Kolejowy chaos trwa

12.12.2012, 08:42

Region

Horroru na śląskich torach ciąg dalszy. „Sytuacja jest skandaliczna. Chciałbym za nią przeprosić wszystkich pasażerów” – powiedział marszałek Adam Matusiewicz na wczorajszej konferencji prasowej poświęconej problemom na torach w województwie śląskim.


Wszystko dlatego, że od 9 grudnia województwo śląskie powierzyło obsługę połączeń w regionie swojej spółce - Kolejom Śląskim, rezygnując z Przewozów Regionalnych. Zmiana ta zbiegła się z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy w całym kraju.
Marszałek podkreślił, że poniedziałkowe problemy z połączeniami kolejowymi wynikały z błędów ludzkich. I choć we wtorek wczesnym rankiem wszystkie pociągi Kolei Śląskich wyjechały zgodnie z planem, niestety później wystąpiły kłopoty techniczne taboru, które spowodowały opóźnienia i odwołania pociągów. Na liniach: Bielsko-Biała – Wadowice, Rybnik – Wodzisław Śl., Rybnik – Pszczyna, Kędzierzyn-Koźle – Racibórz – Chałupki została wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa.

Na wielu dworcach pojawili się też wolontariusze (ok. 80 osób), którzy informują pasażerów o bieżącej sytuacji.

Marszałek zapowiedział też, że gdy sytuacja się uspokoi i rozkład zacznie prawidłowo funkcjonować, spółkę Koleje Śląskie czekają zmiany personalne. „Moje wymagania w stosunku do Kolei Śląskich były takie, aby był lepszy tabor niż do tej pory i lepszy komfort, ale także aby uniknąć właśnie takich sytuacji. Jestem tą sytuacją, delikatnie mówiąc, oburzony. Przepraszam wszystkich pasażerów za to, co ich spotkało” – nie krył irytacji Adam Matusiewicz.

Również dzisiaj (środa, 12 grudnia) sytuacja daleka jest od oczekiwanej. W ciągu doby na torach kursują 583 pociągi. Wycofano 92 połączenia (stan na godz. 7.30), a w ich miejsce jest zapewniona komunikacja zastępcza.

Poniżej lista połączeń, na których funkcjonuje komunikacja zastępcza:
Andrychów - Bielsko-Biała Główna
Bielsko - Biała Główna - Czechowice Dziedzice
Bielsko - Biała Główna - Cieszyn
Bielsko - Biała Główna - Kęty
Bielsko - Biała Główna - Wadowice
Bielsko - Biała Główna - Andrychów
Cieszyn - Czechowice - Dziedzice
Cieszyn - Bielsko - Biała Główna
Czechowice - Dziedzice - Bielsko Biała - Główna
Czechowice - Dziedzice - Wodzisław Śląski
Czechowice - Dziedzice - Zebrzydowice
Czechowice - Dziedzice - Cieszyn
Częstochowa - Lubliniec
Imielin - Katowice
Katowice - Imielin
Katowice - Czechowice Dziedzice
Kęty - Bielsko Biała Główna
Lubliniec - Częstochowa
Pszczyna - Wodzisław Śląski
Pszczyna - Rybnik
Racibórz - Rybnik
Rybnik - Pszczyna
Rybnik - Wodzisław Śląski
Rybnik - Racibórz
Wadowice - Bielsko - Biała Główna
Wodzisław Śląski - Rybnik
Wodzisław Śląski - Pszczyna
Wodzisław Śląski - Czechowice - Dziedzice
Zebrzydowice - Czechowice - Dziedzice

Część składów wymagających bieżącej naprawy zostanie zastąpiona komunikacją autobusową. Takie rozwiązanie ma być zastosowane w przypadku wszystkich kursów w obie strony na trasach: Częstochowa – Lubliniec, Katowice – Imielin, Bielsko-Biała – Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice – Cieszyn, Bielsko-Biała – Kęty – Wadowice, Wodzisław Śląski – Rybnik – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice.

Według informacji z wtorku 11 grudnia b.r. z godz. 23:00 nie zakończono jeszcze prac nad uruchomieniem wszystkich połączeń zastępczych. Będą one trwały całą noc.

Na głównych trasach województwa: Gliwice–Katowice–Częstochowa, Katowice–Bielsko-Biała, Katowice–Wisła Głębce, Katowice–Rybnik ruch będzie odbywać się bez zakłóceń.

Od środy 12 grudnia 2012, najprawdopodobniej od godz. 14:00 tzw. połączenia stykowe (międzywojewódzkie) będą obsługiwane przez Przewozy Regionalne. Takie rozwiązanie to wynik porozumienia się marszałka województwa z zarządem Przewozów Regionalnych. Pozwoli to w tym czasie Kolejom Śląskim na wykorzystanie swego taboru do obsługi połączeń wewnątrz województwa.

Pociągi spółki Przewozy Regionalne mają kursować w tych relacjach do 31 grudnia br. W tym czasie przewoźnicy będą wzajemnie honorowali swoje bilety.

Późnym wieczorem we wtorek o godzinie 21:00 nie kursowały 73 pociągi. Główną przyczyną były problemy techniczne.

Informacji o kursowaniu pociągów Kolei Śląskich udziela infolinia, czynna całą dobę pod numerem telefonu: 32 428 88 88. Aktualną bezpłatną informację można uzyskać po zalogowaniu do systemu SMS-owej informacji , wysyłając SMS o treści TAK.KSL pod numer telefonu 661 000 250.

ram

T G+ F

Zobacz także

Nadzwyczajny chaos
Nadzwyczajny chaos
Chaos na Sokoła i Dworcowej
Chaos na Sokoła i Dworcowej
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18