(fot. KPP)

Kolejne odblaski dla pieszych

Pszczyna10.02.2020, 10:41

W piątek, 7 lutego mundurowi wręczali odblaski i zachęcali do ich noszenia, niezależnie od poru roku lub dnia. Dzielnicowa, profilaktyk i strażnicy miejscy przekonywali pieszych, że bycie modnym można pogodzić z bezpieczeństwem.

(fot. KPP)

Pszczyńskie starostwo i Urząd Miasta zapewniły całą gamę kolorowych odblasków. Panie wybierały najczęściej dla siebie i swoich córek różowe opaski, a dla swoich mężów i synów szare lub zielone. Niezależnie od koloru, należy jednak pamiętać, że każda z tych opasek odbija się w świetle samochodów, przez co często ratuje ludzkie życie. Specjaliści z drogówki pytali też przechodniów o spostrzeżenia związane z zagrożeniami na przejściach dla pieszych. Uwag nie brakowało, zresztą podobnie jak wskazówek. Uczestnicy dyskusji zgodnie jednak podkreślali, że noszenie małego, odblaskowego elementu na ubraniu w dużych stopniu rozwiązuje problemy widoczności pieszych na drogach. Sami piesi podkreślali, że nie ma to tak naprawdę znaczenia, jaka jest pora roku. W momencie, kiedy zaczyna robić się ciemno, czy nawet niekoniecznie, warto zabrać ze sobą fluorescencyjną opaskę.

Odblask widoczny jest z daleka, co sprawia, że kierowca ma czas na reakcję. W sytuacji, kiedy pieszy ma na rękawie kurtki kolorowy odblask, jest widoczny przez kierowcę z odległości 150 metrów, natomiast kiedy takiej fluorescencyjnej opaski nie posiada, wówczas czas reakcji kierowcy znaczna się skraca i widzi pieszego dopiero z 30 metrów.

Policjanci obserwują, że powoli tworzy się już moda na odblaski. Piesi coraz częściej mają te przypięte do kieszeni kurtek, torebek lub założone na rękawach. Nie postrzegają już fluorestencyjnego elementu, jako nieestetycznego elementu ubrania. Wręcz przeciwnie, każda z osób, która odebrała odblask, była zadowolona, że uzupełniła kolekcję już zużytych opasek i dodatkowo będzie mogła zaopatrzyć w odblaski swoich najbliższych.

(źródło: KPP w Pszczynie)

KK

T G+ F

Zobacz także

Nowe oświetlenie przejścia na ulicy Bielskiej
Nowe oświetlenie przejścia na ulicy Bielskiej
Nowe lampy przy przejściu dla pieszych
Nowe lampy przy przejściu dla pieszych
Siedem zakażeń, sześciu ozdrowieńców
Siedem zakażeń, sześciu ozdrowieńców
Nabór do powiatowych szkół na finiszu
Nabór do powiatowych szkół na finiszu
Od piątku powiat pszczyński w żółtej strefie
Od piątku powiat pszczyński w żółtej strefie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18