Kobiety, które warto upamiętnić

Pszczyna24.02.2019, 10:28

W 2018 r. świętowaliśmy nie tylko setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale również rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Z tej okazji ratusz postanowił uhonorować siedem wyjątkowych kobiet, opisując ich życiorysy w książce pt. „Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny”.  

„Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny” to wspólny projekt Urzędu Miejskiego w Pszczynie i Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Niewielka, 48-stronicowa książka przedstawia historie siedmiu kobiet, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju Pszczyny. Znajdziemy tu życiorysy Urszuli Koszuth, Marii Cieszewskiej, Bronisławy Dymary, Bronisławy Spyrowej, Sylwii Nawrotek-Małek, Janiny Czeczot-Kiedos oraz Heleny Korybutówny.

Jest to praca zbiorowa, a autorami tekstów są nie tylko historycy, ale głównie osoby związane z bohaterkami książki, które wiele wniosły do pszczyńskiej społeczności, choć niekoniecznie były rodowitymi pszczyniankami. „Pszczyńską wielokulturowość tworzy i tworzą ludzie „stąd od zawsze” oraz Ci, którzy wybrali to miejsce za swoją drugą Ojczyznę” - pisze Weronika Zawisza-Grzanka, nawiązując do życiorysu Bronisławy Dymary, nauczycielki i dyrektorki pszczyńskich szkół, która urodziła się w Ostrogu nad Horyniem, ale swoje życie związała z Pszczyną.

„Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny” są upamiętnieniem i podziękowaniem. Autorzy często odwołują się w publikacji do swoich wspomnień związanych z bohaterkami. W ten sposób Aleksander Spyra opisał losy swoje sąsiadki z dzieciństwa, śpiewaczki Urszuli Koszuth, a Damian Cieszewski stworzył piękny obraz działalności nauczycielskiej swojej matki Mari Cieszewskiej w tekście „Wszystkie dzieci mojej mamy”. Planowo wydawnictwo miało zawierać dziesięć portretów. Nie udało się zrealizować tego celu, co nie jest jedynym uchybieniem tej publikacji,

Podczas prezentacji książki zastępca burmistrza Pszczyny, Barbara Sopot-Zembok określiła wydawnictwo jako szczere i od serca, ale niedoskonałe. Niestety ta niedoskonałość publikacji jest widoczna. Brakuje spisu treści, a w niektórych przypadkach nawet podpisu autora tekstu. Najwyraźniej książka powstawała w wielkim pośpiechu, ponieważ zabrakło nawet czasu na korektę językową. Dlatego trudno się oprzeć wrażeniu, że projekt ten został potraktowany przez miasto po macoszemu. Niewątpliwie te wyjątkowe kobiety zasłużyły na bardziej dopracowaną formę upamiętnienia. Jednak pomimo tych uchybień „Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny” są publikacją wartą uwagi.


Reklama

man

T G+ F

Zobacz także

O ceglanych domach w Skansenie
O ceglanych domach w Skansenie
Promocja
Promocja "Domów bezdomnych"
Dozowniki dezynfekujące w starostwie, szkołach oraz  pozostałych jednostkach
Dozowniki dezynfekujące w starostwie, szkołach oraz pozostałych jednostkach
Pociąg potrącił 25-letniego mężczyznę
Pociąg potrącił 25-letniego mężczyznę
Akcja wolontariacka w firmie Ambra
Akcja wolontariacka w firmie Ambra

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19