Młody powiat

17.07.2006, 14:10

Pszczyna, powiat  Witek

Najczęściej chorujemy na choroby układu krążenia i lądujemy na oddziale chirurgicznym. Ale jest się czym pochwalić – mamy najwyższy przyrost naturalny w całym województwie!

W powiecie pszczyńskim istnieje ponad 60 publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, a także około 200 indywidualnych praktyk lekarskich i pielęgniarskich. W zestawieniu z ubiegłym rokiem, liczba ta nie uległa znaczącej zmianie. Zwiększyła się za to liczba aptek i punktów aptecznych. Dzięki temu mieszkańcy mają zapewniony całodobowy dostęp, również w dni świąteczne.

W ubiegłym roku w szpitalu pszczyńskim zmniejszyła się ilość łóżek reumatologicznych, za to mamy więcej miejsc na oddziałach rehabilitacyjnych. – Na 10 tys. mieszkańców mamy wciąż tyle samo łóżek, co kilka lat temu. Ten wskaźnik jest o połowę niższy w odniesieniu do województwa śląskiego – tłumaczył Maciej Stieber z referatu ds. ochrony zdrowia i sportu. Na pozostałych dziesięciu oddziałach liczba łóżek pozostała bez zmian: jest ich 378.

Na co najczęściej chorujemy? Już od kilku lat w niechlubnych statystykach prowadzą choroby układu krążenia.  – W listopadzie 2005 roku złożyliśmy wniosek w ministerstwie zdrowia o utworzenie oddziału kardiologii. Zadanie miało być finansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i z EOG. Wniosek został odrzucony, jednak zamierzamy dalej się o to starać – mówiła dyrektor ZOZ-u Joanna Krzystolik.

Na szczęście dla pacjentów, zmniejszył się średni czas pobytu w szpitalu (z wyłączeniem opieki długoterminowej i oddziału neonatologicznego) o jeden dzień. Jest to efekt poprawy i zwiększenia bazy diagnostycznej szpitala, a do tego coraz skuteczniejszych metod leczenia.

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego Zespół Opieki Zdrowotnej w Pszczynie realizuje teraz dwa programy zdrowotne: profilaktyki raka piersi oraz badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Poza tym w Pszczynie od 2000 roku Pszczyński Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny zajmuje się udzielaniem bezpłatnych świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców gminy leczonych w poradniach rehabilitacyjnej, wad postawy, logopedycznej i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także medycyny sportowej.

Mamy dobrą wiadomość –  w ostatnich pięciu latach utrzymuje się dość wysoki przyrost naturalny. W 2005 roku w pszczyńskim szpitalu przyszło na świat 996 noworodków. Powiat pszczyński może pochwalić się tym, że jest najmłodszym w województwie śląskim.

ez

T G+ F

Zobacz także

W 2019 roku powiat pszczyński przeznaczył ponad 31 mln zł na inwestycje
W 2019 roku powiat pszczyński przeznaczył ponad 31 mln zł na inwestycje
Młody fizyk pojedzie do Indonezji
Młody fizyk pojedzie do Indonezji
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18