Protest przeciw likwidacji kopalni w grudniu 2016 r.

Krupiński: związkowcy chcą interwencji premiera

Suszec07.06.2018, 14:39

Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o objęcie przez niego osobistym nadzorem działań umożliwiających ponowne uruchomienie kopalni "Krupiński" w Suszcu. Związkowcy twierdzą, że dotychczasowe postępowanie Ministerstwa Energii w tej sprawie pozostawia wiele do życzenia.

Odtworzeniem zakładu zainteresowana jest brytyjska spółka Tamar Resources. Kilka dni temu poinformowała, że Komisja Europejska nie ma przeciwwskazań dla reaktywacji tego zakładu. A to ewentualne zastrzeżenia Komisji Europejskiej były przedstawiane przez Ministerstwo Energii jako główna przeszkoda dla podjęcia rozmów na temat sprzedaży suszeckiej kopalni brytyjskiemu inwestorowi.

Komisja Europejska uzależniła zgodę na wznowienie wydobycia w kopalni od spełnienia dwóch warunków. Pierwszy z nich dotyczy zwrotu pomocy publicznej przeznaczonej na likwidację kopalni "Krupiński". Tamar Resources miał potwierdzić gotowość pokrycia tych zobowiązań zapisując środki finansowe na ten cel w biznesplanie inwestycji.

Drugim warunkiem postawionym przez KE jest modyfikacja wniosku notyfikacyjnego dotyczącego finansowania ze środków publicznych likwidacji kopalń. - Kwota ta została przeznaczona m.in. na zamknięcie kopalni "Krupiński". W przypadku powodzenia projektu reaktywacji suszeckiej kopalni, ta część wniosku notyfikacyjnego stałaby się nieaktualna. Korekta wniosku leży w gestii Ministerstwa Energii - zauważa Łukasz Karczmarzyk z biura prasowego związku zawodowego.

Śląsko-dąbrowska Solidarność uważa, że jedynie interwencja premiera Morawieckiego gwarantuje szybkie załatwienie procedur formalno-prawnych w Brukseli oraz realizację transakcji z brytyjskim inwestorem. I dlatego wystosowała list do szefa rządu.

"Niestety, jak dotąd resort kierowany przez pana ministra Krzysztofa Tchórzewskiego wykazywał w kwestii kopalni Krupiński niezrozumiałą opieszałość. Co więcej, postępowanie ministerstwa można ocenić jako celowe wynajdywanie coraz to nowych przeszkód mających uniemożliwić realizację opisanej inwestycji. Dlatego też wnioskujemy do Pana Premiera o pilną interwencję i objęcie osobistym nadzorem procesu korekty wniosku notyfikacyjnego dotyczącego programu pomocowego dla polskiego górnictwa. Obawiamy się, że bez interwencji Pana Premiera inwestycja nie dojdzie do skutku, a bogate złoża węgla koksowego oraz szansa na stworzenie ponad 2 tys. stabilnych miejsc pracy zostaną bezpowrotnie utracone" – czytamy w wystąpieniu do szefa rządu podpisanym przez Dominika Kolorza, przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Związkowcy uważają, że "odtworzenie kopalni nie będzie kosztować budżetu ani złotówki, za to przyniesie milionowe wpływy z podatków i innych danin publicznoprawnych". "Co więcej w wyniku reaktywacji kopalni budżet państwa nie tylko odzyskałby środki przeznaczone na pomoc publiczną udzieloną na jej likwidację, ale również uniknąłby konieczności wydatkowania na ten cel jakichkolwiek pieniędzy w przyszłości" – czytamy w piśmie skierowanym do premiera Morawieckiego.

Kopalnia "Krupiński" w Suszcu decyzją Jastrzębskiej Spółki Węglowej została przekazana celem likwidacji do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w marcu ubiegłego roku. Wywołało to protesty pracowników oraz samorządowców. Podkreślano, że Krupiński posiada bogate złoża węgla koksowego.

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Trwa likwidacja kopalni Krupiński. Co dalej ze złożem i terenem?
Trwa likwidacja kopalni Krupiński. Co dalej ze złożem i terenem?
JSW ma nowy plan dla kopalni Krupiński
JSW ma nowy plan dla kopalni Krupiński
Biegaj z Aktywną Pszczyną
Biegaj z Aktywną Pszczyną
Zaginął 43-letni mieszkaniec Pszczyny
Zaginął 43-letni mieszkaniec Pszczyny
gorący temat
Nowy numer "Gazety Pszczyńskiej": zapraszamy do lektury!
Nowy numer "Gazety Pszczyńskiej": zapraszamy do lektury!
Nie Dokarmiaj Smoga ma konkretne pomysły na walkę ze smogiem
Nie Dokarmiaj Smoga ma konkretne pomysły na walkę ze smogiem

Komentarze:

Mieszkaniec 2018-06-07 godz. 16:32
Czy to aby na pewno ta sama Solidarność? Ta sama co ręką w rękę idzie z rządem. Bo jakoś nie mogę sobie tego przyswoić, że tak świetnie dogadujacy się ee wszystkich sprawach, nagle przy sprawie Suszca nie potrafią się dogadać. Albo to nie o tą Solidarność chodzi, albo nie o ten rząd "dobrej zmiany"
treść:
autor:

SQL: 19