Młodzi kontra smog

Pszczyna23.01.2018, 10:15

W przystępny sposób chcą pokazywać, że smog to ogromne zagrożenie, a nie jakiś wymysł. Pszczyńska młodzież walczy o zdrowie każdego z nas!

O smogu coraz więcej się mówi. Oni chcą, by mówiło się jeszcze więcej. Jak podkreślają, „Nie Dokarmiaj Smoga” to kampania bez żadnych podtekstów i jak najbardziej na serio. Zależy im tylko na jednym: na edukowaniu na temat skutków zanieczyszczenia powietrza. Pomysłodawczynią akcji jest Aleksandra Antes-Szewczyk, Wojciech Jakubiec zebrał grupę uczniów interesujących się tym problemem. Problemem szczególnie palącym w Pszczynie, jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Młodzież stawia głównie na edukowanie i uświadamianie mieszkańców. - Czasami spotykamy się z takimi opiniami, że smog był zawsze. I jest to prawda. Ale kiedyś trzeba zacząć z nim walczyć. Jeśli nie, będzie umierać coraz więcej osób. Tylko w 2016 r. z powodu smogu w Polsce zmarło ponad 45 tys. osób – zauważa Jan Franek, uczeń klasy III gimnazjum w SP nr 1 w Pszczynie. To prawie tyle, ile jest mieszkańców w gminie Pszczyna! A do tego dochodzą różne choroby spowodowane złą jakością powietrza.

W ścisłej drużynie kampanii jest 12 osób. Są to: Anna Ferens, Marianna Foltyn, Zuzanna Lukasek, Paulina Piróg, Zofia Pławecka, Mirela Swoboda, Emilia Szypuła, Marcin Bienioszek, Jan Franek, Bartosz Rybak, Aleksandra Antes-Szewczyk oraz dr n. med. Marcin Leśniewski. Swego rodzaju centrum kampanii znajduje się w pszczyńskiej „jedynce”, a konkretnie w gimnazjum przy ul. Batorego. Kampanię wspierają: Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie, POPP, ARiPZP, PCKul i ROWES.

Młodzież podkreśla, że chodzi im przede wszystkim o zdrowie. - Chciałabym móc normalnie wyjść na zewnątrz, a nie myśleć o tym, czy jest to dla mnie bezpieczne – zauważa Zuzanna Lukasek. Młodych wspierają m.in. nauczyciele. - Zaangażowanie uczniów jest niezwykłe. Mają oni coraz większą świadomość problemu. Walczą o swoje zdrowie, o swoją przyszłość – przyznaje Mirela Swoboda, nauczycielka w SP nr 1 w Pszczynie. A jest sporo do zrobienia, bo – jak zauważa – wciąż jest przyzwolenie społeczne na trucie sąsiadów, a jeśli ktoś zgłasza ten fakt służbom, uznawany jest za złośliwego.

Kampania ruszyła 6 listopada ub.r. Pszczyńska młodzież nawiązała już współpracę z organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska, kontaktuje się z innymi miastami. Prężnie funkcjonuje profil kampanii na Facebooku (dostępny TUTAJ), gdzie podawane są informacje o stanie powietrza, praktyczne informacje na temat ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem, publikowane są też wywiady ze specjalistami, lekarzami. Uczniowie chcą w ten sposób dotrzeć do jak największej liczby osób. Wkrótce rozdawane będą ulotki, ruszyła strona internetowa kampanii niedokarmiajsmoga.wordpress.com. - Chcemy wspierać każdego, który coś robi, by wygrać z zanieczyszczeniami – podkreśla Jan Franek.

Młodzi stawiają na proste, ale skuteczne rozwiązania. Na przykład już wkrótce kilku placówkom oświatowym w powiecie przekażą tablice informujące o stanie jakości powietrza, do pozostałych wyślą je mailem z prośbą o umieszczenie w widocznym miejscu. - Kierujemy je do uczniów oraz nauczycieli, zwłaszcza wuefistów, żeby wiedzieli, że kiedy jakość powietrza jest zła, nie należy wychodzić z uczniami na zewnątrz, np. na boisko – zauważa Jan Franek. Uczniowie chcą, żeby duża tablica świetlna pojawiła się na pszczyńskim rynku. W planach jest organizowanie warsztatów oraz konkursów dla uczniów, bezpłatnych dni spirometrii czy stworzenie spisu rzetelnych składów opałowych, sprzedających dobrej jakości certyfikowane paliwo.

- Jeżeli ludzie poważnie podejdą do tego problemu, to wygramy ze smogiem – podkreśla młodzież. Oni wierzą, że uda się wygrać. I już szukają nowych pomysłów.

 

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

DDD 2018-01-24 godz. 08:22
Cieszę, się że młodzi podejmują takie akcje, bo od świadomości wszystko się zaczyna. Może jednak spojrzycie trochę "poza emocjami" też na rzeczywistość i na przyczyny smogu, a nie tylko skutki. Również przyczyny są bardzo dobrze rozpoznane. To palenie węgla i paliw stałych oraz - w mniejszym stopniu - ruch samochodowy. Tu powinny być wdrożone konkretne programy, które pomagają. A propos piecy na paliwa stałe, to gmina dysponuje pokaźnym budżetem. Zamiast promować eliminowanie piecóow na węgiel, gmina dopłaca do wymiany na nowe węglowe(gdzie jest np. możliwość założenia ogrzewania gazowego). Jaki sens? Piec gazowy emituje kilkaset razy mniej zanieczyszczeń niż węglowy. Sponsorujemy darmowy odbiór popiołu. Dlaczego dotacja na wymianę pieca na gazowy nie moze być np. 100? Tym proszę sie zajmijcie, dlaczego urząd uchwala takie głupie regulaminy? Apele, spotkania trwają od lat i nic sie nie zmienia! Zakazane jest spalanie mułu, a nikt tego nie kontroluje (podejrzewam, że jest specjalny przykaz do Straży Miejskiej, żeby nie karać). Jeśli nie wejdziecie w szczegóły, skutek będzie również niewielki.
treść:
autor:

SQL: 20