Kurator oświaty negatywnie o przenosinach III LO

Pszczyna19.03.2019, 11:01, aktualizacja: 20.03.2019, 13:59

Śląski Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował zamiar przenosin siedziby III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. Gmina złożyła już zażalenie do ministra edukacji.

Wniosek o wydanie opinii wystosował 8 lutego br. burmistrz Pszczyny. Przypomnijmy, że III LO w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie, które prowadzi gmina Pszczyna, z dniem 1 września 2020 r. miałoby zostać przeniesione z budynku na osiedlu Piastów do budynku po gimnazjum przy ul. Stefana Batorego 24, a organem prowadzącym szkołę miałby zostać powiat pszczyński.  Zarówno Rada Miejska w Pszczynie, jak i Rada Powiatu Pszczyńskiego przyjęły już stosowne uchwały w tej sprawie, co wywołało protesty uczniów, rodziców i nauczycieli III LO.

11 marca Śląski Kurator Oświaty, Urszula Bauer, wydała postanowienie, w którym negatywnie opiniuje zmianę siedziby III LO w Pszczynie.  Porównanie warunków lokalowych w budynkach przy ul. Kazimierza Wielkiego 5 oraz Stefana Batorego 24 w opinii kuratora wypada na korzyść tego pierwszego. Zdaniem kuratora przeniesienie siedziby III LO na ulicę Stefana Batorego 24 w Pszczynie spowoduje pogorszenie warunków lokalowych.

„Budynek, w którym obecnie mieści się liceum przy ulicy Kazimierza Wielkiego 5 jest placówką w pełni przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych – podjazd, schodołazy, toalety, szerokie korytarze. Niewystarczająca baza lokalowa spowoduje zmianowość nauki, a niewystarczająca infrastruktura sportowa uniemożliwi tworzenie oddziałów z dodatkowymi godzinami wychowania fizycznego i nie zapewni odpowiednich obiektów sportowych. Licealiści mogą utracić możliwość korzystania ze stołówki szkolnej, ze względu na wykorzystanie tego pomieszczenia na cele dydaktyczne. Uczniowie dzięki funkcjonowaniu w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie mają zapewnioną stałą opiekę specjalistów (pedagoga, psychologa, doradcy zawodowego) i mogą uczestniczyć w zajęciach międzyoddziałowych z języków obcych na dwóch poziomach zaawansowania, zgodnie z ich potrzebami, co wymaga jednoczesnego wykorzystania 4-6 sal lekcyjnych. Oddziały z małą ilością chłopców są łączone w grupy międzyoddziałowe na lekcjach wychowania fizycznego, co powoduje organizację zajęć w 3-4 grupach” – czytamy w postanowieniu Śląskiego Kuratora Oświaty.

Urszula Bauer twierdzi, że mogą również nastąpić niekorzystne zmiany dla nauczycieli. Zwraca ponadto uwagę, że oprócz deklaracji przeprowadzenia niezbędnego remontu w budynku przy ul. Stefana Batorego 24 (przez powiat pszczyński, któremu gmina miała przekazać budynek – od. red) oraz wyrażenia chęci znalezienia odpowiednich środków celem nowoczesnego wyposażenia sal lekcyjnych i zabezpieczenia praw pracowniczych „nie podjęto wymiernych działań na czas sporządzenia opinii przez Śląskiego Kuratora Oświaty”.

Z postanowieniem Śląskiego Kuratora Oświaty nie zgadzają się władze gminy Pszczyna. - Mając na uwadze dalszą dobrą edukację wszystkich uczniów naszej gminy złożyłem zażalenie do ministra – informuje burmistrz Dariusz Skrobol.

Całą treść postanowienia Śląskiego Kuratora Oświaty czytaj TUTAJ

Treść zażalenia TUTAJ

jack

T G+ F

Zobacz także

III LO w nowej siedzibie jednak od 2020 r.
III LO w nowej siedzibie jednak od 2020 r.
Radni powiatowi za przejęciem III LO
Radni powiatowi za przejęciem III LO
Nowe władze w pawłowickiej oświacie
Nowe władze w pawłowickiej oświacie
Widowisko muzyczno-multimedialne Rapsodia Śląska na Stadionie Śląskim w Chorzowie
Widowisko muzyczno-multimedialne Rapsodia Śląska na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18