Lekcja czytania z Tygodnikiem Powszechnym w III LO

27.12.2012, 10:54

Pszczyna

19 grudnia w bibliotece Zespołu Szkół nr 1 odbyła się „Lekcja czytania”, poprowadzona przez Grzegorza Jankowicza, literaturoznawcę, redaktora działu kulturalnego „Tygodnika Powszechnego”, współprowadzącego również program „Czytelnia” w TVP Kultura.


Tematem zajęć był wiersz współczesnego poety, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego pt. „Modlitwa za zmarłych”. Przez dwie godziny uczestnicy lekcji, uczniowie klas maturalnych, słuchali wykładowcy, ale i współtworzyli możliwe interpretacje utworu, który liczy zaledwie kilkanaście linijek!
Albowiem celem ogólnopolskiego projektu „Lekcji czytania” jest przywrócenie literaturze jej wagi, odejście od sztampowych odczytań tekstu, a wydobycie na jaw ukrytych sensów, próba rozszyfrowania nieoczywistych znaczeń.

Poezja jest wyjątkowo czułą materią, precyzyjnym zapisem, fascynującą zagadką, o czym można było się przekonać, uczestnicząc w „Lekcji czytania”. Na przekór dzisiejszym czasom, w których prawie wszystko skażone jest komercyjnością i podporządkowane doraźnym korzyściom, Grzegorz Jankowicz wraz z uczniami zajęli się bezinteresownym poszukiwaniem sensu tekstu poetyckiego, tropieniem niuansów językowych, namysłem nad rzeczywistością wiersza. Namysł ten jest jednocześnie refleksją nad własnym indywidualnym istnieniem, a także nad strukturą świata. O dziwo, okazuje się, że współczesna młodzież, często oskarżana o płytkość, potrafiła, dzięki nawiązaniu dobrego kontaktu z prowadzącym „Lekcję”, w skupieniu śledzić poszczególne słowa i frazy utworu Tkaczyszyna- Dyckiego oraz wysnuwać z niego osobiste refleksje. Bo, jak napisała Ewa Lipska, inna współczesna poetka: „dobrze, że jest jeszcze taki kraj, który jest wszędzie i nazywa się Poezja”.

Spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem posłużyło również jako przypomnienie tej, niestety powszechnie zapomnianej, myśli. Miejmy nadzieję, że było ono tylko pierwszym z cyklu „Lekcji czytania z „Tygodnikiem Powszechnym” w III LO.

Małgorzata Jamrozik

Modlitwa za zmarłych/Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki
do Chotynieckich i Kulczyckich
postaram się wrócić odkąd nie ulega
wątpliwości że Chotynieccy
pochodzili od Chotyńca koło Lubaczowa

dziś jednak nie umiem wielu rzeczy
uściślić (od tego mamy poezję
ażeby nie rozpadły się w proch dawne
imiona których już nikt oprócz mnie

nie wprowadzi do porannej i wieczornej
modlitwy) więc poprzestańmy
na powyższym wyszczególnieniu i przejdźmy
do Dzięgielewskich lub Oziębłowskich

poezja bowiem domaga się (niczym modlitwa
za zmarłych) wciąż nowych imion

(z tomu „Imię i znamię”, Wrocław 2011)

jack

T G+ F

Zobacz także

Tydzień Głośnego Czytania
Tydzień Głośnego Czytania
"Maraton czytania dzieł Jana Pawła II"
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18