Po liberalizacji przepisów wycięto wiele drzew, także tych cennych i zdrowych

Koniec samowolki w wycinaniu drzew?

Powiat19.06.2017, 13:03

17 czerwca weszła w życie ustawa z dnia 11 maja 2017 roku o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Zmienia ona ponownie zasady usuwania drzew i krzewów na terenach nieleśnych.

Od początku roku obowiązywały przepisy pozwalające na wycinkę drzew znajdujących się na działkach należących do osób fizycznych bez zezwolenia, z wyjątkiem m.in. drzew na terenach wpisanych do rejestru zabytków i drzew oraz tych usuwanych na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Miało być ułatwienie, a wyszła masowa wycinka. Widać było to niemal na każdym kroku w naszym powiecie. Po protestach zdecydowano o zaostrzeniu przepisów w tym zakresie.

Co się zmienia?

Zgodnie z nowymi przepisami, każde planowanie usunięcie drzewa (drzew) z nieruchomości nieleśnych (grunt orny, łąka, pastwisko, sad, zadrzewienie, grunt zabudowany, nieużytek i inne) stanowiących własność osób fizycznych wymaga zgłoszenia wójtowi gminy, o ile usunięcie drzew nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte oraz rysunek albo mapę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.

Wójt gminy (za pośrednictwem pracownika urzędu gminy) w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonuje oględzin zgłaszanych drzew.

W terminie 14 dni od dokonania oględzin wójt może wnieść sprzeciw co do zamiaru usunięcia drzew w drodze decyzji administracyjnej. Jeżeli nie wniesie sprzeciwu, oznacza to, że drzewo można ściąć, jednak nie wcześniej niż 14 dni od dnia oględzin, doliczając czas potrzebny na dostarczenie ewentualnej korespondencji pocztowej z decyzją administracyjną.

Jeżeli mieszkaniec nie chce czekać z wycinką drzew, aż upłynie wymagany termin na otrzymanie decyzji, musi wystąpić o wydanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu co do wycinki drzew.

W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od dnia przeprowadzonych oględzin i braku sprzeciwu na jego usunięcie, procedurę zgłoszenia usunięcia drzewa należy przeprowadzić ponownie.

Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wnioskodawca wystąpi o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, a budowa ta będzie mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, wójt gminy nałoży na właściciela nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.

W przypadku gdy mają być usunięte drzewa z nieruchomości nieleśnych stanowiących własność osób fizycznych przeznaczone na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej albo nieruchomości nieleśnych stanowiących własność inną niż osób fizycznych tj. osób prawnych, jednostek organizacyjnych i innych, do wycinki wymagane jest zezwolenie wójta gminy na dotychczasowych zasadach.

Usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia, przed upływem terminu na wniesienie sprzeciwu przez wójta gminy, pomimo sprzeciwu lub bez wymaganego zezwolenia zagrożone jest administracyjną karą pieniężną wymierzaną przez wójta. Wysokość kar (jak i wysokość opłat z usunięcie drzewa) zostanie ustalona przez ministra właściwego do spraw środowiska.

Zgłoszenia oraz uzyskania zezwolenia nie wymaga usunięcie drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:
80 cm – w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Nie wymagają zgłaszania ani uzyskiwania zezwolenia na wycięcie z terenów nieleśnych, m.in.: drzewa o wymiarach obwodu pnia na wysokości 5 cm od ziemi mniejszych od wyżej wymienionych; drzewa i krzewy owocowe; krzewy rosnące w skupisku do 25 m kw; krzewy rosnące na terenach pokrytych roślinnością pełniących funkcje ozdobne; drzewa lub krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

 

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Klub Gaja włącza się do walki o ochronę dębów
Klub Gaja włącza się do walki o ochronę dębów
Czy Antonik dokona kolejnego cudu?
Czy Antonik dokona kolejnego cudu?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19