Przedstawiciele spółki Studzienice podczas konferencji prasowej w Pszczynie w ub. roku

Kopalnia Studzienice: na raport trzeba jeszcze poczekać

Studzienice17.05.2017, 11:45

Przedłużają się prace związane z przygotowaniem raportu oddziaływania na środowisko inwestycji polegającej na wydobyciu węgla kamiennego ze złoża Studzienice I.

Przypomnijmy, warszawska spółka Studzienice chce wydobywać węgiel m.in. spod terenów gmin Pszczyna (chodzi przede wszystkim o Studzienice i Jankowice) i Kobiór. Plany te wywołują duży sprzeciw mieszkańców. Firma twierdzi jednak, że o szczegółach projektu będzie można rozmawiać dopiero po przygotowaniu raportu oddziaływania na środowisko inwestycji.

Ale wszystko wskazuje na to, że ten szybko nie powstanie. Początkowo spółka Studzienice informowała, że będzie gotowy w 2016 r., potem były zapewnienia, że dokument złoży w pierwszym kwartale 2017 r.

Tymczasem jest połowa maja, a prace wciąż trwają. - Z uwagi na skomplikowany charakter projektu wciąż prowadzimy prace nad Raportem OOŚ. Dzisiaj trudno określić, kiedy będziemy gotowi złożyć wniosek do RDOŚ w Katowicach (chodzi o wniosek o wydanie decyzji środowiskowej - red.) - przyznaje Kacper Maruszczak, specjalista d/s projektów górniczych w spółce Studzienice.

Jak informuje, nie została też rozstrzygnięta kwestia lokalizacji zakładu górniczego. Kilka miesięcy temu pod uwagę brane były dwie-trzy lokalizacje w gminie Bojszowy oraz jedna lub dwie w Woli, w gminie Miedźna. To okolice byłej kopalni Czeczott, spółka Studzienice chciałaby wykorzystać istniejącą tam infrastrukturę.

Przypomnijmy, po złożeniu raportu oddziaływania na środowisko do dokumentu odniesie się zespół ekspertów, który zostanie powołany przez lokalne samorządy. Pierwotnie mieszkańcy apelowali o stworzenie alternatywnego raportu oddziaływania na środowisko. Samorządowcy stwierdzili, że byłoby to trudne ze względu na brak dostępu do szczegółowych informacji nt. inwestycji.

W listopadzie ub.r. minister środowiska niespodziewanie zatwierdził dokumentację hydrogeologiczną, która określa warunki hydrogeologiczne dla planowanej przez spółkę „Studzienice” kopalni. Nie zostały uwzględnione odwołania m.in. gmin Pszczyna i Kobiór.

pako

T G+ F

Zobacz także

Minister jest nieugięty. Będzie skarga?
Minister jest nieugięty. Będzie skarga?
Kopalnia Studzienice: minister po prostu zatwierdził
Kopalnia Studzienice: minister po prostu zatwierdził
Witpol - dealer Hyundai
Duża rezerwa w goczałkowickim zbiorniku
Duża rezerwa w goczałkowickim zbiorniku
Odnawiają peron przy torach w Kobiórze
Odnawiają peron przy torach w Kobiórze

Komentarze:

Ala 2017-06-12 godz. 15:49
Roman jest natomiast podstawiony przez motłoch, który jest ZAWSZE przeciw WSZYSTKIEMU
Roman 2017-06-09 godz. 12:51
Karolina, W imieniu Ślązaków,Krzych i Ala są podstawieni przez zainteresowanych budową kopalni.
Karolina 2017-06-07 godz. 10:53
Jakim trzeba być ćwokiem, żeby blokować takie inwestycje! Wstyd mi za takich ludzi! Mam nadzieję, że władze inwestora nie zrażą się i ostatecznie wybudują tę kopalnię.
W imieniu Ślązaków 2017-06-06 godz. 14:37
My chcemy tej kopalni! Ślązacy
Krzych 2017-05-30 godz. 21:18
Mam tylko nadzieję, że inwestor się nie wycofa. To byłaby ogromna strata :(
Ala 2017-05-20 godz. 08:49
Trzymamy kciuki za powodzenie tej inwestycji! To będą setki nowych miejsc pracy!
Ślonzok 2017-05-17 godz. 22:02
Przedstawiciele spółki studzienice (czytaj: rabusie) też nie wspomnieli ani słowem o odpadach. Nie wspomnieli również o tym, że cały ściek pokopalniany trafi do Wisły. Ta inwestycja to nie tylko nasz problem, ale problem wszystkich terenów położonych bezpośrednio przy Wiśle. Jak chcą sobie ryć w ziemi, to niech robią to u siebie w warszawce. Może przy okazji kolejną linię metra wybudują.
zorientowany 2017-05-17 godz. 14:23
Warunki, raport, zespół ekspertów...w odniesieniu do czego? pytam, bo jeszcze nie ustalono lokalizacji...spółka słup, jak w innych przypadkach, bo chodzi o wartą wiele kasy koncesję, a nie o wydobywanie, tak jak w Orzeszu, gdzie szanowny inwestor nie potrafi nawet określić miejsca składowania odpadów wydobywczych.
treść:
autor:

SQL: 18