Korkowy dzieli

09.07.2012, 11:06

Pszczyna

Środki z funduszu korkowego są wydawane nieprawidłowo – to główny wniosek z raportu Jerzego Pisteloka. Burmistrz Pszczyny odpowiada: to próba zaistnienia w sferze publicznej.


O tym, że raport z monitoringu wykorzystania funduszu korkowego powstaje pisaliśmy już na początku roku. - W raporcie szczegółowo wykazana zostanie pozorność wydatkowania funduszy na walkę z alkoholizmem – zapowiadał wówczas jego autor, Jerzy Pistelok. Dokument, który powstał w ramach akcji, organizowanej przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich w kilkunastu polskich miastach, właśnie ujrzał światło dzienne.
Jakie są wyniki badań Pisteloka? Zwraca on uwagę na to, że przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii (a właśnie na ten cel mają trafiać pieniądze ze sprzedaży koncesji na handel alkoholem – w gminie Pszczyna w 2010 roku było to ponad 1 mln zł) nie jest na tym terenie prowadzone skutecznie. Jego zdaniem nie zawsze te środki wydawane są zgodnie z celami ustawowymi – np. w latach 2010-2011 w ramach przeciwdziałania alkoholizmowi przyznano dotację na zadanie pod nazwą „Krzewienie świadomości patriotycznej i obywatelskiej oraz upowszechnianie wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa wśród dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo”.

Wątpliwości budzi także sposób rozwiązywania konkursów na przeciwdziałanie alkoholizmowi. Jerzy Pistelok podaje konkretny przykład: „W 2011 roku oferty oceniane były według nowego arkusza ocen obejmującego 6 kryteriów. Niezależnie jednak od sposobu oceny wszystkie oferty otrzymywały zawsze maksymalną ilość punktów to znaczy 100. Maksymalna ilość punktów otrzymała także oferta podmiotu ubiegającego się o dotację po raz pierwszy, mimo iż 20 punktów można było otrzymać za ocenę zadań zrealizowanych w latach poprzednich. Potwierdza to powierzchowność oceny zgłoszonych do konkursu ofert a w wielu przypadkach wręcz ich pozorność ”.

Autor raportu podnosi też kwestię roli burmistrza Dariusza Skrobola w przyznawaniu środków. Brał on udział w ocenie złożonych ofert jako przewodniczący komisji konkursowej lub jako jej członek. Tymczasem komisja przyznawała dotacje dwóm stowarzyszeniom, których Skrobol był członkiem.

Dariusz Skrobol w piśmie do Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich odpowiada na zarzuty z raportu (ale nie wszystkie), zwraca uwagę na nieścisłości, które pojawiły się w raporcie. Przekonuje, że środki z funduszu korkowego są wydawane na działania związane z profilaktyką alkoholową oraz że kwestia ta podlega kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej. Krytykuje Pisteloka za to, że nie wziął pod uwagę wszystkich dokumentów, które pozwoliłyby na wyciągnięcie „wniosków zgodnych ze stanem faktycznym i prawnym”.

„Należy zauważyć, że przedstawiony przez pana Jerzego Pisteloka obraz sytuacji, w której zarządzanie funduszem korkowym odbywa się w sposób woluntarystyczny, niezgodny z prawem i pozbawiony kontroli, jest wykreowany na użytek osoby głęboko skonfliktowanej z gminą, pragnącej po raz kolejny zaistnieć w sferze publicznej” - pisze Dariusz Skrobol.

(źródło: Gazeta Pszczyńska)

pako

T G+ F

Zobacz także

"Korkowy" pod lupą
Cmentarz dzieli mieszkańców
Cmentarz dzieli mieszkańców
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18