Kulturalni "Wybrańcy"

11.01.2010, 15:50

Pszczyna

We wtorek 29 grudnia br. na uroczystej gali w Pszczyńskim Centrum Kultury rozdane zostały tegoroczne nagrody burmistrza w dziedzinie kultury.


Statuetkę „Wybrańca” z rąk burmistrza Pszczyny Krystiana Szostaka otrzymali: Barbara Broda-Malon, Otylia Trojanowska, Barbara Sopot-Zembok oraz Tadeusz Żyła. Dyplom uznania odebrała również Paulina Pokorny, zwyciężczyni ogólnopolskiego II Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów. Statuetkę „Wybrańca”, która odtąd otrzymywać będą wszyscy laureaci nagród burmistrza w dziedzinie kultury, zaprojektował pszczyński artysta Joachim Krakowczyk.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Andrzeja i Mai Sikorowskich.

Kim są tegoroczni laureaci?

Barbara Broda - Malon

Kategoria: laureat konkursów, przeglądów, festiwali o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim w danym roku;
Wnioskodawca: Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Ogniska Muzycznego

Uzasadnienie: Barbara Broda – Malon jest laureatką II nagrody X Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy. Ze swoim recitalem wystąpiła na Europejskim Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym „Gloria” w Supraślu, wzięła również udział w koncercie Najlepsi z Najlepszych - Festiwal Gwiazd, odbywającym się w ramach XIII Elbląskich Nocy Teatru i Poezji. Festiwal Muzyki Wartościowej.

Tadeusz Żyła

Kategoria: za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku; Wnioskodawca: zastępca Burmistrza Pszczyny
Uzasadnienie: Pan Tadeusz Żyła udostępnił wbieżącym roku dla zwiedzających swoją kolekcję narzędzi rolniczych i broni historycznej. Kolekcja działa w formie prywatnego muzeum. Jest to bardzo cenna społeczna inicjatywa, przyczyniająca się do popularyzacji oraz promocji historii ziemi pszczyńskiej.

Otylia Trojanowska

Kategoria: laureatom konkursów, przeglądów, festiwali o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim w danym roku;
Wnioskodawca: Burmistrz Pszczyny
Uzasadnienie: Pani Otylia Trojanowska jest, bohaterką tegorocznej, dziewiętnastej już edycji konkursu „Po naszemu, czyli po Śląsku” organizowanego przez Polskie Radio Katowice, zdobywczynią zaszczytnego tytułu „Ślązaka Roku 2009”. Konkurs jest największą imprezą regionalnąpromującą śląskąkulturę i gwarę. Jest niezwykłym świętem lokalnych społeczności rozmiłowanych w rodzimej tradycji. Od 1993 roku wzięło w niej udział prawie 2 tysiące osób. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 80 osób, do finału przeszły tylko trzy osoby. Otylia Trojanowska zachwyciła jury konkursu, w osobach prof. Danuty Simonides, prof. Jana Miodka oraz ks.prof. Jerzego Szymika, a także publiczność opowieścią o małżeństwie z góralem z Beskidu Sądeckiego, który przyjechał na Śląsk za pracą. Pani Otylia Trojanowska jest ambasadorem tradycji i kultury ziemi pszczyńskiej, pielęgnuje śląską gwarę z ogromnym pietyzmem i konsekwencją.. Myśli o przyszłości, ale jest wierna swoim korzeniom i wyznawanym przez lata wartościom. Godnie promuje i reprezentuje gminę Pszczyna w całym województwie.

Barbara Sopot-Zembok

Kategoria: za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku;
Wnioskodawca: Pszczyńskie Centrum Kultury
Uzasadnienie: Barbara Sopot-Zembok ma znaczący udział w szerzeniu regionalnej wiedzy historycznej, między innymi poprzez organizację wielu konkursów dla dzieci i młodzieży. Jej zainteresowania znalazły odzwierciedlenie w 28 publikacjach naukowych i popularyzatorskich. Jest autorką między innymi 20 publikacji dotyczących edukacji historyczno-regionalnej. W bieżącym roku opublikowała niezmiernie ważną publikację z historii ziemi pszczyńskiej, książkę „ Obraz wsi pszczyńskiej w świetle chłopskich testamentów z połowy XIX wieku”.

(foto: Marcela Grzywacz i Pszczyńskie Centrum Kultury)

pin

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

gorący temat
Oni też są wybrańcami. Nagrody dla ludzi kultury wręczone
Oni też są wybrańcami. Nagrody dla ludzi kultury wręczone
Spotkanie Klubu Podróżnika-Pasjonaty
Spotkanie Klubu Podróżnika-Pasjonaty
Ograniczenia odwiedzin w pszczyńskim szpitalu
Ograniczenia odwiedzin w pszczyńskim szpitalu
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18