Miszczaństwo pszczyńskie - wystawa w Bibliotece Śląskiej

27.07.2009, 09:51

Pszczyna, region

Na zaproszenie prof. dra hab. Jana Malickiego, dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach, który jest także członkiem Rady Programowej pszczyńskiego Muzeum Prasy Śląskiej, zorganizowano niezwykłą wystawę w Bibliotece Śląskiej MIESZCZAŃSTWO PSZCZYŃSKIE polskie, niemieckie, żydowskie, czeskie”.


Autorem idei ekspozycji był profesor Malicki a projekt i realizacja – to owoc pracy Aleksandra Spyry, kustosza Muzeum Prasy.
Wystawa pokazuje historię, kulturę i społeczność śląskiego grodu na przykładzie Pszczyny, starego miasta, którego pisane początki sięgają XIV wieku. Miasta, które żyło swoją autonomią, działalnością cechów rzemieślniczych i samorządu rajców miejskich, które mimo patronatu i nacisków panów i książąt żyło swoim własnym samodzielnym życiem.

Ekspozycja obejmuje czas od średniowiecza do czasów obecnych. Już u wejścia wita nas figura „szergi ratuszowego”, rzeźba Andrzeja Urbańskiego. Na 10 planszach zapoznajemy się kolejno z kopiami najstarszego protokólarza rady miejskiej i pieczęcią z 1466 roku, z przywilejami dla cechów, dokumentami egzaminacyjnymi i zdjęciami warsztatów rzemieślniczych.

Dwie plansze ukazują dzieje prasy w Pszczynie, niemieckiej i polskiej – od 1805 roku po dzień dzisiejszy.

Jest ciekawa historia córki kata pszczyńskiego i jego wypożyczania do Żywca, życie towarzyskie miasta w XIX wieku na fotografiach Atelier Jaguscha. Ukazane są wspólnoty religijne katolików, protestantów i żydów z prezentacją ich świątyń i skarbów sztuki jakimi je wyposażali.

Jest kopia przysięgi rajców miejskich z okresu średniowiecza, a także powrót Pszczyny do Polski w 1922 roku z dziejami poprzedzających ten moment powstań i plebiscytu, których 90-tą rocznicę obchodzimy obecnie.

Jest to ilustrowane autentyczną urną wyborczą z plebiscytu ze wsi Brzeźce, do której wrzucono w czasie głosowania 320 głosów za Polską i 25 głosów za Niemcami.

W gablotach prezentowane są cytry – instrumenty typowe dla mieszczan niemieckich, zrzeszających się w towarzystwa muzyczne, tzw. „zitherverein”. Pszczyńskie drukarstwo o 200 letniej tradycji prezentuje gabloty z wydawnictwami oficyny Z. Spyry, z najważniejszymi drukami: „Pocztem panów i książąt pszczyńskich” i „Kroniką państwa pszczyńskiego” Schaeffera.

Wystawa, którą naprawdę warto zobaczyć, czynna będzie do połowy września. Później odwiedzi jedną z pszczyńskich szkół.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej

ram

T G+ F

1

1
1
1
1

Zobacz także

Wystawa w bibliotece pedagogicznej
Wystawa w bibliotece pedagogicznej
Amnestia, wystawa, konkurs w bibliotece
Amnestia, wystawa, konkurs w bibliotece
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18