Koncerty, konkursy i Mikołąj w Suszcu

11.12.2009, 11:15

SUSZEC:

Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu zaprasza na koncerty świąteczno - noworoczne i konkurs plastyczny.


Konkurs plastyczny - „Jak ubogo narodzony...”

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie plastycznym na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową. Celem konkursu jest propagowanie pięknej tradycji szopkarstwa polskiego i kultywowanie obrzędowości Świąt Bożego Narodzenia. Organizator konkursu chce, aby autorzy szopek rozwijali swoje zdolności manualne oraz pobudzali inwencję twórczą. Zadanie uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej (rzeźba, płaskorzeźba) – szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej. Koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożonarodzeniowych. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponad gimnazjalnych oraz uczestnicy pozalekcyjnych i pozaszkolnych form edukacyjnych. Do konkursu mogą przystąpić tylko uczestnicy indywidualni (prace wykonane w grupach nie będą oceniane). Prace należy dostarczyć do 18 grudnia (piątek) do Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest w biurze Domu Kultury oraz na stronie internetowej: www.gok.suszec.pl.


Świąteczno – noworoczne muzykowanie

Aby umilić mieszkańcom czas świąteczno- noworocznego wypoczynku Gminny Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza wszystkich na wspólne kolędowanie wraz z zespołami Mizerowianie i Radostowianki oraz chórem Pogodna Jesień.

Spotkanie odbędzie się 28 grudnia (poniedziałek) o godz. 18:00 w Remizo – Świetlicy w Rudziczce.


Natomiast wielbicieli niebanalnych muzycznych dźwięków zapraszamy na koncert świąteczno- noworoczny w wykonaniu zespołu Dzień Dobry. Zespół czerpiąc inspiracje z różnych kultur i stylów muzycznych oraz bazując na akustycznym instrumentarium stworzył bogaty i różnorodny repertuar. Jest w nim miejsce dla piosenki poetyckiej, muzyki filmowej czy też polskich i światowych przebojów w zaskakujących, akustycznych aranżacjach.

Koncert odbędzie się w sali widowiskowej Domu Kultury w Suszcu 29 grudnia (wtorek) o godz. 18:00.

Wstęp wolny.


VII Powiatowy Przegląd Jasełek Suszec 2010

Najprostsza definicja hasła jasełka to: widowisko związane z Bożym Narodzeniem i otaczających je wydarzeniach religijnych i historycznych. Swoje korzenie wywodzi i wzorowane jest na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Pierwsze jasełka urządził dawno temu, w roku 1223, wielki miłośnik Dzieciątka Jezus - św. Franciszek z Asyżu w skalnej grocie w Greccio. Ojcowie i bracia z Zakonu zwyczaj ten ponieśli na cały świat, w tym także do Polski, gdzie już pod koniec XIII wieku pojawiły się figury przedstawiające całą scenę Bożego Narodzenia. Nadszedł jednak czas, gdy ludziom znudziło się coroczne oglądanie drewnianych czy kamiennych figur. Pomysłowi bracia zakonni zaczęli więc wystawiać najpierw ruchome figury, później zaś kukiełkowe i właśnie takie widowiska zaczęły gromadzić wielkie tłumy ludzi. Niestety reakcja ludzi na te przedstawienia nie była godna miejsca w jakim je wystawiano - kościoła i dlatego jasełka z nich usunięto. Zaczęto je wystawiać w różnych miejscach (większych domach, na placach, na ulicach). Jasełka zawsze rozpoczynają się sceną zbudzenia pasterzy przez aniołów. Zawsze jest też w nich scena na dworze okrutnego króla Heroda, jest śmierć krążąca wokół jego tronu, która kosą ścina mu głowę, jest niesforny diabeł namawiający go do zabicia dzieci w Betlejem. Jest oczywiście Święta Rodzina przy żłóbku małego Jezusa, są pasterze i Trzej Królowie przychodzący z darami. Nazwa - jasełka pochodzi od słowa jasła, czyli żłób bydlęcy w stajni. Od tego żłobu powstał żłóbek, a od jasła - jasełka, w których głównym elementem jest żłóbek z małym Dzieciątkiem.

Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu wraz ze Współorganizatorami tradycyjnie w związku ze zbliżającym się okresem Świąt Bożego Narodzenia przygotowuje kolejną edycję Przeglądu Jasełkowego. Celem Przeglądu jest pobudzenie aktywności twórczej w środowisku przedszkolnym i szkolnym, a także przybliżenie i kultywowanie tradycji oraz obyczajów związanych z Bożym Narodzeniem.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w VII Powiatowym Przeglądzie Jasełek Suszec 2010, który odbędzie się w Domu Kultury w Suszcu w dniach:

26 stycznia 2010 roku – szkoły podstawowe,
27 stycznia 2010 roku – szkoły gimnazjalne,
28 stycznia 2010 roku – przedszkola.

Karty zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną (e-mail), faksem oraz pocztą w nieprzekraczalnym terminie do 15 stycznia 2010 roku (kartę zgłoszenia oraz regulamin można pobrać z naszej strony internetowej).

Szczegółowe informacje dostępne są w biurze Domu Kultury w Suszcu, ul. Ogrodowa 22, na stronie internetowej www.gok.suszec.pl, pod nr tel. 032/ 212-44-91 oraz w szkołach naszego powiatu, do których zostało wysłane pismo wraz z zaproszeniem do udziału w Przeglądzie.


Spotkanie z Mikołajem – 5 grudnia 2009 roku

Fakt obdarowywania dzieci w dniu św. Mikołaja dotarł na Śląsk z kultury zachodniej. Błędne jest przekonanie, iż tradycja wręczania najmłodszym prezentów i smakołyków wiąże się z postacią grubego staruszka, który siedzi w saniach
zaprzęgniętych w renifery i wrzuca prezenty do kominów. Warto więc przypomnieć skąd wzięła się legenda o świętym Mikołaju i dlaczego to właśnie on rozdaje prezenty 6 grudnia.

Mikołaj żył w III w. n.e. i był biskupem Miry. Zasłynął jako bardzo pobożny człowiek
o wielkim sercu, który cały swój majątek rozdał biednym i potrzebującym. Jego dobroczynność, owiana z upływem czasu legendą, stała się podstawą tradycji obdarowywania się podarunkami w dniu pamiątki śmierci Świętego z Miry, czyli 6 grudnia. Właśnie taką postać Świętego oraz cały obrządek związany z tradycją obchodzenia Mikołaja na Śląsku można było zobaczyć na spotkaniu z Mikołajem w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu.

Spotkanie odbyło się 5 grudnia o godz. 17:00. Rodzice i ich pociechy mogli zobaczyć krótki występ zespołu „Dolanie z Łąki”. Na scenie pojawił się korowód postaci, które towarzyszyły Świętemu Mikołajowi, a były to: diabeł, koza, śmierć, baba i Żyd. Dużo tańca, zabawy, śmiechu i śpiewu, ale także: huku i strachu przed diabłem i śmiercią, a wszystko po to, aby dzieci mogły zobaczyć prawdziwego Mikołaja. Po występie niektóre dzieci bały się podejść do Świętego, ale podarunek rekompensował im obawy przed Biskupem. Szczególny gość rozdał około 80 podarunków dzieciom.
Mamy nadzieję, że zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu spotkanie obudziło w rodzicach, dziadkach i wujkach wspomnienia z dzieciństwa, a dzieciom pokazało, że Mikołaj to nie tylko miły staruszek z workiem prezentów, ale także osoba, która powinna być autorytetem.


Oprac: I. Bartoszek

akm

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Uwaga! Konkursy!
Uwaga! Konkursy!
Koncerty Wigilijne w Suszcu
Koncerty Wigilijne w Suszcu
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18