Młodzież z Czech i Słowacji na praktykach w powiecie pszczyńskim

Powiat12.10.2018, 11:02

Na bazie wieloletniego partnerstwa międzynarodowych placówek oświatowych we wrześniu Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie gościł praktykantów z Czech i Słowacji.

Erasmus+ to program na rzecz współpracy ze szkołami i organizacjami w celu poprawy standardów i jakości nauczania oraz uczenia się. To dzięki finansowaniu z tego programu grupa młodzieży z kierunku kucharz-kelner, uczących się w Gymnázium a Střední odborná škola w Podbořanach (Republika Czeska), w ramach projektu „Po stopách polské gastronomie a cestovního ruchu” (2017-1-CZ01-KA116-034592) odbyła dwutygodniową praktykę w pszczyńskich lokalach gastronomicznych - restauracji Patio Con Gusto i Pizza Target oraz Karczmie Kuban w Goczałkowicach-Zdroju.

Uczniowie ze Stredná odborná škola polytechnick Zlaté Moravce (Słowacja), również korzystający z programu Erasmus+, z kierunku technik agroturystyki, realizujący projekt  „Stáž podnikateľov pre rozvoj vidieka v Poľsku” (2017-1-SK 01-KA102-035088) spędzili w Polsce trzy tygodnie i doskonalili się w wyuczanym zawodzie, pracując m.in. w Ogrodnictwie Szot w Łące, gospodarstwie rolno-szkółkarskim Kapias w Goczałkowicach-Zdroju oraz w części hotelowej Karczmy Kuban, również w Goczałkowicach.

Łączą nas wspólne cele
- Współdziałanie szkół z różnych krajów umożliwia uczniom przede wszystkim wyjazdy na praktyki zagraniczne, podczas których młodzi ludzie zwiększają zakres swoich kompetencji zawodowych – mówi dyrektor PZS nr 2, Piotr Cygan. - Jest to również doskonała okazja do przełamywania nie tylko bariery językowej, ale także uprzedzeń i stereotypów. Międzynarodowe wyjazdy uczą otwartości i tolerancji  - dodaje.

Młodzież ze Słowacji i Republiki Czeskiej przebywała w internacie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2. Podczas trwania każdego stażu placówka organizuje praktyki w lokalnych przedsiębiorstwach oraz planuje czas wolny zagranicznych gości – program kulturowy, spotkania integracyjne.

Kolejne grupy praktykantów odwiedzających Pszczynę wracają do swoich domów zadowolone, bogatsze o nowe doświadczenia, co daje mi satysfakcję z tego, co robimy – chwali się Piotr Cygan. - PZS2 niezmiennie się rozwija, mamy nowe pomysły na kolejne projekty. Dziękujemy wszystkim pracodawcom, którzy chętnie angażują się w podobne przedsięwzięcia – podsumowuje dyrektor.

PZS nr 2

jack

T G+ F

Zobacz także

Kolejne pracownie i pokoje w internacie
Kolejne pracownie i pokoje w internacie
By lepiej zaplanować swoją przyszłość - uczennice PZS nr 2 na zagranicznym stażu
By lepiej zaplanować swoją przyszłość - uczennice PZS nr 2 na zagranicznym stażu
Dozowniki dezynfekujące w starostwie, szkołach oraz  pozostałych jednostkach
Dozowniki dezynfekujące w starostwie, szkołach oraz pozostałych jednostkach
Pociąg potrącił 25-letniego mężczyznę
Pociąg potrącił 25-letniego mężczyznę
Akcja wolontariacka w firmie Ambra
Akcja wolontariacka w firmie Ambra
Krótki czas oczekiwania na badania tomografem w szpitalu w Pszczynie
Krótki czas oczekiwania na badania tomografem w szpitalu w Pszczynie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18