Kto zbada powietrze?

22.11.2011, 10:31

Powiat

Zarząd Powiatu zdecydował, że nie będzie udzielał dalej dotacji na prowadzenie w Pszczynie stacji monitoringu zanieczyszczeń powietrza.


Stację monitoringu zanieczyszczeń powietrza od 2002 r. prowadzi w Pszczynie Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych z Katowic. Telemetryczny system pomiarowy znajduje się w na budynku Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Górnośląskiej.

Dlaczego powiat nie chce już wspierać tej działalności? - Wnioskowana kwota dotacji na przyszły rok jest wyższa od przeznaczanej do tej pory – wyjaśnia starosta powiatu pszczyńskiego, Paweł Sadza. - Poza tym realizacja tego zadnia nie jest obowiązkiem powiatu, istnieją instytucje, które zobowiązane są do monitorowania stanu środowiska - dodaje. Kwota dotacji, o której mówi starosta, wynosiła do tej pory 15 tys. zł. W przyszłym roku miałaby wynieść 25 tys. zł. Jej wzrost spowodowany jest przede wszystkim koniecznością zapewnienia pełnego etatu dla nowego pracownika. Dotychczasowy pracownik stacji odchodzi na emeryturę.

- Ten pan był pasjonatem tematu i to dzięki niemu w dużej mierze stacja działała. Konieczne jest też przeniesienie stacji z siedziby PSP, która położona jest obok ruchliwej DK 1 w okolice Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wtedy wyniki będą bardziej miarodajne – dodaj Paweł Sadza.

Dr Czesław Kliś z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych z Katowic mówi, że stacja w Pszczynie zostanie prawdopodobnie zlikwidowana w ciągu najbliższych miesięcy. - Pierwotnie stacja służyła do oceny oddziaływania na środowisko emisji z pojazdów. Była też wykorzystywana do badania napływów zewnętrznych, pomiaru gazowych zanieczyszczeń powietrza – stężeń dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, benzenu, toluenu oraz ozonu. Dlatego przez kilka ostatnich lat wspierał nas też Urząd Miejski w Pszczynie. W 2010 r. po zmianie przepisów prawnych UM zakończył z nami współpracę - mówi Czesław Kliś.

(więcej czytaj w najnowszym wydaniu „Gazety Pszczyńskiej”, nr 22 z 22 listopada br.)

jack

T G+ F

Zobacz także

Kto widział, kto zna? - w Piasku znaleziono zwłoki mężczyzny
Kto widział, kto zna? - w Piasku znaleziono zwłoki mężczyzny
Spektakl
Spektakl "Kto jest Kto?"
PALP: sezon oficjalnie zakończony
PALP: sezon oficjalnie zakończony
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18