Konkurs dziennikarski im. Agnieszki Wojtali

03.12.2013, 11:27

Powiat

Znamy wyniki Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali, organizowanego przez Gazetę Pszczyńską”! Skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych mieszkańców powiatu pszczyńskiego, niezajmujących się zawodowo dziennikarstwem. Główna nagroda to 1 000 zł!


Celem konkursu jest uhonorowanie naszej tragicznie zmarłej koleżanki Agnieszki Wojtali - wieloletniej dziennikarki i redaktorki „Gazety Pszczyńskiej, promocja powiatu pszczyńskiego, a także zachęcanie do stosowania form pisanych.
Bo to właśnie Agnieszka przez lata pracy w Gazecie robiła. Pisała o tym co piękne, o tradycjach, które warto ocalić od zapomnienia, o ciekawych ludziach, którzy żyją, tworzą, działają wśród nas.

Pierwsze miejsce zajęła Renata Waliczek za tekst „Żyli prosto i zwyczajnie… czyli Śląsk, kiery pamiyntom… Śląsk, kierymu przaja”. Opublikowany został w Gazecie Pszczyńskiej” z 15 kwietnia (nr 7).

Renaty Waliczek to trzykrotna półfinalistka konkursu o tytuł Ślązaka Roku, propagatorka wartości śląskich. Mieszka w Górze, z wykształcenia jest położną, pracuje w centrum medycznym.

Otrzymała nagrodę główną – 1 000 zł.

Uzasadnienie Kapituły Finałowej: za tekst sentymentalno-reportażowy, apel o zachowanie tradycji, bo to fundament naszej tożsamości, za opis śląskości wiejskiej, pszczyńskiej, wielopokoleniowej, serdecznej i życzliwej. Na uwagę zasługuje piękna śląska mowa, którą doskonale się czyta oraz umiejętne tonowanie emocji i zdrowy sentymentalizm.

Laureatką drugiego miejsca została uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach, Edyta Peter, która do konkursu wysłała tekst pt. „Ostatnie krowy”. Nagrodą za drugie miejsce było 500 zł. Tekst ten został opublikowany w Gazecie Pszczyńskiej” z 29 kwietnia (nr 8).

Najniższe miejsce na podium zajął Zdzisław Grygier za pracę „Ocalić od zapomnienia. Z Kociewia na Górny Śląsk”. Otrzymał nagrodę w wysokości 300 zł, a jego tekst został opublikowany w Gazecie Pszczyńskiej” z 13 maja (nr 9).

Kapituła Finałowa przyznała także pięć wyróżnień. Oto ich zdobywcy:
Patrycja Rom – „A kiedyś było tak pięknie”
Anna Michalska – „Dzieci drugiej wojny”
Józef Spek – „Śmiejowie, czyli trochę tutorialu genealogicznych poszukiwań”
Natalia Koczy – „Staropanieństwo i starokawalerstwo w dawniejszych czasach w powiecie pszczyńskim”
Agnieszka Kozubek – „20 lat minęło…”

Decyzję podjęła Kapituła Finałowa, która oceniła 10 artykułów, wytypowanych przez dziennikarzy „Gazety Pszczyńskiej” spośród wszystkich nadesłanych prac.

W skład kapituły weszli: Aleksander Spyra (Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej), dr Halina Nocoń (historyk, autorka publikacji o ziemi pszczyńskiej), Renata Botor (tygodnik „Echo”), Grzegorz Sztoler (historyk, autor publikacji o ziemi pszczyńskiej), Michał Pawlak (www.katowice.gazeta.pl), Edyta Wojtala (siostra Agnieszki Wojtali) oraz Marcela Grzywacz (redaktor naczelna „Gazety Pszczyńskiej”).

Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu odbyła się w Klubie „13” przy Pszczyńskim Centrum Kultury i połączona była z promocją wydawnictwa „Ze zgrzytem”. To zbiór najciekawszych felietonów, które Agnieszka Wojtala pisała w latach 2009-2013 do „Gazety Pszczyńskiej”.

Publikacja wydana przez Grupę Terrabit dostępna będzie w bibliotekach publicznych na terenie całego powiatu pszczyńskiego.

Nagrodzone oraz wyróżnione artykuły publikowane będą na łamach „Gazety Pszczyńskiej”.


GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI OGŁOSZENIA WYNIKÓW KONKURSU - TUTAJ
UZASADNIENIE KAPITUŁY FINAŁOWEJ PRZYZNANIA NAGRÓD ORAZ WYRÓŻNIEŃ - TUTAJ

-----


PARTNERAMI KONKURSU BYLI: Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli, Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z siedzibą w Grzawie, Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach-Zdroju, Gminna Biblioteka Publiczna w Goczałkowicach Zdroju, Gminny Dom Kultury w Kobiórze, Gminna Biblioteka Publiczna w Kobiórze, Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowicach, Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu.

Redakcja

T G+ F

Galeria

Zobacz także

gorący temat
Konkurs dziennikarski: zgłoszenia tylko do czwartku!
Konkurs dziennikarski: zgłoszenia tylko do czwartku!
Szkoła ze śląską tradycją opowiada swoją historię
Szkoła ze śląską tradycją opowiada swoją historię
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18