Mundur w liceum

08.03.2011, 12:04

Pszczyna

Poranna musztra, mundur i cała masa zajęć sprawnościowych. W Powiatowym Zespole Szkół nr 2 od września rusza edukacja policyjna.


Za mundurem panny sznurem, a właściwie do munduru, bo policyjną czapkę coraz chętniej zakładają kobiety. Ale spokojnie, nowy kierunek powstaje z myślą o wszystkich, którzy chcieliby pracować w policji. PZS nr 2 wprowadza innowację pedagogiczną, jakiej jeszcze w szkołach prowadzonych przez Starostwo Powiatowe nie było. Pomysł kiełkował wcześniej, a w życie wprowadził go obecny dyrektor Piotr Cygan. - Stworzyliśmy tę innowację w oparciu o doświadczenia ze szkoły w Lędzinach, gdzie klasy mundurowe funkcjonują od ubiegłego roku. Uzyskaliśmy już zgodę Szkoły Policji w Katowicach, mamy też pozytywną opinię Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, teraz wszystkie dokumenty trafią do Kuratorium Oświaty – jak przyznaje Piotr Cygan, nic nie wskazuje na to, że opinia mogłaby być negatywna. Można więc oficjalnie powiedzieć, że szkoła wiosną br. rozpoczyna nabór na nowy kierunek. Podstawą jest liceum ogólnokształcące, z rozszerzonym językiem polski, matematyką, wiedzą o społeczeństwie i przysposobieniem obronnym. Dodatkowe zajęcia - podstawy prawa, szkolenie strzeleckie, bezpieczeństwo publiczne, samoobrona i funkcjonowanie policji - prowadzić będą nauczyciele z PZS nr 2 i policjanci. Lekcje dodatkowe finansowane będą z budżetu starostwa i z godzin tzw. dyrektorskich (funkcjonowanie policji – 2 godz.).

Dlaczego policja? - To potrzeba rynku pracy i informacji, które docierają do nas z policji, od kuratorów sądowych. Edukacja nie zakończy się stricte zawodem, ale zwiększy szanse na pracę w wymarzonym zawodzie, którego specyfikę poznają przez trzy lata kształcenia – tłumaczy dyrektor. Do klas o profilu mundurowym pierwszeństwo będą mieli ci, którzy dobrze opanowali języki obce, są sprawni fizycznie, nieźle znają historię, mają wiedzę o społeczeństwie i ogólnie predyspozycje do pracy w zawodzie policjanta/policjantki. Jeszcze nie uzgodniono, kto będzie płacił za szkolne mundurki, a właściwie mundury, których koszt oscyluje wokół 350-400 zł. Są firmy, które specjalizują się w szyciu tego typu odzieży, za którą zapłaci szkoła lub będzie jedynie pośredniczyć, a fundusze pójdą z rodzicielskiego portfela. Licealiści będą zobligowani do noszenia munduru na czas lekcji.

agw

T G+ F

Zobacz także

Uczniowie i nauczyciele z LO w Gilowicach na spotkaniu w Bułgarii
Uczniowie i nauczyciele z LO w Gilowicach na spotkaniu w Bułgarii
20-lecie LO Gilowice: szkoła na wsi wcale nie musi być gorsza!
20-lecie LO Gilowice: szkoła na wsi wcale nie musi być gorsza!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18