(fot. powiat)

Kolejne gminy rozważają przystąpienie do spółki prowadzącej szpital

Powiat12.11.2020, 07:09

Jest realna szansa, że część gmin powiatu pszczyńskiego przystąpi do spółki Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o., która prowadzi Szpital Powiatowy w Pszczynie. Właśnie zakończyły się rozmowy z włodarzami gmin powiatu pszczyńskiego, które przeprowadzili starosta pszczyński, Barbara Bandoła, burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol oraz dyrektor placówki, Marcin Leśniewski.

Przypomnijmy, że w połowie ubiegłego roku władze powiatu pszczyńskie wspólnie z dyrekcją Szpitala Powiatowego w Pszczynie zwróciły się do włodarzy gmin o przystąpienie do samorządowej spółki i stałe wsparcie w prowadzeniu bieżącej działalności szpitala, na którą nie wystarczają środki z kontraktu. Byłaby to nowatorska w skali kraju próba rozwijania działalności placówki. Rozmowy w tej sprawie prowadzone były przez wiele miesięcy, zarówno podczas Konwentów Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego, w trakcie zorganizowanej w ubiegłym roku samorządowej debaty o przyszłości szpitala oraz na forum rad gmin.

W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Zarządu Powiatu Pszczyńskiego burmistrz Dariusz Skrobol potwierdził, że gmina Pszczyna przystąpi do samorządowej spółki. W tym tygodniu pozostałe gminy zadeklarowały analizę, czy jest możliwe w ich przypadku objęcie udziałów w spółce. Tym samym droga do poszerzenia składu właścicielskiego Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o., która od sierpnia 2018 r. jest operatorem Szpitala Powiatowego w Pszczynie, została otwarta.

- Dziękuję burmistrzowi Pszczyny, wójtom: Miedźnej, Suszca, Goczałkowic-Zdroju, Pawłowic i Kobióra za bardzo ważne rozmowy o przyszłości placówki. Dziękuję za otwartość i zrozumienie, dlaczego wspólnie z dyrektorem Marcinem Leśniewskim zaproponowaliśmy utworzenie samorządowej spółki, która poprowadzi szpital. Jeżeli się uda - a wierzę że wszystko jest na dobrej drodze - będzie to pierwsze w Polsce samorządowe porozumienie wokół szpitala i pierwszy samorządowy szpital, o który wspólnie troszczą się samorządy. Zdrowie ludzi nie może czekać. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, że będzie załamanie. A system jest bardzo napięty. To przełomowy moment, żeby zawiązać samorządową spółkę i dać szpitalowi wsparcie na kolejne lata - odkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Pierwszy etap przebudowy szpitala zakończony
Pierwszy etap przebudowy szpitala zakończony
Maseczki i namiot dla szpitala
Maseczki i namiot dla szpitala
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18