Gminą Goczałkowice rządzą kobiety! Wójtem jest Gabriela Placha (na zdjęciu), stanowiska sekretarza i skarbnika także piastują panie (fot. UG Goczałkowice)

Kobiety w samorządzie: w powiecie Goczałkowice na czele

Powiat09.05.2017, 09:56

Magazyn „Wspólnota” przygotował ranking „Kobiety w samorządzie. Ranking najbardziej sfeminizowanych samorządów”. Postanowiliśmy sprawdzić, jaki jest stopień feminizacji w Pszczynie oraz poszczególnych gminach powiatu.

Jak obliczano stopień feminizacji? „W przypadku gmin bierzemy pod uwagę płeć wójta lub burmistrza oraz udział kobiet w radzie gminy, a oba czynniki mają tę samą wagę. Przykładowo, jeśli rada składałaby się wyłącznie z mężczyzn, ale wójt był kobietą, to wskaźnik feminizacji dla tej gminy wyniósłby 50 proc. Ale wójt kobieta i połowa kobiet w radzie daje wskaźnik na poziomie 75 proc. Zestawienie sporządziliśmy oddzielnie dla gmin wiejskich oraz miejskich (traktowanych łącznie z miejsko-wiejskimi) [...] W przypadku powiatów i województw algorytm bierze pod uwagę cztery zmienne: płeć starosty (marszałka) – waga 30 proc., udział kobiet wśród pozostałych członków zarządu – waga 20 proc., udział kobiet wśród radnych – waga 40 proc., płeć przewodniczącego rady powiatu (sejmiku) – waga 10 proc.” - tłumaczą twórcy rankingu.

Na 16 województw województwo śląskie zajęło 9. miejsce z wynikiem 16,56 (stopień feminizacji). Pierwsze miejsce i wynik 44,33 należy do województwa lubuskiego. Powiat pszczyński uplasował się na 58. pozycji na 1314 możliwych,, z wynikiem 17,83. Pszczyna wśród 847 miast zajęła 376. pozycję, osiągając wynik 15,22.

Duże różnice w stopniu feminizacji widać w wynikach rankingu dla poszczególnych gmin powiatu pszczyńskiego. Prym wśród liczby kobiet obejmujących stanowiska decyzyjne w gminach wiedzie gmina Goczałkowice-Zdrój, gdzie wskaźnik ten sięga 64,29 i gwarantuje 92. miejsce w rankingu ogólnopolskim gmin wiejskich na 1565 możliwych. Wynika to w dużej mierze z tego, że Goczałkowice to jedyna gmina w powiecie, na czele której stoi kobieta. Co istotne, panie piastują też stanowiska sekretarza i skarbnika.

Na drugim miejscu wśród gmin naszego powiatu znajduje się Kobiór (16,67, co daje 683. lokatę), na kolejnym Pawłowice z wynikiem 13,33 (951. miejsce), Miedźna – 10 (1186. pozycja). Ostatnie miejsce w powiecie, z najniższym wskaźnikiem feminizacji należy do gminy Suszec, gdzie sięga on 6,67 (daje to 1382. miejsce w zestawieniu gmin wiejskich w całym kraju).

 

Reklama

Reklama

maj

T G+ F

Zobacz także

Dotacje unijne na oświatę: w rankingu wysoko powiat i Miedźna
Dotacje unijne na oświatę: w rankingu wysoko powiat i Miedźna
Zrównoważony rozwój: gminy naszego powiatu wysoko
Zrównoważony rozwój: gminy naszego powiatu wysoko
Gmina Miedźna dostała nieruchomości za 3 mln zł
Gmina Miedźna dostała nieruchomości za 3 mln zł
Nowe drzewa przy powiatowych drogach
Nowe drzewa przy powiatowych drogach
Ekrany zasłoniły krzyż
Ekrany zasłoniły krzyż

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20