Podczas kontroli strażnicy wciąż stwierdzają, że niektórzy palą np. śmieciami (fot. archiwum)

Kontrole z nowym narzędziem. Ruszyły eko patrole

Pszczyna09.10.2018, 11:33

W tym sezonie ponownie w gminie Pszczyna przeprowadzane są kontrole palenisk. Strażnicy sprawdzają, czym palimy w piecach.

Rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim ten sam problem. Gęsty, ciemny dym staje się widokiem niestety nierzadkim. Smród jest wyjątkowo dokuczliwy, a także szkodliwy dla naszego zdrowia. Choć świadomość tego, że smog to realny problem jest coraz większa, wciąż nie brakuje takich osób, które do swoich kotłów wrzucają co popadnie.

Dlatego od września mieszkańców gminy Pszczyna, a właściwie ich kotłownie ponownie odwiedzają przeszkoleni strażnicy miejscy. Straż Miejska wznowiła eko patrole. - Strażnicy będą kontrolowali, czy mieszkańcy Pszczyny nie palą śmieci. Dodatkowo, do końca roku w miejscach, w których mieszkańcy palą podejrzane odpady, będą prowadzone kontrole z powietrza – dronem – mówi Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

W zeszłym sezonie przeprowadzono ok. 400 kontroli. - Zauważyliśmy, że co dziesiąta kontrola wiąże się z wystawieniem mandatu bądź pouczenia – przyznaje rzecznik.

Kontrole palenisk to coraz częstsza praktyka stosowana przez samorządy, także w powiecie pszczyńskim. Pomocne narzędzie przygotował Zarząd Województwa Śląskiego, który przyjął „Metodykę wykrywania nielegalnego spalania i współspalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych”. Wraz z nią opracowano program komputerowy „Pop Feniks” zawierający algorytm obliczeniowy, który na podstawie wprowadzonych wyników analiz (po przebadaniu próbki w laboratorium) wskazuje, czy w indywidualnych urządzeniach grzewczych były spalane odpady. Program został przygotowany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Jak zapowiadają władze województwa, program „Pop Feniks” zostanie nieodpłatnie przekazany wszystkim zainteresowanym gminom oraz strażom miejskim i gminnym województwa śląskiego, żeby wesprzeć walkę samorządów gminnych z niską emisją. Jak słyszymy w Urzędzie Miejskim, z tego narzędzia ma skorzystać podczas eko patroli także Straż Miejska w Pszczynie.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Jak walczyć ze smogiem? Kampania „Nie Dokarmiaj Smoga” ma konkretne pomysły
Jak walczyć ze smogiem? Kampania „Nie Dokarmiaj Smoga” ma konkretne pomysły
71 dni z alarmem smogowym
71 dni z alarmem smogowym
Uszkodził wyposażenie myjni. Wpadł dzięki monitoringowi
Uszkodził wyposażenie myjni. Wpadł dzięki monitoringowi
71 dni z alarmem smogowym
71 dni z alarmem smogowym
Śląskie morze zainspirowało najlepszych fotografików
Śląskie morze zainspirowało najlepszych fotografików

Komentarze:

ITD 2018-10-11 godz. 11:33
DTI rozróżniam gminę od powiatu. Chyba nie zrozumiałeś wpisu.
DTI 2018-10-11 godz. 09:08
Na naukę nigdy nie jest za późno. Powiat pszczyński – powiat w Polsce (województwo śląskie), utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Pszczyna. W skład powiatu wchodzą: gminy miejsko-wiejskie: Pszczyna gminy wiejskie: Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pawłowice, Suszec miasta: Pszczyna
DDD 2018-10-11 godz. 08:55
Poza tym obowiązuje zakaz spalania mułu! I na początku staż miejska to kontrolowała, a teraz tylko "śmieci". Ciekawe skąd taka zmiana?
itd 2018-10-10 godz. 13:04
Pan Krzyżaniak komendant SM w Pszczynie w swojej ulotce wyborczej obiecuje: "Pomoc w skutecznej walce ze SMOGIEM innym gminom i jej mieszkańcom ". INNYM GMINOM nie gminie Pszczyna. Takie wypowiedzi P. Łapy to kpina. Jasnym jest, że panowie próbują nam wmówić, że to sąsiednie gminy zatruwają powietrze w Pszczynie. Kontrole SM w poprzednich latach to fikcja i tak samo zamierzają działać w najbliższym sezonie grzewczym.
treść:
autor:

SQL: 18