(fot. archiwum)

Mieszkańcy nie chcą oddychać zatrutym powietrzem. Petycja do Burmistrza i Rady Miasta Pszczyny

Pszczyna13.11.2019, 11:31

Mieszkańcy Pszczyny i okolic chcą mieć możliwość wietrzenia mieszkań, wychodzenia na spacery, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu także w okresie jesienno - zimowym. Pszczyński Alarm Smogowy zachęca do podpisania petycji.

Treść petycji:

My, mieszkańcy Gminy Pszczyna, oddychający najgorszym w kraju powietrzem, domagamy się podjęcia zdecydowanych, a przede wszystkim skutecznych działań, które doprowadzą do znaczącej poprawy jego jakości. Działania władz Pszczyny w tym zakresie powinny mieć charakter priorytetowy tak, by cel ten osiągnąć w najkrótszym możliwym terminie.

Z pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na terenie Polski za rok 2018 wynika, że Pszczyna jest miastem, w którym wystąpiło najwięcej dni ze smogiem - niespełniającym norm, toksycznym powietrzem oddychamy przez 1/3 roku!

Z pomiarów tych wynika także, że dopuszczalne normy przekracza stężenie wdychanego przez mieszkańców naszego miasta rakotwórczego benzo(a)pirenu – tą drogą każdy pszczynianin „wypala” każdego dnia 11 papierosów! (w tym zestawieniu Pszczyna znalazła się na dziesiątym miejscu w kraju).

Żeby wiedzieć, jak jest źle, nie trzeba zresztą zaglądać do statystyk - wystarczy w jesienny lub zimowy dzień wybrać się na spacer. Tymczasem mieszkańcy Pszczyny i okolic chcą mieć możliwość wietrzenia mieszkań, wychodzenia na spacery, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu także w okresie jesienno - zimowym. Mają dość widoku opustoszałych już od godzin popołudniowych ulic miasta spowitych mgłą toksycznych oparów.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że część działań służących eliminacji problemu leży w gestii władz wojewódzkich lub krajowych. Jak pokazują przykłady innych miast, wiele można zdziałać także na poziomie lokalnym.
Jak dotąd, podejmowane przez nasz samorząd gminny kroki nie przynoszą wymiernych rezultatów. W roku 2016 dni ze smogiem mieliśmy 101, w roku 2017 już 102, by w roku 2018 osiągnąć wynik 125. Oznacza to, że konieczne jest wypracowanie rzetelnych rozwiązań uwzględniających m. in. położenie Gminy Pszczyna, rodzaj i charakter jej zabudowy. Bezwzględnie weryfikacji i zmiany wymaga system dopłat.

Działaniom tym towarzyszyć powinna budowa świadomości mieszkańców Pszczyny i okolicznych miejscowości na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza i jego fatalnych skutkach dla stanu naszego zdrowia. Za zbyt niski uznać należy poziom wiedzy o uchwale antysmogowej i wynikającej z niej konieczności wymiany kotłów.

Apelujemy o niezwłoczne podjęcie działań, które chronić będą nasze zdrowie i życie.

Pszczyński Alarm Smogowy

Nie Dokarmiaj Smoga

Petycję znajdziesz tutaj. Akcja zbierania głosów będzie trwać do 14 grudnia br.

Reklama
 

Reklama

KK

T G+ F

Zobacz także

Zgłoś zagrożenie ekologiczne dzięki platformie internetowej
Zgłoś zagrożenie ekologiczne dzięki platformie internetowej
Gmina Pszczyna w programie STOP SMOG
Gmina Pszczyna w programie STOP SMOG
Złodziej złapany przez proboszcza
Złodziej złapany przez proboszcza
Jutrzejsze utrudnienia na Koronie Zapory
Jutrzejsze utrudnienia na Koronie Zapory
Plenerowa wystawa "Chichot życia" tylko do piątku
Plenerowa wystawa "Chichot życia" tylko do piątku
Informacja Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku
Informacja Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku
Remont cząstkowy na DW 933
Remont cząstkowy na DW 933

Komentarze:

OZE 2019-11-13 godz. 13:26
Do oburzony: Logiczna decyzja jest jedna: wpływać na to, na co ma gmina wpływ. Na ruch samochodowy gmina wpływ ma niewielki, zresztą jest wiele badań mówiących jaki % zanieczysczeń jest z samochodóow, a jaki z pieców. Kary są bez sensu, należy wyelimnować źródło problemu i mocno przy tym wspomóc ludzi finansowo.
Oburzony 2019-11-13 godz. 13:01
Witam, czujniki należało by zamontować na wylotach z miasta przy DK1 i porównać z resztą pomiarów i wtedy można jakieś logiczne decyzję podejmować. Kary, nowe podatki nie poprawią jakości powietrza w Pszczynie. Burmistrz no najbystrzejszych niestety nie należy.
treść:
autor:

SQL: 20