Kurator oświaty negatywnie o przenosinach III LO

Pszczyna19.03.2019, 11:01, aktualizacja: 20.03.2019, 13:59

Śląski Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował zamiar przenosin siedziby III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. Gmina złożyła już zażalenie do ministra edukacji.

Wniosek o wydanie opinii wystosował 8 lutego br. burmistrz Pszczyny. Przypomnijmy, że III LO w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie, które prowadzi gmina Pszczyna, z dniem 1 września 2020 r. miałoby zostać przeniesione z budynku na osiedlu Piastów do budynku po gimnazjum przy ul. Stefana Batorego 24, a organem prowadzącym szkołę miałby zostać powiat pszczyński.  Zarówno Rada Miejska w Pszczynie, jak i Rada Powiatu Pszczyńskiego przyjęły już stosowne uchwały w tej sprawie, co wywołało protesty uczniów, rodziców i nauczycieli III LO.

11 marca Śląski Kurator Oświaty, Urszula Bauer, wydała postanowienie, w którym negatywnie opiniuje zmianę siedziby III LO w Pszczynie.  Porównanie warunków lokalowych w budynkach przy ul. Kazimierza Wielkiego 5 oraz Stefana Batorego 24 w opinii kuratora wypada na korzyść tego pierwszego. Zdaniem kuratora przeniesienie siedziby III LO na ulicę Stefana Batorego 24 w Pszczynie spowoduje pogorszenie warunków lokalowych.

„Budynek, w którym obecnie mieści się liceum przy ulicy Kazimierza Wielkiego 5 jest placówką w pełni przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych – podjazd, schodołazy, toalety, szerokie korytarze. Niewystarczająca baza lokalowa spowoduje zmianowość nauki, a niewystarczająca infrastruktura sportowa uniemożliwi tworzenie oddziałów z dodatkowymi godzinami wychowania fizycznego i nie zapewni odpowiednich obiektów sportowych. Licealiści mogą utracić możliwość korzystania ze stołówki szkolnej, ze względu na wykorzystanie tego pomieszczenia na cele dydaktyczne. Uczniowie dzięki funkcjonowaniu w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie mają zapewnioną stałą opiekę specjalistów (pedagoga, psychologa, doradcy zawodowego) i mogą uczestniczyć w zajęciach międzyoddziałowych z języków obcych na dwóch poziomach zaawansowania, zgodnie z ich potrzebami, co wymaga jednoczesnego wykorzystania 4-6 sal lekcyjnych. Oddziały z małą ilością chłopców są łączone w grupy międzyoddziałowe na lekcjach wychowania fizycznego, co powoduje organizację zajęć w 3-4 grupach” – czytamy w postanowieniu Śląskiego Kuratora Oświaty.

Urszula Bauer twierdzi, że mogą również nastąpić niekorzystne zmiany dla nauczycieli. Zwraca ponadto uwagę, że oprócz deklaracji przeprowadzenia niezbędnego remontu w budynku przy ul. Stefana Batorego 24 (przez powiat pszczyński, któremu gmina miała przekazać budynek – od. red) oraz wyrażenia chęci znalezienia odpowiednich środków celem nowoczesnego wyposażenia sal lekcyjnych i zabezpieczenia praw pracowniczych „nie podjęto wymiernych działań na czas sporządzenia opinii przez Śląskiego Kuratora Oświaty”.

Z postanowieniem Śląskiego Kuratora Oświaty nie zgadzają się władze gminy Pszczyna. - Mając na uwadze dalszą dobrą edukację wszystkich uczniów naszej gminy złożyłem zażalenie do ministra – informuje burmistrz Dariusz Skrobol.

Całą treść postanowienia Śląskiego Kuratora Oświaty czytaj TUTAJ

Treść zażalenia TUTAJ

jack

T G+ F

Zobacz także

III LO w nowej siedzibie jednak od 2020 r.
III LO w nowej siedzibie jednak od 2020 r.
Radni powiatowi za przejęciem III LO
Radni powiatowi za przejęciem III LO
PALP: sezon oficjalnie zakończony
PALP: sezon oficjalnie zakończony
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18