Mały Rozsutec nie taki mały

19.08.2014, 12:46

Powiat

Mały Rozsutec liczący sobie 1343 m n.p.m. to szczyt leżący w jednym z najciekawszych obszarów Małej Fatry na Słowacji. Po niedosycie jaki pozostał po czerwcowej wycieczce na Wielki Rozsutec i zniszczeniu 21 lipca Doliny Vratnej, co uniemożliwiło nam planowane zdobycie Wielkiego Krywania, Mały Rozsutec stał się celem wycieczki, która odbyła się 17 sierpnia br.

Trasa, którą pokonali klubowicze UKST „Diablak” nie należała do długich, ale za to do bardzo atrakcyjnych, zarówno pod względem widokowym, jak i technicznym. Przejście przez Dziury, czyli Słowackie Diery tworzące kanion wyprowadzający turystów na przełęcz między Rozsutcami, dostarcza ogromnych wrażeń związanych z licznymi skałami, wodospadami oraz oczywiście łańcuchami i długimi drabinkami.

Wejście na szczyt Małego Rozsutca, jak i zejście z niego również ubezpieczone jest za pomocą łańcuchów, ułatwiających turystom poruszanie się. Natomiast widok ze szczytu na Małą i Wielka Fatrę, a także na Beskidy i pozostałe grupy górskie jest wart wysiłku jaki należy włożyć, aby zdobyć ten szczyt.

W trakcie wycieczki uczestnikom przedstawiona została historia terenu, po której poruszali się, budowa geologiczna, a także walory przyrodnicze Parku Narodowego Małej Fatry. Nie obyło się również bez pamiątkowego zdjęcia przy pomniku Janosika – słynnego słowackiego rozbójnika. Pomnik znajduje się w Terchowej, w miejscowości, w której Juraj Janosik się urodził. Bardzo ważnym elementem wycieczki było dla wszystkich praktyczne ćwiczenie poruszania się w terenie z ułatwieniami technicznymi i w warunkach bardzo zbliżonych do niektórych fragmentów tras tatrzańskich. Oczywiście wszyscy dołożyli jak największych starań, aby bezpiecznie przejść całą trasę co ostatecznie się udało i wszyscy zadowoleni wieczorem wrócili do Pszczyny.

Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny „Diablak” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie. Klub we współpracy z Zarządem Głównym PTTK realizuje program „Turystyka łączy pokolenia”.

Już teraz zapraszamy młodzież szkolną i osoby dorosłe na planowaną na 7 września wycieczkę na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, czyli Babią Górę (1725 m n.p.m.). Szczegóły wycieczki znajdują się na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

jack

T G+ F

Zobacz także

Taki mały, a taki pojemny
Taki mały, a taki pojemny
Mały żubr nie żyje
Mały żubr nie żyje
W Kobiórze stanęły EkoSłupki. Pokażą jakość powietrza i stężenie pyłów zawieszonych
W Kobiórze stanęły EkoSłupki. Pokażą jakość powietrza i stężenie pyłów zawieszonych
W czasie mrozów zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i samotne
W czasie mrozów zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i samotne
Policjanci specgrupy „Speed” podsumowali miniony rok w Śląskiem
Policjanci specgrupy „Speed” podsumowali miniony rok w Śląskiem

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18