Kolejna biblioteka się przeprowadzi?

09.08.2012, 10:16

Pszczyna

Burmistrz rozważą możliwość przeniesienia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej z ul. Piastowskiej na ul. Bednorza

O tym, że pszczyńska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach przeprowadza się z pomieszczeń przy ul. Bednorza (zasoby PTBS-u) po ponad 2,5 roku od wprowadzenia się, pisaliśmy w poprzednim numerze. Przypomnijmy tylko, że biblioteka pedagogiczna ma zostać przeniesiona do jednego z budynków Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Bogedaina.
Burmistrz Dariusz Skrobol żałował, że gminnej spółce, PTBS-owi ubędzie dobry najemca w postaci Urzędu Marszałkowskiego (organ prowadzący pedagogiczną). Teraz wpadł na pomysł, by w pomieszczeniach, z których we wrześniu wyprowadzi się pszczyńska biblioteka pedagogiczna ulokować bibliotekę miejsko-powiatową (mieści się ona przy ul. Piastowskiej 1, w budynku, w którym działa też PCKul i Ognisko Muzyczne).

- Jeszce nic nie jest przesądzone, rozważamy taką możliwość. Moim zdaniem pomieszczenia przy ul. Bednorza są lepsze od tych, które obecnie zajmuje Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, bo wyremontowane i przystosowane pod działalność takiej placówki. Jeżeli chodzi o gabaryty, powierzchnia byłaby podobna, bo na Bednorza przenieślibyśmy tylko czytelnię i wypożyczalnię, administracja pozostałaby w dotychczasowej siedzibie. A to byłoby dobre i dla PTBS-u, który zyska solidnego najemcę i dla PCKul-u, który zyskałby pomieszczenia dla swoich sekcji. Do tego po przenosinach moglibyśmy też zlikwidować filię biblioteki nr 3 przy ul. Bednorza, co dałoby oszczędności – mówi Dariusz Skrobol i podkreśla, że na ostateczną decyzję jest czas do września.

Jak na propozycję przenosin zapatruje się dyrektorka Miejsko-Powiatowej Biblioteki, Teresa Musik? - Negatywnie – odpowiada. - Pan burmistrz zna moje stanowisko, będę je uzasadniała pisemnie. Jestem w trakcie analizy i konsultacji, będę pukała, stukała i prosiła, żeby biblioteki nie przenosić.

O konkretnych powodach nie chce jeszcze mówić głośno, wspomina jedynie, że układ pomieszczeń przy ul. Bednorza nie jest taki, by czytelnicy mieli łatwy dostęp do księgozbioru, co jest zasadą w czytelnictwie publicznym, oraz o 10% mniejsza powierzchnia na działalność na rzecz czytelnika. – A to dużo – mówi.

(źródło: Gazeta Pszczyńska)

ram

T G+ F

Zobacz także

Biblioteka przeniesie się z centrum?
Biblioteka przeniesie się z centrum?
Gdzie podzieje się biblioteka?
Gdzie podzieje się biblioteka?
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18