Licealiści z amnestią nie zdążą na publiczne uczelnie!

23.08.2006, 11:25

Amnestia ministra Romana Giertycha miała dać szansę na studia tym uczniom, którzy nie zdali jednego z przedmiotów maturalnych. Minister wywołał kilka tygodni temu ogólnonarodową dyskusję, ale wciąż nie podpisał rozporządzenia.

Jeśli ktoś nie zdał jednego z pięciu obowiązkowych egzaminów, ale ze wszystkich uzyskał w sumie co najmniej 30 proc. punktów, to ma zdaną maturę i otwartą drogę na studia. Pomysł miał objąć blisko 50 tys. tegorocznych maturzystów.

Na publicznych uczelniach są jeszcze wolne miejsca na mniej obleganych kierunkach.
Problem w tym, że dodatkowy nabór uczelnie prowadzą tylko do połowy września, a niektórzy maturzyści nie może złożyć dokumentów, bo wciąż czekają na obiecane "amnestyjne" świadectwo.

Powinna je wydać jedna z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Te jednak nie zajmują się maturzystami z amnestii, bo nadal nie mają rozporządzenia ministra edukacji w tej sprawie. Projekt rozporządzenia w sprawie amnestii od kilku dni wisi na stronie internetowej MEN, ale wciąż czeka na podpis ministra Giertycha.

Wielu maturzystów nawet z amnestią, na studiowanie nie ma już szans. Zakładając optymistyczną wersję, że Giertych podpisze rozporządzenie zaraz na początku września, potrzeba będzie jeszcze trzech tygodni. Tydzień na wejście w życie rozporządzenia i dwa na wydrukowanie świadectw. Do rąk maturzystów dokumenty trafią najwcześniej pod koniec września.
To praktycznie pozbawia ich możliwości studiowania na uczelniach publicznych, które już zakończą rekrutację. Pozostaną im uczelnie niepubliczne, które w większości prowadzą nabór do końca września. Ale za te trzeba będzie słono zapłacić.soj

T G+ F

Zobacz także

Czy zdążą z budową ronda?
Czy zdążą z budową ronda?
Pszczyna: Kto wesprze zadania publiczne?
Pszczyna: Kto wesprze zadania publiczne?
Rowery dla niepełnosprawnych do wypożyczenia w starostwie
Rowery dla niepełnosprawnych do wypożyczenia w starostwie
Remont ulicy Wiślnej zakończony
Remont ulicy Wiślnej zakończony
Nowy budynek przedszkola w Studzionce prawie gotowy
Nowy budynek przedszkola w Studzionce prawie gotowy

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18