W ubiegłym roku zamontowano panele fotowoltaiczne, które zasilają w energię elektryczną Urząd Gminy Suszec (fot. archiwum)

Miedźna: stawiają na fotowoltaikę i kontrole

Miedźna06.02.2018, 08:49

W gminie Miedźna rusza program, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli otrzymać nawet 85% dofinansowania na zakup i montaż ogniw fotowoltaicznych.

Instalacje fotowoltaiczne produkują energię elektryczną z energii słonecznej. Właśnie ruszył nabór do projektu pn. „Poprawa efektywności energetycznej poprzez zakup i montaż ogniw fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych w Gminie Miedźna”.

Wszyscy zainteresowani udziałem w projekcie powinni wypełnić ankietę dostępną TUTAJ i dostarczyć ją do Urzędu Gminy do 26 lutego. Deklaracje złożone po tym terminie zostaną wpisane na listę rezerwową.

Instalacje w ramach projektu będą mogły zostać zamontowane w budynkach stale zamieszkałych, na terenie gminy. Z udziału w projekcie wykluczone są budynki, w których prowadzona jest albo zarejestrowana działalność gospodarcza, działalność rolnicza lub działalność agroturystyczna, a także wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe. W tej grupie są także gospodarstwa, w których zużycie roczne energii wynosi mniej niż 1700 kWh na rok. To ze względu na wysoki koszt małych instalacji i ich mniejszą efektywność.

Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 85% kosztów kwalifikowanych. W zależności od mocy instalacji, szacunkowo mieszkańcy będą mogli otrzymać od 8,5 tys. zł do ponad 21 tys. zł na zakup i montaż ogniw. Urzędnicy podkreślają, że projekt będzie realizowany jedynie w przypadku otrzymania dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

To kolejny program ekologiczny w gminie. Kończy się montaż instalacji solarnych na domach jednorodzinnych (w sumie pojawią się na ok. 200 budynkach), w planach jest też program dopłat do wymiany kotłów. Ale wraz z dopłatami planowane są też kontrole. Urzędnicy sprawdzą, czy mieszkańcy nie palą w piecach odpadami. - Mamy zgłoszenia od mieszkańców, że niektórzy palą czym popadnie. I to mimo tego, że w naszej gminie można oddawać śmieci bez limitu, a opłata za odpady jest jedną z niższych w okolicy – przyznaje wójt Bogdan Taranowski. Podobne kontrole od jakiegoś czasu prowadzone są m.in. w gminie Pszczyna.

To, czy mieszkańcy palą w piecach śmieciami sprawdzą pracownicy Urzędu Gminy wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Wola: otwarcie hali z medalistami olimpijskimi
Wola: otwarcie hali z medalistami olimpijskimi
Miedźniańskie Ule za działalność kulturalną
Miedźniańskie Ule za działalność kulturalną
Dni Pszczyny: pierwszy dzień zakończy Agnieszka Chylińska
Dni Pszczyny: pierwszy dzień zakończy Agnieszka Chylińska
W Suszcu obniżono pensję wójta
W Suszcu obniżono pensję wójta
gorący temat
Śmierć w centrum Pszczyny. Zatrzymano podejrzanego
Śmierć w centrum Pszczyny. Zatrzymano podejrzanego
Głosujcie na rolników z Poręby
Głosujcie na rolników z Poręby
Będzie nowe ogrzewanie w budynku liceum im. Chrobrego
Będzie nowe ogrzewanie w budynku liceum im. Chrobrego

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20