fot. UM Pszczyna

Łączą siły w walce z zanieczyszczonym powietrzem

Pszczyna06.07.2016, 09:55

Pod koniec czerwca burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol spotkał się z Bernardem Błaszczykiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Głównym tematem, jakie omawiano były sposoby i możliwości ograniczeń emisji pyłów zawieszonych.

Po publikacji w maju raportu WHO, w którym wiele śląskich gmin znalazło się czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, Pszczyna domaga się systemowych rozwiązań. - Musimy zjednoczyć samorządy, które same nie poradzą sobie z tak poważnym problemem. Oczekujemy również wsparcia organów administracyjnych najwyższego szczebla – mówił burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

O tym, że w pojedynkę wojny z zanieczyszczonym powietrzem gminy nie wygrają, świadczą odpowiedzi na list z treścią uchwały intencyjnej, jaki wyszedł z Urzędu Miejskiego. W uchwale poza apelem do władz znalazły się zapisy dotyczące podjęcia systemowych działań oraz wsparcia gmin narażonych na ponadnormatywne zanieczyszczenie powietrza.

Otrzymały je organy administracji państwowej, a także 33 gminy wymienione w rankingu. Obecnie spływają odpowiedzi z wolą współpracy. Analiza propozycji, nad którymi głosowali radni z Pszczyny, ma również miejsce w Kancelarii Prezydenta RP oraz w Ministerstwie Środowiska, do którego także trafiła treść pisma. Zwrotną informację nadesłano m.in. z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Żor, Gliwic, Wadowic, Niepołomic.

Podczas spotkania w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska poruszono kwestię budowy nowoczesnej stacji badawczej na terenie Pszczyny.

- Planujemy zakup nowoczesnej stacji, dzięki której będziemy dysponowali realnymi wynikami pomiarów. Inicjujemy spotkania i cały czas szukamy skutecznych rozwiązań, które będziemy wspólnie wdrażali. Mamy świadomość również, że walka z zanieczyszczeniem powietrza wymaga zwiększenia środków finansowych z własnego budżetu. Przygotowujemy lokalny program dopłat do wymiany kotłów, który powinien ruszyć w 2017 roku. Liczę jednak na to, że na Śląsku powstaną podobne, które nie będą wymagały nakładów z budżetów gminnych. Wielu samorządów na to po prostu nie stać – informuje burmistrz.

O współpracy samorządów 7 lipca w Krakowie rozmawiać będą włodarze zainteresowanych gmin. Tego dnia odbędzie się konferencja. Celem spotkania będzie prezentacja działań podejmowane przez władze gmin w Polsce na rzecz ograniczenia poszczególnych źródeł emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz wskazanie potrzebnych zmian w przepisach, które umożliwią podjęcie skutecznych działań.
UM Pszczyna

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Smród i padłe ryby
Smród i padłe ryby
Na konferencji w Krakowie jednym głosem ws. jakości powietrza
Na konferencji w Krakowie jednym głosem ws. jakości powietrza
gorący temat
Hunter, Cyrk Deriglasoff oraz Jelonek wystąpią na „Żubrowisku”
Hunter, Cyrk Deriglasoff oraz Jelonek wystąpią na „Żubrowisku”
Nowe klasy w golasowickiej szkole
Nowe klasy w golasowickiej szkole
VII Ogólnopolski Konkurs o Tytuł „Przewodnik - Krasomówca”
VII Ogólnopolski Konkurs o Tytuł „Przewodnik - Krasomówca”
Wypadek w Kobielicach. Ucierpiała 6-letnia pasażerka
Wypadek w Kobielicach. Ucierpiała 6-letnia pasażerka

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20