Mieszkańcy protestują przeciw kontenerom

17.12.2012, 15:26

WOLA

Rok temu zapadła decyzja, że powstaną na osiedlu Wola II kontenery dla eksmitowanych dłużników. Na lokalizację wybrano zarośnięte boisko przy ul. Cisowej.Kiedy pytaliśmy mieszkańców, co oni na to, byli w większości przeciwni, ale woleli pozostać anonimowi. Od tego czasu ogłoszono dwa przetargi, a końcem listopada inwestycję zakończono. Kiedy była na finiszu, do Rady Gminy wpłynął protest mieszkańców. Nie zgadzają się na to, by kontenery stały pod ich oknami. Mają żal do gminy, że nikt oficjalnie nie zapytał ich o zdanie. – Nie jesteśmy przeciwni samym kontenerom, ale lokalizacji. Na petycji podpisało się 70 osób – mówi Aleksander Jezierski, inicjator protestu.

Czego mieszkańcy się obawiają? Że powstaną tu slumsy, że eksmitowani z mieszkań stworzą tu jeszcze większą patologię, że trzeba będzie usunąć auta z najbliżej położonych parkingów, a na to wszystko będą patrzeć ich dzieci. Ponoć już w tym miejscu spadły ceny mieszkań, co miałby potwierdzić rzeczoznawca poproszony o wycenę przez jednego z mieszkańców.

Zarzuty o brak konsultacji odpiera wójt gminy, Bogdan Taranowski. – Inwestycja nie była żadną tajemnicą. Mówiliśmy o tym na sesjach, przetargi były ogłaszane publicznie, pisały o tym media. Przepisy mówią o tym, kiedy ogłasza się konsultacje. To jest zwykła inwestycja – wójt dodaje, że obecnie roczne opłaty za tych, którzy nie płacą, a ciąży na nich wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego, to kwota nawet 300 tys. zł. – To są osoby, które przecież mieszkają na tym osiedlu. Na razie powiadomiliśmy wszystkich, którzy kwalifikują się do mieszkania w kontenerach. Nie są to ludzie, których rzeczywiście dotknęła jakaś tragedia, ale ci, którym wystarcza na wiele, ale czynszu nie płacą. I już zgłaszają się dłużnicy, którzy składają oświadczenia, że chcą porozumieć się ze Spółdzielnią Mieszkaniową, by zacząć spłacać zadłużenie – wójt podkreśla, że nikt wcześniej z protestem odnośnie lokalizacji do gminy się nie zwrócił.

Właśnie przygotowywana jest odpowiedź na pismo. Kiedy faktycznie rozpoczną się eksmisje, konkretnej daty nie wyznaczono. Na razie „wolańskimi slumsami” zainteresowało się m.in. Radio Katowice. Audycja dziś o godz. 17.00.


agw

T G+ F

Zobacz także

Protestują, bo  boją się smrodu
Protestują, bo boją się smrodu
Mieszkańcy protestują, burmistrz zaprasza na spotkanie
Mieszkańcy protestują, burmistrz zaprasza na spotkanie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18