(fot. powiat)

Koronawirus w kobiórskim domu seniora

Powiat20.08.2020, 09:56

19 sierpnia w raporcie tyskiego sanepidu obserwujemy znaczny wzrost ilości zakażeń koronawirusem w Kobiórze. Mają one związek z funkcjonującym w tej gminie prywatnym domem seniora.

Informacja starosty Barbary Bandoły:

- Z informacji uzyskanych od właścicieli ośrodka wynika, że kilka dni temu jedna z mieszkanek prywatnego domu seniora w Kobiórze ze względu na chorobę przewlekłą trafiła do szpitala, gdzie przeszła test na obecność koronawirusa. Wynik był dodatni. Sanepid poddał wymazom 13 osób - trzech mieszkańców i 10 pracowników tego domu opieki. Odpowiedzialną postawą wykazała się właścicielka ośrodka, która zdecydowała o przebadaniu na własny koszt wszystkich pozostałych mieszkańców i pracowników. Ostatecznie - jak zostałam poinformowana - zakażenie potwierdzono u 39 mieszkańców i siedmiu pracowników.

Zakażeni pracownicy zostali odizolowani.

Jak przekazali właściciele, by zapobiec dalszym zakażeniom, 11 mieszkańców domu seniora z ujemnymi wynikami testów zostało przewiezionych do innego ośrodka. Siedem osób przebywa w szpitalu - to mieszkańcy, którzy trafili tam ze względu na choroby współistniejące, by ich stan na bieżąco był monitorowany przez lekarzy.
Aktualnie na terenie ośrodka w Kobiórze przebywa 32. zakażonych mieszkańców, którzy - jak podkreślają właściciele - są otoczeni opieką.
Niestety, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach poinformowała, że zmarła 87-letnia mieszkanka domu seniora w Kobiórze. Miała choroby współistniejące.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu, kiedy dowiedzieliśmy się o potwierdzonym zakażeniu w domu seniora, wystąpiłam do wojewody śląskiego o przekazanie środków ochrony osobistej oraz środków dezynfekujących dla tego ośrodka z Agencji Rezerw Materiałowych.

Rozmawiałam wczoraj z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym w Tychach, który potwierdził, że procedury w ośrodku zostały zachowane. Sanepid na bieżąco monitoruje sytuację.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Zmarły dwie zakażone koronawirusem mieszkanki powiatu
Zmarły dwie zakażone koronawirusem mieszkanki powiatu
Brak nowych zakażeń w powiecie
Brak nowych zakażeń w powiecie
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18