Gmina Pszczyna i powiat pszczyński podjęły wspólne działania związane z dostosowaniem sieci szkół do reformy oświaty.

III LO zmienia siedzibę i idzie pod skrzydła powiatu

Pszczyna10.01.2019, 14:27

Organem  prowadzącym III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie od roku szkolnego 2018/2019 będzie powiat pszczyński, a nowi uczniowie szkoły rozpoczną naukę w budynku przy ul. Batorego 24.

W obliczu reformy sytemu oświaty powiat pszczyński i gmina Pszczyna podjęły wspólne działania, mające dostosować sieć szkół do potrzeb dzieci i młodzieży. W roku szkolnym 2018/2019 do klas pierwszych w szkołach prowadzonych przez powiat (zawodówek, techników i liceów) trafi tzw. podwójny rocznik, czyli absolwenci klas ósmych szkół podstawowych oraz klas trzecich wygaszanych gimnazjów.

W tym roku szkolnym mury szkół podstawowych i gimnazjów na terenie powiatu pszczyńskiego opuści 2409 uczniów (1174 absolwentów gimnazjów i 1235 szkół podstawowych).

-  Obecnie w ponadgimnazjalnych szkołach powiatowych mamy 2147 uczniów, czyli liczba absolwentów, którzy przyjdą do szkolnictwa ponadgimnazjalnego będzie większa. Z danych, którymi dysponujemy wynika, że do tej pory średnio 50% absolwentów gimnazjów podejmowało dalszą naukę na terenie powiatu pszczyńskiego. Liczba 2409 uczniów podpowiada nam, że powinniśmy mieć dla nich zabezpieczone około 1200 miejsc. W roku szkolnym 2017/2018 do klas pierwszych szkół powiatowych przyjęliśmy 613 chętnych uczniów. W roku szkolnym, który rozpoczniemy od 1 września musimy zatem przygotować około 600 dodatkowych miejsc. Ale tę liczbę musimy traktować ostrożnie, bo może się okazać, że dużo więcej niż połowa z tych dzieci będzie szukać miejsca u nas – mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Nabór będzie prowadzony osobno dla absolwentów gimnazjów oraz osobno dla absolwentów szkół podstawowych. Ci pierwsi pójdą na przykład do trzyletnich liceów, a absolwenci podstawówek  do czteroletnich liceów (będą mieć różne podstawy programowe).

Największą zmianą, mającą zaradzić potencjalnemu problemowi braku miejsc w szkołach jest przekazanie przez gminę Pszczyna III LO do prowadzenia powiatowi pszczyńskiemu. Szkoła ta od początku istnienia, czyli od 20 lat, funkcjonuje jako placówka gminna, w ramach Zespołu Szkół nr 1 (w budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 5 na osiedlu Piastów działa też szkoła podstawowa i gimnazjum, siedzibę ma tam ponadto żłobek miejski).

- Proponujemy powiatowi przekazanie III LO razem z budynkiem przy ul. Batorego 24 po dzisiejszym gimnazjum. To była dla nas bardzo trudna decyzja, ponieważ zawsze tego typu zmiany wiążą się z różnego rodzaju wątpliwościami. Bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy ten temat z Zarządem Powiatu, a także z kuratorium oświaty. Dzięki temu w budynku na os. Piastów oddzielimy dzieci ze szkoły podstawowej od młodzieży licealnej oraz uzyskamy możliwość zwiększenia ilości miejsc w żłobku miejskim. Z kolei powiat będzie mógł zabezpieczyć miejsca dla przyszłych licealistów z tzw. podwójnego rocznika,  a III LO zyska samodzielność, nie będzie już częścią zespołu. Budynek przy ul. Batorego znajduje się blisko budowanego centrum przesiadkowego. Młodzież będzie miała więc łatwy dojazd do szkoły - mówi burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Na najbliższą (styczniową) sesję Rady Miejskiej w Pszczynie ma trafić projekt uchwały intencyjnej w sprawie przekazana III LO do prowadzenia powiatowi pszczyńskiemu. Uczniowie, którzy rozpoczęli już naukę w tej szkole, dokończyliby ją w budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego, natomiast ci nowi rozpoczęliby kształcenie już w budynku przy ul. Batorego.

- Zmiana, którą wprowadzamy jest szczególnie oczekiwana przez rodziców uczniów klas ósmych szkół podstawowych i klas trzecich gimnazjów, również Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Kazimierza Wielkiego. Te dzieci chcą się uczyć w III LO, ale mają duże obawy, czy to będzie możliwe. W nowym budynku będzie można kontynuować to dzieło, jakim jest III LO. To dalej będzie ta sama szkoła, ze swoimi tradycjami, ze swoim  dorobkiem – podkreśla Barbara Bandoła.

Podobnie na sprawę patrzy Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński, a jeszcze do niedawna wieloletni dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie.

- Dzisiaj dziękuję Bogu, że pchnął mnie w ręce starostwa. Dzięki temu mogę zadbać o to, żeby było miejsce dla mojego liceum, żeby dzieci miały się gdzie uczyć, a nauczyciele pracować. To jest niesamowicie trudna decyzja, ale mam pełną świadomość, że rozwiązuje ona problemy ogólne. Dla mnie to jest optymalne rozwiązanie z punktu widzenia dzieci i nauczycieli. Rozważaliśmy inne propozycje, jak utworzenie zupełnie nowego liceum, czy przypięcie dodatkowych klas do I LO im. Bolesława Chrobrego, ale to nie są dobre rozwiązania. III LO zostaje i będę chciał zapalić nauczycieli, żeby nadali nową duszę budynkowi przy ul. Batorego, który zresztą ma bogatą przeszłość związaną z oświatą – mówi Damian Cieszewski i zaznacza, że chciałby zachować zdrową rywalizacje między III LO a I LO.

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Kurator oświaty negatywnie o przenosinach III LO
Kurator oświaty negatywnie o przenosinach III LO
III LO w nowej siedzibie jednak od 2020 r.
III LO w nowej siedzibie jednak od 2020 r.
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

maciej 2019-01-15 godz. 12:44
To miało być zrobione kilka lat temu !Sadza z Kowalskim zrobili niezły "prezent " swoim następcom !
M. 2019-01-11 godz. 18:18
Skandaliczne słowa Pani starosty! To absurdalne klamstwo, że rodzice uczniów klas 8 i III PG oczekują takiego rozwiązania! Jak władza śmie wprowadzać w błąd opinię publiczną, zakłamując rzeczywistość ?! Stanowcza większość rodziców jest przeciwko tej 'dobrej zmianie'. Fatalna zagrywka!
jestem za 2019-01-11 godz. 17:06
Gościu 1, Dzieci z osiedla Piastów w wieku 7-12 lat mają chodzić na Batorego? Mądra decyzja
Ryś 2019-01-11 godz. 11:12
Bardzo mądra i rozsądna decyzja na posprzątanie po reformie edukacji. Dzieci z podstawówki nie powinny uczyć się w jednym budynku z młodzieżą z LO.
Gość 1 2019-01-10 godz. 22:38
Nie zgadzam się z tym. Ludzie! Dlaczego nie przeniesiecie tam podstawówki? Klasy 1-6? A 7-8 mogą śmiało chodzić z licealisami. Piszecie że będzie lepszy dojazd? Od lat dzieci wysiadaly przy bajaderze I nikt z tym nie miał problemu. Dlaczego więc teraz muszą być tak drastyczne zmiany? 10 minutowy spacer nikomu jeszcze nie zaszkodził. Przemyślcie to jeszcze raz. Młodzież z tego co widać nie jest zadowolona.
treść:
autor:

SQL: 20