Gminą Goczałkowice rządzą kobiety! Wójtem jest Gabriela Placha (na zdjęciu), stanowiska sekretarza i skarbnika także piastują panie (fot. UG Goczałkowice)

Kobiety w samorządzie: w powiecie Goczałkowice na czele

Powiat09.05.2017, 09:56

Magazyn „Wspólnota” przygotował ranking „Kobiety w samorządzie. Ranking najbardziej sfeminizowanych samorządów”. Postanowiliśmy sprawdzić, jaki jest stopień feminizacji w Pszczynie oraz poszczególnych gminach powiatu.

Jak obliczano stopień feminizacji? „W przypadku gmin bierzemy pod uwagę płeć wójta lub burmistrza oraz udział kobiet w radzie gminy, a oba czynniki mają tę samą wagę. Przykładowo, jeśli rada składałaby się wyłącznie z mężczyzn, ale wójt był kobietą, to wskaźnik feminizacji dla tej gminy wyniósłby 50 proc. Ale wójt kobieta i połowa kobiet w radzie daje wskaźnik na poziomie 75 proc. Zestawienie sporządziliśmy oddzielnie dla gmin wiejskich oraz miejskich (traktowanych łącznie z miejsko-wiejskimi) [...] W przypadku powiatów i województw algorytm bierze pod uwagę cztery zmienne: płeć starosty (marszałka) – waga 30 proc., udział kobiet wśród pozostałych członków zarządu – waga 20 proc., udział kobiet wśród radnych – waga 40 proc., płeć przewodniczącego rady powiatu (sejmiku) – waga 10 proc.” - tłumaczą twórcy rankingu.

Na 16 województw województwo śląskie zajęło 9. miejsce z wynikiem 16,56 (stopień feminizacji). Pierwsze miejsce i wynik 44,33 należy do województwa lubuskiego. Powiat pszczyński uplasował się na 58. pozycji na 1314 możliwych,, z wynikiem 17,83. Pszczyna wśród 847 miast zajęła 376. pozycję, osiągając wynik 15,22.

Duże różnice w stopniu feminizacji widać w wynikach rankingu dla poszczególnych gmin powiatu pszczyńskiego. Prym wśród liczby kobiet obejmujących stanowiska decyzyjne w gminach wiedzie gmina Goczałkowice-Zdrój, gdzie wskaźnik ten sięga 64,29 i gwarantuje 92. miejsce w rankingu ogólnopolskim gmin wiejskich na 1565 możliwych. Wynika to w dużej mierze z tego, że Goczałkowice to jedyna gmina w powiecie, na czele której stoi kobieta. Co istotne, panie piastują też stanowiska sekretarza i skarbnika.

Na drugim miejscu wśród gmin naszego powiatu znajduje się Kobiór (16,67, co daje 683. lokatę), na kolejnym Pawłowice z wynikiem 13,33 (951. miejsce), Miedźna – 10 (1186. pozycja). Ostatnie miejsce w powiecie, z najniższym wskaźnikiem feminizacji należy do gminy Suszec, gdzie sięga on 6,67 (daje to 1382. miejsce w zestawieniu gmin wiejskich w całym kraju).

 

Reklama

Reklama

maj

T G+ F

Zobacz także

Najwięcej na mieszkańca na kulturę wydały Pawłowice. Ile pozostałe gminy?
Najwięcej na mieszkańca na kulturę wydały Pawłowice. Ile pozostałe gminy?
Zrównoważony rozwój: gminy naszego powiatu wysoko
Zrównoważony rozwój: gminy naszego powiatu wysoko
Witpol - dealer Hyundai
Kim był Łoskutow?
Kim był Łoskutow?
Gmina Pawłowice otrzyma 500 tys. zł na boisko. Powstanie przy ZSO
Gmina Pawłowice otrzyma 500 tys. zł na boisko. Powstanie przy ZSO
Bezpłatne kompostowniki: wnioski od poniedziałku
Bezpłatne kompostowniki: wnioski od poniedziałku

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20