Maluchy będą czytać

20.09.2011, 11:51

Miedźna, Wola, Góra

Jak poznać świat ukryty w książkach? Najlepiej czytając je samemu. Zaczynając od najmłodszych lat.


W Gminnym Przedszkolu Publicznym nr 1 w Woli ruszył projekt „Mali badacze – rozbudzanie u dzieci pasji poznawania zjawisk przyrodniczych, zaciekawienia światem i zafascynowania czytelnictwem”. Celem programu jest nauczenie szybkiego czytania.- Obecnie, w okresie przemian w oświacie – obniżenia wieku szkolnego, rodzice, a także nauczyciele coraz częściej zastanawiają się jakie umiejętności i wiadomości powinno posiadać dziecko oraz jak je uczyć czytania. Duże korzyści dla dzieci i nauczycieli może przynieść praca oparta na nowatorskim programie nauki czytania przez zabawę, pt. „Mały Odkrywca”. Dzieci wykonują wiele doświadczeń i eksperymentów z zakresu fizyki, chemii i biologii, biorą udział w zabawach, poznają kontynenty i kulturę innych cywilizacji, przeżywają niezwykłe przygody. Największą jednak zaletą programu jest rozbudzenie pasji poznawania zjawisk, zaciekawienia światem i zafascynowania czytelnictwem – tłumaczy dyrektorka przedszkola, Elżbieta Lisowska. Wsparciem EFS objętych zostało 38 dzieci uczęszczających do przedszkola, w tym 20 dzieci 3- 4 letnich i 18 dzieci 5-letnich. Projekt obejmuje też rodziców, dla których przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące efektywnego sposobu radzenia sobie z trudnościami oraz niesienia pomocy swoim dzieciom.

Do „Podróży małej główki” włączyły się dzieci z Gminnego Przedszkola Publicznego w Górze. Tutaj też będą się szkolić w szybkim czytaniu. - Projekt oparty jest na programie „Mały odkrywca w przedszkolu”. Weźmie w nim udział 18 pięciolatków i 24 czterolatków, dwóch nauczycieli trenerów oraz rodzice, tj. 12 ojców i 30 matek. Twórcza aktywność dzieci sprawi, że dzieci uczestniczące w programie wykażą emocjonalne zaangażowanie przejawiające się w samodzielnych poszukiwaniach i zadawaniu pytań sprzyjających rozwojowi gotowości do czytania i pisania poprzez zabawowy charakter – o korzyściach płynących z udziału mówi dyrektorka Teresa Capek. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu, po 45 minut. W sumie projekt kosztował prawie 42 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne to 85%.

Podobny projekt realizowany jest też w Gminnym Przedszkolu Publicznym w Miedźnej, oparty na nauce szybkiego czytania, który ma pomóc dzieciom w lepszym zrozumieniu świata. - „Plastuś i miś odkrywają ciekawy świat” to wsparcie i uatrakcyjnienie edukacji przedszkolnej. Ponadto zachęcamy dzieci do poznawania własnych uzdolnień i możliwości – podkreśla dyrektorka Bożena Morkisz. Pierwsze zajęcia rozpoczną się już w październiku w trzech grupach. - Generalnie programy adresowane są do przedszkolaków w wieku 3-5 lat, ale w naszym przedszkolu jest ostatni rocznik sześciolatków. W czasie wakacji czyniłam starania, by udało się je w ten program włączyć, na co otrzymaliśmy akceptację – dyrektorka dodaje, że całość projektu, w 85 % dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, opiewa na 45 tys. zł.

agw

T G+ F

Zobacz także

Będą czytać
Będą czytać
Jak będą pieniądze, będą tunele
Jak będą pieniądze, będą tunele
Pijani mężczyźni straszyli przechodniów samurajskimi mieczami
Pijani mężczyźni straszyli przechodniów samurajskimi mieczami
gorący temat
PiS wygrywa wybory również w powiecie pszczyńskim
PiS wygrywa wybory również w powiecie pszczyńskim
Znakują rowery "syntetycznym DNA"
Znakują rowery "syntetycznym DNA"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18