Maszyna: Program na czwartek

30.05.2013, 11:28

Pszczyna

Czwartek to drugi dzień festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna. Dzisiaj możemy zobaczyć trzy spektakle.


Maszyna ruszyła w środę w Ośrodku Sportów Wodnych wydarzeniem pod nazwą Cybulski Show (projekt członków kabaretu Łowcy.B, Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego, kabaretu Adin, Grzanki pod czujnym i nieugiętym okiem wszechobecnej ANCLI).

W czwartek, 30 maja odbędą się trzy spektakle:

Nil. Słuchowisko - 19.00, Cmentarz Żydowski, ul. Katowicka

Słuchowisko realizują: Paulina Owczarek, (saksofon barytonowy), Krzysztof Trzewiczek (koncepcja, tekst, głos, elektronika).

Będzin. Niewielkie miasto leżące tuż przed granicą zaboru. Miasto żydowskie, bo mniejszość chrześcijańska to zaledwie 20% mieszkańców. Miasto żyje, rozwija się przemysł. Rozkwita kultura jidysz.
Będzin. Niewielkie miasto leżące na wschodzie aglomeracji śląskiej tuż przed granicą województwa. Miasto polskie, bo większość żydowska została wymordowana w czasie okupacji do cna, a powojenne władze skutecznie zatarły resztę śladów żydowskiej obecności.

Projekt:3 siostry - 21.30, Klub Festiwalowy (Herbaciarnia) - w razie pogody, w razie niepogody - Stajnie Książęce, ul. Basztowa

Choreografia i wykonanie: Agnieszka Bednarz, Paulina Jóźwicka, Kasia Kostrzewa, Muzyka: Collage
Wydaje się, że to jedyne możliwe i uczciwe rozwiązanie w sytuacji gdy prezentowana jest wariacja na temat dramatu Czechowa, traktująca tekst jako pretekst.
Punktem wyjścia bowiem do myślenia o tym spektaklu nie była historia fabularna życia sióstr Prozorov, ale silna nić emocjonalna, która je łączy.

„Tu miałem do czynienia z tańcem, tekstem, muzyką i światłem. Wszystko to stworzyło collage zadziwiający i zastanawiający. I fascynujący (…) nigdy nie przypisałbym muzyki elektronicznej do sztuki tego artysty. Nie przypuszczałbym, że ruch tak dobrze odda emocje. Więcej nawet niż mogą słowa.” Krzysztof Chmielewski

Retrospektywa Wytwórni SE-MA-FOR, 22.30, Klub Festiwalowy (Herbaciarnia) - w razie pogody, w razie niepogody - Stajnie Książęce, ul. Basztowa

... Od tamtych lat w Se-ma-forze powstało ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie kilkaset nagród i wyróżnień, na czele z dwoma OSKARAMI, za film „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego w 1983 r. i „Piotruś i wilk” Suzy Templeton w 2008 r. Oprócz wielu reżyserów i animatorów, w różnych okresach istnienia Studia współpracowali z nim polscy artyści i twórcy różnych dziedzin sztuki: kompozytorzy – Krzysztof Penderecki, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, Piotr Hertel, Janusz Hajdun, Marek Wilczyński, Jerzy Matuszkiewicz, Piotr Marczewski, Waldemar Kazanecki, Zofia Stanczewa, Andrzej Rokicki, Adam Walaciński, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Wojciech Lemański; scenarzyści Sławomir Grabowski, Antoni Bańkowski, Adam Ochocki, Czesław Janczarski, Marek Nejman, Maria Kossakowska; scenografowie: Zbigniew Rychlicki, Adam Kilian, Karol Baraniecki, Edward Lutczyn, Eryk Lipiński... ” - czytamy na oficjalnej stronie Wytwórni SE-MA-FOR!

ram

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Maszyna: program na piątek
Maszyna: program na piątek
Teatralna Maszyna Pszczyna - rozkład na czwartek i zdjęcia ze środy
Teatralna Maszyna Pszczyna - rozkład na czwartek i zdjęcia ze środy
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18