Sąd Rejonowy w Pszczynie

Minister Ziobro odwołał prezesa Sądu Rejonowego w Pszczynie

Pszczyna21.12.2017, 09:35

Wieloletni prezes Sądu Rejonowego w Pszczynie, Dariusz Guzdek został zdymisjonowany.

Sędzia Dariusz Guzdek nie jest już prezesem Sądu Rejonowego w Pszczynie. Został zdymisjonowany przez ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobrę. Na początku tygodnia został odwołany ze stanowiska razem z ok. 20 innymi prezesami sądów w kraju.

Nowym prezesem Sądu Rejonowego w Pszczynie został sędzia Patryk Poniatowski.

Spytaliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości o przyczyny dymisji w pszczyńskim sądzie. Chcieliśmy się dowiedzieć też czegoś więcej o nowym prezesie. Rzecznik prasowy ministra odesłał nas jedynie do komunikatu prasowego zamieszczonego na stronie internetowej ministerstwa.

Z komunikatu dowiadujemy się, że ministerstwo prowadzi ocenę efektywności pracy sądów w całym kraju. "Trwająca analiza szerokiego zakresu czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy wykazała w wielu przypadkach niską efektywność" - informuje MS.

Ministerstwo zauważa też, że "przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników wraz z całościową analizą efektywności pracy wykazują, że nie najlepiej radzi sobie także grupa sądów rejonowych". W komunikacie o pszczyńskim sądzie jest mowa jedynie w lakonicznej informacji o tym, kto został nowym prezesem.

Taką argumentację ministerstwa krytykuje Krajowa Rada Sądownictwa. "Podstawowym argumentem mającym przemawiać za odwołaniem prezesów była negatywna ocena sprawności postępowań w podlegających im sądach. Rada podkreśla, że zasadniczą przyczyną zaległości pojawiających się obecnie w sądach jest postawa Ministra Sprawiedliwości, który wbrew swojemu ustawowemu obowiązkowi, nie obwieszcza o wolnych stanowiskach sędziowskich. W ten sposób Minister Sprawiedliwości uniemożliwia obsadzanie stanowisk sędziowskich" - napisała KRS w stanowisku z 20 grudnia 2017 r. w sprawie odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów.

Z podobnych powodów odwoływanych jest wielu prezesów innych sądów w całym kraju.

Przypomnijmy, minister sprawiedliwości może odwołać prezesów sądów, bo pozwala mu na to ustawa o ustroju sądów powszechnych podpisana przez prezydenta w lipcu. To jedyna z trzech kontrowersyjnych ustaw sądowych, której w połowie roku prezydent nie zawetował.

Ustawa zakłada m.in. zwiększenie kompetencji ministra sprawiedliwości w powoływaniu i odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów. Resort tłumaczy, że ma to usprawnić działanie sądów. "Zmiany te uniezależnią sędziów od nacisków przełożonych, przywrócą bezstronność i prawdziwą niezawisłość” - twierdzi ministerstwo.

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Sądny dzień nad sądem pracy
Sądny dzień nad sądem pracy
Zostań ławnikiem
Zostań ławnikiem
Meetingi biegowe z "Aktywną Pszczyną"
Meetingi biegowe z "Aktywną Pszczyną"
E-learning dla najmłodszych mieszkańców wsi
E-learning dla najmłodszych mieszkańców wsi
Akcja Dar za dar - oddaj krew na pszczyńskim rynku i odbierz choinkę
Akcja Dar za dar - oddaj krew na pszczyńskim rynku i odbierz choinkę

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20