Maraton Listów w obronie praw człowieka

16.12.2008, 13:20

Wola

63. grupa Amnesty Interantional, która działa w Gimnazjum nr 2 w Woli, włączyła się do kolejnej akcji - maratonu pisania listów.


Był to już IX Maraton Pisania Listów, organizowany co roku dla uczczenia rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W tym roku w ponad stu miejscach w Polsce napisano 77281 listów. W gimnazjum w Woli, przez 24 godziny w ubiegłą sobotę i niedzielę, udało sie ich napisać 2560. 700 z tej liczby uzbierano już wcześniej, podczas dni otwartych.

Komu w tym roku pomagali członkowie AI oraz ludzie, którym los więźniów sumienia nie jest obojętny? (źródło: amnesty.org.pl)

Birma: Zarganar
59 lat wiezienia dla komika

Afganistan: Sayed Perwiz Kambakhsh
Kara śmierci za bluźnierstwo zamieniona na 20 lat więzienia

USA: René González, Olga Salanueva
Rząd Stanów Zjednoczonych odmówił zapewnienia Oldze Salanueva, żonie René Gonzáleza tymczasowej wizy, która pozwoliłaby jej zobaczyć się z mężem. René González jest Kubańczykiem odsiadującym wyrok 15 lat pozbawienia wolności w więzieniu federalnym w USA. Został skazany w 2001 roku z oskarżenia o tajne działania agenturalne na rzecz obcego rządu.

Zimbabwe: Jestina Mukoko, dyrektorka organizacji Zimbabwe Peace Project (Projekt Pokojowy Zimbabwe)
3 grudnia tego roku obrończyni praw człowieka Jestina Mukoko została siłą zabrana ze swojego domu w mieście Norton przez grupę co najmniej 12 ubranych po cywilnemu mężczyzn podających się za policjantów. Miejsce jej przetrzymywania wciąż pozostaje nieznane. Prawnicy bezskutecznie szukali jej po komisariatach w stolicy kraju Harare i w Norton.

Turcja: Orhan Kemal Cengiz
Turecki obrońca praw człowieka, jeden z członków założycieli Amnesty International Turcja w niebezpieczeństwie

Stany Zjednoczone: Troy Davis
Troy Davis ma 40 lat. 17 lat temu został skazany na karę śmierci za zamordowanie 27-letniego białego policjanta Marka Allena MacPhaila, zastrzelonego na parkingu restauracji Burger King w Savannah, w stanie Georgia, rankiem 19 sierpnia 1989 roku. Davis został też skazany za napaść na Larry’ego Younga, bezdomnego, którego rzekomo zaczepił tuż przed zastrzeleniem policjanta. W czasie procesu Davis przyznał, że był na miejscu przestępstwa, ale zaprzeczył obu zarzutom (napaści i morderstwa). Nie było przeciwko niemu dowodów rzeczowych. Narzędzia zbrodni nie znaleziono. Oskarżenie opierało się wyłącznie na świadkach. Po procesie, w miarę upływu lat, siedem z dziewięciu z nich odwołała lub zmieniła pod przysięgą swoje zeznania. Jednak Davis wykorzystał już wszystkie zwykłe procedury. sąd powołując się na procedury odmawiał ich ponownego wysłuchania. Po procesie pojawili się też świadkowie wskazujący na innego sprawcę. Niektórzy ze świadków zeznali, że byli wcześniej zmuszani do świadczenia przeciwko Troyowi.

ChRL: Yang Chunlin
Obrońca praw człowieka Yang Chunlin, prowadzący działania na rzecz dziesiątek tysięcy rolników, których ziemie zostały skonfiskowane pod zagospodarowanie, został 24 marca 2008 skazany za „podburzanie do obalenia władzy państwowej”. Skazano go na karę 5 lat więzienia, po odbyciu której przez 2 kolejne lata będzie pozbawiony praw politycznych.

ChRL: Dhondup Wangchen
Dhondup Wangchen został zatrzymany przez władze chińskie 23 marca 2008 roku w związku z filmem „Jigdrel” („Poza strachem), nad którym pracował z mnichem Gologiem Jigme od października 2007 roku. Film przedstawia wypowiedzi Tybetańczyków żyjących na terenie Tybetu.


Dominikana: Sonia Pierre
Dziesięć lat po przyjęciu oenzetowskiej Deklaracji o Obrońcach Praw Człowieka ciągle spotykają się oni z ograniczeniami nakładanymi na ich działalność, zastraszaniem, nękaniem i prześladowaniami. A jednak pomimo ryzyka i przeszkód obrońcom praw człowieka udaje się odmienić życie wielu osób na całym świecie.

Izrael/Palestyńskie Terytoria Okupowane: Salwa Salah i Sara Siureh
Palestyńskie dziewczęta Salwa Salah i jej kuzynka Sara Siureh, obie w wieku 17 lat, zostały aresztowane przez izraelską armię rankiem 5 czerwca w swoich domach w Betlejem (Bethlehem) na Zachodnim Brzegu (części Okupowanych Terytoriów Palestyńskich). 12 czerwca dowódca izraelskiej armii na Zachodnim Brzegu wydał nakazy administracyjnego zatrzymania dziewcząt na 4 miesiące. W dniu, w którym nakazy miały wygasnąć, czyli 5 października, przedłużono je na kolejne 3 miesiące, do 3 stycznia 2009.

Wenezuela: Fundacja na rzecz Obrony Prawa do Edukacji
Fundacja na rzecz Obrony Prawa do Edukacji (Asociación Pro-Defensa del Derecho a la Educación) jest organizacją pozarządową promującą i broniącą prawa do bezpłatnej edukacji dla wszystkich, które jest zapisane w art. 102 wenezuelskiej konstytucji. Brzmi on: „Edukacja jest prawem człowieka i fundamentalnym społecznym obowiązkiem, jest demokratyczna, bezpłatna i obowiązkowa.”

Meksyk: Bárbara Italia Méndez
Bárbara Italia Méndez została zatrzymana rankiem 4 maja 2006 r. w domu w San Salvador Atenco w meksykańskim stanie Meksyk (stan graniczący ze stołecznym dystryktem federalnym). Funkcjonariusze policji bili ją, grozili jej i wykorzystywali ją seksualnie. Gdy trafiła do więzienia, urzędnik prokuratury miał odmówić jej zarejestrowania skargi na policjantów, nie przeprowadzono też obdukcji (badania lekarskiego). Wkrótce potem postawiono jej zarzut „ataku na infrastrukturę drogową” i wypuszczono za kaucją. Postępowanie przeciwko niej trwa.

IRAK: Nathum Mohammad Ismail al-’Ani
Nathum Mohammad Isma’il al-‘Ani był jedną z 18 osób aresztowanych przez irackie służby bezpieczeństwa w Bagdadzie w grudniu 2005 r. Prawdopodobnie aresztowano ich w związku z podejrzeniem o przynależność do zbrojnych ugrupowań przeciwstawiających się rządowi. Według doniesień, zatrzymani byli torturowani podczas przesłuchań. Od stycznia 2006 r. nic nie wiadomo o losie 16 spośród zatrzymanych, w tym Nathuma. Uważa się, że są ofiarami wymuszonego zaginięcia. Amnesty International obawia się o ich życie.

ROSJA: Michaił Chodorkowski i Płaton Liebiediew
Michaił Borysowicz Chodorkowski (ros. Михаил Борисович Ходорковский, ang. Mikhail Khodorkovskii), lat 45, były prezes niegdyś najbogatszego rosyjskiego koncernu naftowego JUKOS (ros. ЮКОС, ang. YUKOS), który zbankrutował w 2006 r., a także wspólnik Chodorkowskiego - Płaton Leonidowicz Liebiediew (ros. Платон Леонидович Лебедев, ang. Platon Lebedev), lat 52, zostali skazani w maju 2005 r. na 9 lat więzienia za oszustwo i unikanie płacenia podatków. Ani śledztwo, ani proces w ich sprawie nie spełniały międzynarodowych standardów sprawiedliwego postępowania. Po apelacji ich wyroki skrócono do 8 lat.

KAMBODŻA: Grupa 78
Władze miasta Phnom Penh (stolicy Kambodży) od czerwca 2006 roku grożą eksmisją ponad 150 rodzinom mieszkającym w centrum miasta na ziemi zwanej Grupą 78. Od roku 1983, kiedy to pierwsi mieszkańcy osiedlili się w tej okolicy, wartość ziemi ogromnie wzrosła. Większość mieszkańców to biedni sprzedawcy uliczni, chociaż mieszkają tam także nauczyciele i urzędnicy państwowi niskiego szczebla. Po eksmisji władze planują przesiedlić ich w miejsce, gdzie nie ma bieżącej wody ani kanalizacji i gdzie w urągających wszelkim standardom warunkach egzystują tysiące osób eksmitowanych z innych dzielnic Phnom Penh.

MOŁDAWIA: Sergei Gurgurov
Sergei Gurgurov został trwale okaleczony wskutek tortur jakim go poddano w czasie policyjnego zatrzymania w 2005 r. Obrażenia głowy spowodowały u niego trudności z mówieniem, a w rezultacie obrażeń kręgosłupa może chodzić jedynie o lasce. Ma pęknięte bębenki w uszach, co spowodowało całkowitą utratę słuchu w jednym z nich. Cierpi na depresję.

Erytrea: Abune Antonios
Abune Antonios jest osiemdziesięcioletnim Patriarchą (Głową) Ortodoksyjnego Kościoła Erytrejskiego. Był przetrzymywany w areszcie domowym od stycznia 2006 do maja 2007. Następnie został aresztowany przez siły bezpieczeństwa i przeniesiony do specjalnie do tego celu przystosowanego domu w stolicy, Asmarze. Istnieją poważne obawy o stan jego zdrowia, gdyż cierpi on na cukrzycę, a nie otrzymuje lekarstw. Patriarcha Antonios opierał się rządowej ingerencji w sprawy religijne a w roku 2004 protestował przeciwko aresztowaniu trzech księży Kościoła Ortodoksyjnego, potajemnie skazanych na więzienie. Amnesty International uznaje Abune Antoniosa za więźnia sumienia, aresztowanego wyłącznie za pokojowe korzystanie z prawa do wolności słowa i wyznania, zagwarantowanego w erytrejskiej konstytucji.


agw

T G+ F

Zobacz także

Pisanie listów ma sens! Tak walczą z łamaniem praw człowieka
Pisanie listów ma sens! Tak walczą z łamaniem praw człowieka
Maraton pisania listów w ZS nr 1
Maraton pisania listów w ZS nr 1
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Nieudany manewr skrętu doprowadził do kolizji
Nieudany manewr skrętu doprowadził do kolizji

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18