fot. UM Pszczyna

Duża inwestycja na starówce. Chodniki przy rynku do remontu

Pszczyna16.05.2017, 09:57

Urząd Miejski w Pszczynie ogłosił przetarg na realizację kolejnego etapu remontu pszczyńskiej starówki. Odbudowane zostaną chodniki. W przyszłości planowana jest także wymiana asfaltowej nawierzchni jezdni na granitową kostkę.

Do 22 maja do Urzędu Miejskiego w Pszczynie wpływać będą oferty zainteresowanych firm. Prace remontowe rozpoczną się dopiero po zakończeniu sezonu letniego. Podobne rozwiązania zastosowano w czasie, kiedy wymieniana została nawierzchnia płyty rynku. Wówczas zdecydowanie mniejszy jest ruch turystyczny, a w kalendarzu imprez nie ma już większych plenerowych wydarzeń.

Chodniki na starówce są w bardzo złym stanie. Większość ze starych płytek jest popękana i podziurawiona. Po zakończeniu inwestycji będą one nie dość, że nowe, to na dodatek wydłużone.

- Rynek to perłą naszej architektury, dlatego kilka lat temu zdecydowałem o remoncie. W pierwszej kolejności wyremontowaliśmy główną płytę rynku. Oczywiście założyliśmy, że nie tylko ma być ona ładna, ale również funkcjonalna. Zostały nam więc dwa etapy. Remont chodników i nawierzchni drogowej. Prace, który rozpoczną się we wrześniu umożliwią poszerzenie niektórych chodników o dwa, a nawet i trzy metry – informuje burmistrz Dariusz Skrobol.

Chodnik przy rynku (fot. UM Pszczyna)

Poza kompleksową budową chodników projektanci przewidzieli rozbudowę infrastruktury towarzyszącej m.in. oświetlenia ulicznego, remont istniejącego odwodnienia, budowę studni kablowych oraz zabudowę stojaków na rowery, ławek i koszy na śmieci. W tym czasie wykonana zostanie nowa izolacja odkrytych ścian fundamentowych kamienic.

- Obecnie stan chodników jest bardzo zły. Nie ma możliwości wjazdu dla osób niepełnosprawnych, dlatego ta inwestycja jest tak istotna. Zdecydowałem, że wyremontowany zostanie cały ciąg pieszo-jezdny od rynku aż do ul. Żorskiej – tłumaczy burmistrz.

W planach jest kolejny etap związany z ułożeniem granitowych kostek zamiast obecnego asfaltu. Dzięki temu główna płyta wraz z chodnikami i jezdnią będą na jednym poziomie.
UM Pszczyna

pako

T G+ F

Zobacz także

Gmina chce odnowić zaniedbane tereny przy ul. Bramkowej
Gmina chce odnowić zaniedbane tereny przy ul. Bramkowej
Palec w jedzeniu i sikanie na rynku
Palec w jedzeniu i sikanie na rynku
Witpol - dealer Hyundai
gorący temat
Teresa Urbańczyk z Jankowic Ślązaczką Roku!
Teresa Urbańczyk z Jankowic Ślązaczką Roku!
Młodzi pytają o smog
Młodzi pytają o smog
Orkiestra w rytmie disco: wygraj zaproszenie!
Orkiestra w rytmie disco: wygraj zaproszenie!
Walczą, by córka mogła być samodzielna
Walczą, by córka mogła być samodzielna

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18