Katowice: zginęło 60 osób, ponad 140 jest rannych

29.01.2006, 11:31

Katowice

W katastrofie w Katowicach zginęło 60 osób, 141 jest rannych. Ratownicy wciąż szukają zaginionych pod gruzami zawalonej konstrukcji.

Ranni przebywają w szpitalach na terenie calego Śląska. W hali , w chwili katastrofy było kilkaset osób. Ratownicy przyznają, że w tej chwili prawdopodobieństwo odnalezienia osób żywych jest bliskie zeru. Dopóki nie będzie pewności, że pod gruzami nie ma już żywych ludzi, ciężki sprzęt - dźwigi, podnośniki itp. nie wkroczy do akcji -mowią strażacy. Trwają konsultacje z przedstawicielami Inspektoratu Budowlanego, którzy zdecydują jak najlepiej rozebrać zawaloną konstrukcję. W rozbiórce uczestniczyć będą specjalistyczne firmy, w asyście strażaków.

Ratownicy nie chcą szacować, ile ciał może jeszcze znajdować się w rumowisku zawalonej hali .
Wszyscy ranni w katastrofie, którzy zostali przewiezieni do szpitali są zidentyfikowani, nie udało się jednak zidentyfikować niektórych zwłok wydobytych spod gruzów. Zajmują się tym policja i prokuratura. Psy szkolone do odnajdywania żywych ludzi, rano nie znalazły żadnych tropów pod rumowiskiem. Psy nie wskazały również miejsc położenia zwłok. Strażacy znają kilka takich miejsc, nie mogą tam na razie dotrzeć, aby wydobyć ciała.

Strażacy nie zdecydowali się na użycie urządzeń do nawiewu ciepłego powietrza, aby osobom pod gruzami było cieplej. Spaliny z tych urządzeń mogłyby zaszkodzić poszkodowanym, a ciepło stopiłoby śnieg i lód, którego części także podtrzymują zawaloną konstrukcję. Gdyby się stopiły, tony stali mogłyby załamać się i zupełnie przygnieść ofiary. Ostatnią żywą osobę ratownicy wydobyli spod gruzów w sobotę między godziną 21.30 a 22.00.

Według straży pożarnej, w momencie katastrofy w hali o wymiarach 150 na 100 metrów mogło przebywać ok. 700 osób. Pokryty blachą dach był wsparty na konstrukcji stalowej.

Prezydent Lech Kaczyński zarządził żałobę narodową.

 

 

(źródło:Gazeta Wyborcza)

Infopres

T G+ F

Zobacz także

Pięć rannych osób w wypadku w Jankowicach
Pięć rannych osób w wypadku w Jankowicach
Kolizja na DK1: sześć osób rannych
Kolizja na DK1: sześć osób rannych
Młodzieżowy chór Per Spasso wyśpiewał pierwsze miejsce
Młodzieżowy chór Per Spasso wyśpiewał pierwsze miejsce
Odkomarzanie w Goczałkowicach
Odkomarzanie w Goczałkowicach
Dariusz Skrobol wręczył nagrody uczniom z najwyższą średnią
Dariusz Skrobol wręczył nagrody uczniom z najwyższą średnią

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18