Lubimy poetycki świat

03.02.2014, 10:37

Pszczyna

Tak można podsumować wydarzenie, które miało miejsce w piątek 31 stycznia w „13”. Oto dzięki grupie recytatorów, wokalistów i kompozytorów przenieśliśmy się na godzinę do świata Barbary Solarskiej – pszczyńskiej pisarki i poetki.


„Przeczytaj moje wiersze i nie płacz, choć zagarnia nas zmierzch...” - tak zaczął się nietypowy spektakl oparty na jej twórczości. Ze sceny płynęły przejmujące słowa mobilizujące do refleksji na temat życia, wyborów, decyzji, piękna świata, niespełnionych marzeń, tęsknoty, chęci przelewania na papier wrażeń.
„...Uchwycony w porę nastrój
chwil kilka
wzruszenie w jakąkolwiek stronę przechylone
fragment
strzęp
drobiazg
zawsze wystarczający powód
by ustawić na baczność
rzędy linijek
na białej kartce...”


Wybrane z czterech tomików („Obszary niezachwiane”, „Jeśli wiatr”, „Dmuchawce”, „W cieniu wysokich traw”) wiersze recytowali na tle muzyki: Dorota Pławecka, Marcin Piech, Piotr Błaut, Michał Pudełko i Renata Zborowska. W trakcie pojawiły się też piękne piosenki skomponowane do kilku wierszy poetki. Rozpoczęła Natalia Rudakiewicz, śpiewając napisaną przez siebie nastrojową piosenkę „Przepraszam”, potem usłyszeliśmy „W cieniu wysokich traw” z muzyką Mirosława Kozika w świetnym wykonaniu Pauliny Miki. Trzy melodie do słów wierszy pani Barbary („Bal”, „List”, „Kto kocha”) skomponowała pani Jadwiga Masny, a dwie („Wspomnienie” i „Ja umieram”) – młody gitarzysta Kacper Wieja. Te piosenki wykonała Renata Zborowska.

Z relacji osób, które zaszczyciły nas swoją obecnością, a było tych osób bardzo wiele, wynika, że realizacja pomysłu takiej prezentacji poezji pszczyńskich twórców bardzo przypadła im do gustu. Dodać należy, że przedsięwzięcie to zostało zrealizowane dzięki współpracy wszystkich wymienionych wcześniej osób oraz patronatowi Fundacji Cinematographer Productions i Radia Katowice.

Wspaniale przekazane przez recytatorów uczucia i refleksje w poezji pani Barbary Solarskiej i przepiękna muzyka towarzysząca wierszom, przejmujące, świetnie skomponowane piosenki stanowiły nierozerwalną całość. Różnorodność treści prezentowanych utworów utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że
...Świat jest taki piękny
kiedy milcząc
siedzimy na progu własnych marzeń
modlimy do pragnień
ie zważając na ironię przypadków
taki piękny
podtrzymywany skrzydłem niepamięci
odcięty od niepewności i zwątpienia
taki piękny ten świat...


Sama autorka na zakończenie powiedziała, że jest bardzo zadowolona i wzruszona, bo jakby na nowo odkryła swoje teksty, spojrzała na nie trochę inaczej. Podobne odczucia mieli też ci, którzy znają jej twórczość, ale teraz zobaczyli ją w innym nieco świetle.

Najwięcej słów pochwały zebrali kompozytorzy, bo istnieje takie przekonanie, że poezja współczesna nie jest do śpiewania. Nic bardziej mylnego! Piosenki do słów pani Barbary Solarskiej nie będą może przebojami w potocznym tego słowa znaczeniu, ale na pewno na długo zapadną w serca słuchaczy. O tym, że się podobały, świadczy poproszenie o powtórzenie kilku z nich na zakończenie wieczoru.

Atmosfera spotkania była bardzo sympatyczna. Po zakończonym spektaklu większość podchodziła do wykonawców i wyrażała swój podziw i zadowolenie. Ci, którzy w „13” byli po raz pierwszy, nie ukrywali zdziwienia, że takie wspaniałe spotkania się tutaj odbywają. My, wykonawcy i organizatorzy, serdecznie dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się, że możemy wystąpić przed tak sympatyczną publicznością, która lubi poezję. Obiecujemy, że następne spotkania z twórczością pszczyńskich poetów będą równie przyjemne. Już dzisiaj zapraszamy na wieczór z poezją Wacława Kostrzewy, 28 lutego o godzinie 19.00!

Renata Zborowska

jack

T G+ F

Zobacz także

Poetycki świat w „13”
Poetycki świat w „13”
Konkurs poetycki:
Konkurs poetycki: "Świat poezją malowany"
Przebudowa mostu w Suszcu. Będzie objazd
Przebudowa mostu w Suszcu. Będzie objazd
Wsparcie dla powiatu cieszyńskiego i przemyskiego
Wsparcie dla powiatu cieszyńskiego i przemyskiego
Akcja "Bezpieczny Sk8park & Pumptrack" w Pawłowicach
Akcja "Bezpieczny Sk8park & Pumptrack" w Pawłowicach

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18