Mieszkańcy nie chcą 41-metrowego masztu między swoimi domami

Pawłowice13.02.2020, 21:17

6 lutego do Urzędu Gminy w Pawłowicach wpłynęło zawiadomienie ze starostwa powiatowego w Pszczynie o postępowaniu administracyjnym w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii cyfrowej przy ul. Wodzisławskiej w Pawłowicach. Maszt o wysokości 41 metrów miałby znajdować się nieopodal sklepu Intermarche, pomiędzy zabudową jednorodzinną.

Wójt wraz z sołtysem i zaniepokojonymi mieszkańcami domów, w sąsiedztwie których ma znajdować się maszt, wystosowali prośbę do Starosty Powiatowego w Pszczynie, aby nie wydawał pozwolenia na budowę obiektu, który w bezpośrednim sąsiedztwie niskiej architektury będzie zakłócał istniejącą zabudowę. Mieszkańcy obawiają się również emisji zbyt dużej ilości fal, które mogą mieć wpływ na ich zdrowie, choć badania dowodzą, że u podstawy masztu emisja nie jest szkodliwa. 

Sprawa jest trudna, bo gmina nie ma realnego wpływu na to, czy maszt powstanie czy nie. Ostateczną decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę podejmie powiat. Warto jednak zaznaczyć, że maszt ma powstać na prywatnym gruncie, którego właściciel wyraził na to zgodę, a jego lokalizacja nie była konsultowana ani z mieszkańcami, ani z urzędem. Poza tym tego typu inwestycja, zgodnie z przepisami, nie wymaga wydania przez gminę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, więc gmina nie może bezpośrednio odnieść się do tego przedsięwzięcia. Dodatkowo, ustawa o wspieraniu rozwoju usług sieci telekomunikacyjnych nie pozwala, aby miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zabraniały budowy masztów, nie ma więc możliwości ograniczenia tego typu działań. Trzeba liczyć się też z tym, że zaawansowane technologie i wzrost oczekiwań co do jakości i szybkości usług telekomunikacyjnych będzie powodować zagęszczenie stacji bazowych, które będą wprawdzie mniejsze od masztów, aby ich moc była znacznie większa. 

(źródło: UG Pawłowice)

KK

T G+ F

Zobacz także

Zebranie wiejskie w Golasowicach
Zebranie wiejskie w Golasowicach
Mieszkańcy Studzionki chcą należeć do gminy Pawłowice
Mieszkańcy Studzionki chcą należeć do gminy Pawłowice
Siedem zakażeń, sześciu ozdrowieńców
Siedem zakażeń, sześciu ozdrowieńców
Nabór do powiatowych szkół na finiszu
Nabór do powiatowych szkół na finiszu
Od piątku powiat pszczyński w żółtej strefie
Od piątku powiat pszczyński w żółtej strefie
Nowe oświetlenie przejścia na ulicy Bielskiej
Nowe oświetlenie przejścia na ulicy Bielskiej

Komentarze:

buntownik 2020-02-14 godz. 09:41
Tak, gmina się wybieliła. Proszę jeszcze w takim razie napisać jakie realne szanse i zgodne z prawem ma Starosta, żeby odmówić wydania pozwolenia na budowę.
treść:
autor:

SQL: 18