(fot. archiwum)

Mieszkańcy nie chcą oddychać zatrutym powietrzem. Petycja do Burmistrza i Rady Miasta Pszczyny

Pszczyna13.11.2019, 11:31

Mieszkańcy Pszczyny i okolic chcą mieć możliwość wietrzenia mieszkań, wychodzenia na spacery, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu także w okresie jesienno - zimowym. Pszczyński Alarm Smogowy zachęca do podpisania petycji.

Treść petycji:

My, mieszkańcy Gminy Pszczyna, oddychający najgorszym w kraju powietrzem, domagamy się podjęcia zdecydowanych, a przede wszystkim skutecznych działań, które doprowadzą do znaczącej poprawy jego jakości. Działania władz Pszczyny w tym zakresie powinny mieć charakter priorytetowy tak, by cel ten osiągnąć w najkrótszym możliwym terminie.

Z pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na terenie Polski za rok 2018 wynika, że Pszczyna jest miastem, w którym wystąpiło najwięcej dni ze smogiem - niespełniającym norm, toksycznym powietrzem oddychamy przez 1/3 roku!

Z pomiarów tych wynika także, że dopuszczalne normy przekracza stężenie wdychanego przez mieszkańców naszego miasta rakotwórczego benzo(a)pirenu – tą drogą każdy pszczynianin „wypala” każdego dnia 11 papierosów! (w tym zestawieniu Pszczyna znalazła się na dziesiątym miejscu w kraju).

Żeby wiedzieć, jak jest źle, nie trzeba zresztą zaglądać do statystyk - wystarczy w jesienny lub zimowy dzień wybrać się na spacer. Tymczasem mieszkańcy Pszczyny i okolic chcą mieć możliwość wietrzenia mieszkań, wychodzenia na spacery, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu także w okresie jesienno - zimowym. Mają dość widoku opustoszałych już od godzin popołudniowych ulic miasta spowitych mgłą toksycznych oparów.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że część działań służących eliminacji problemu leży w gestii władz wojewódzkich lub krajowych. Jak pokazują przykłady innych miast, wiele można zdziałać także na poziomie lokalnym.
Jak dotąd, podejmowane przez nasz samorząd gminny kroki nie przynoszą wymiernych rezultatów. W roku 2016 dni ze smogiem mieliśmy 101, w roku 2017 już 102, by w roku 2018 osiągnąć wynik 125. Oznacza to, że konieczne jest wypracowanie rzetelnych rozwiązań uwzględniających m. in. położenie Gminy Pszczyna, rodzaj i charakter jej zabudowy. Bezwzględnie weryfikacji i zmiany wymaga system dopłat.

Działaniom tym towarzyszyć powinna budowa świadomości mieszkańców Pszczyny i okolicznych miejscowości na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza i jego fatalnych skutkach dla stanu naszego zdrowia. Za zbyt niski uznać należy poziom wiedzy o uchwale antysmogowej i wynikającej z niej konieczności wymiany kotłów.

Apelujemy o niezwłoczne podjęcie działań, które chronić będą nasze zdrowie i życie.

Pszczyński Alarm Smogowy

Nie Dokarmiaj Smoga

Petycję znajdziesz tutaj. Akcja zbierania głosów będzie trwać do 14 grudnia br.

Reklama
 

Reklama

KK

T G+ F

Zobacz także

Gmina Pszczyna bierze udział w programie antysmogowym
Gmina Pszczyna bierze udział w programie antysmogowym
Zgłoś zagrożenie ekologiczne dzięki platformie internetowej
Zgłoś zagrożenie ekologiczne dzięki platformie internetowej
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

OZE 2019-11-13 godz. 13:26
Do oburzony: Logiczna decyzja jest jedna: wpływać na to, na co ma gmina wpływ. Na ruch samochodowy gmina wpływ ma niewielki, zresztą jest wiele badań mówiących jaki % zanieczysczeń jest z samochodóow, a jaki z pieców. Kary są bez sensu, należy wyelimnować źródło problemu i mocno przy tym wspomóc ludzi finansowo.
Oburzony 2019-11-13 godz. 13:01
Witam, czujniki należało by zamontować na wylotach z miasta przy DK1 i porównać z resztą pomiarów i wtedy można jakieś logiczne decyzję podejmować. Kary, nowe podatki nie poprawią jakości powietrza w Pszczynie. Burmistrz no najbystrzejszych niestety nie należy.
treść:
autor:

SQL: 20