Kocham cię jak Irlandię… Uczniowie na Zielonej Wyspie

Powiat04.10.2017, 13:42

Kończy się właśnie ostatni tydzień praktyk grupy dziewięciu uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, którzy na początku września wyjechali do Irlandii na czterotygodniową praktykę, by tam kształcić się w zawodzie technik elektryk i technik mechatronik.

Praktyki zawodowe to dla uczniów technikum szczególny punkt w szkolnym programie. Oprócz obowiązkowej teorii swój przyszły zawód najlepiej poznać poprzez pracę w wyuczonej specjalizacji. Powiatowy Zespół Szkół nr 2 to placówka, która dzięki programom unijnym organizuje praktyki w takich krajach jak Włochy, Czechy, Niemcy, Hiszpania czy Portugalia.

Tym razem, w ramach projektu „Aktywni zdobywają doświadczenie” po raz pierwszy szkoła nawiązała współpracę z irlandzką firmą pośredniczącą Your International Training FBD House, organizującą i koordynującą międzynarodowe szkolenia.

Po przylocie do Irlandii uczniowie zostali zakwaterowani w domach irlandzkich rodzin goszczących, gdzie przyjęto ich bardzo serdecznie.

Firmy, w których młodzież odbywa staż znajdują się w Cork i w Mallow. Zanim jednak uczniowie zaczęli pracę, musieli odbyć szkolenie Safe-Pass dotyczące zasad i higieny pracy. Kurs zakończył się egzaminem, który wszyscy zaliczyli i otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte kompetencje.

Na stażu zagranicznym weekend to czas na odpoczynek i przede wszystkim na zwiedzanie. Pszczyńscy uczniowie zobaczyli Charles Fort – wspaniale zachowaną fortyfikacje znajdujący się w Kinsale, piękno natury w Old Head Cliffs oraz Garettesbeach, gdzie zażyli orzeźwiającej kąpieli.

W ciągu tygodnia, pod okiem szefów, praktykanci wdrażali się w swoje nowe obowiązki. Zadaniem szkoły wysyłającej młodzież zagranicę jest kontrola i sprawdzenie warunków, w jakich żyją i pracują. Nauczyciele z Pszczyny oddelegowani do Irlandii wrócili zadowoleni i nie mieli żadnych zastrzeżeń do przebiegu praktyk.

Najważniejszym obowiązkiem partnerów zagranicznych jest zapewnienie praktykantom stanowisk pracy, dzięki którym nabędą nowe kompetencje, poznają nowy rynek pracy i po prostu rozwiną swoje zainteresowania w obszarze kształconego zawodu.

To dzięki projektom unijnym młodzież może podróżować zagranicę, zdobywać nowe umiejętności oraz zwiedzać kraj. Uczniowie odwiedzili Fota Wildlife Park, widzieli klify Ardmore, które ich wszystkich zachwyciły. Zwiedzili również przepiękna katedrę w Cobh oraz muzeum Titanica. Mogli poczuć się trochę jak więźniowie z XIX wieku, spędzając czas w Cork City Gaol, w którym więzienie przekształcono na muzeum.

Relacje uczniów można śledzić poprzez stronę na Facebooku.

Powiatowy Zespół Szkół realizuje obecnie projekt „Aktywni zdobywają doświadczenie” finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, PO WER, którego całkowity budżet wynosi ponad 846 tys. zł.

(źródło: PZS nr 2)

 

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Nauczyciele z Samochodówki szkolili się w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii
Nauczyciele z Samochodówki szkolili się w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii
W PZS nr 1 podsumowali zagraniczne staże
W PZS nr 1 podsumowali zagraniczne staże
gorący temat
Szpital w Pszczynie: NFZ zaprasza powiatową spółkę do rokowań
Szpital w Pszczynie: NFZ zaprasza powiatową spółkę do rokowań
Nowe oświetlenie na Słonecznej
Nowe oświetlenie na Słonecznej
Mają inne pomysły. A odpowiedź ta sama
Mają inne pomysły. A odpowiedź ta sama
Motocyklista w szpitalu po zderzeniu z samochodem
Motocyklista w szpitalu po zderzeniu z samochodem

Komentarze:

Autor 2017-10-04 godz. 16:14
Czy aby całą dziewiątka zasłużyła na ten wyjazd
treść:
autor:

SQL: 19