Pokazowe doświadczenie przygotowane z okazji otwarcia „Zielonej pracowni” (fot. PZS nr 1)

Już korzystają z „Zielonej pracowni”

Pszczyna08.01.2019, 11:17

Jeszcze w grudniu w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema otwarto pracownię „Z fizyką i chemią w stronę ekologii”, czyli nowoczesną szkolną pracownię fizyczno-chemiczno-ekologiczną.

Uroczystości rozpoczęły się na auli szkolnej, gdzie młodzież zaprezentowała zgromadzonym gościom działania ekologiczne podejmowane w placówce. Całość uświetnił wykład dra hab. Zdzisława Adamczyka, profesora nadzwyczajnego w Politechnice Śląskiej w Gliwicach pt. „Rola badań geochemicznych w ekologii”. Otwarcie pracowni połączone było z pokazowym doświadczeniem przygotowanym przez młodzież klasy IV BT.

W otwarciu udział wzięli m.in. Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński i Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska - Maria Adamczyk, przyjaciele szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

Pracownia „Z fizyką i chemią w stronę ekologii” w PZS nr 1 w Pszczynie powstała dzięki dotacji otrzymanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach konkursu „Zielona pracownia”. Zadanie polegało na utworzeniu nowoczesnej szkolnej pracowni fizyczno-chemiczno-ekologicznej poprzez modernizację umeblowania i wyposażenia w innowacyjne zaplecze techniczne. Uzyskane z WFOŚiGW środki pozwoliły nie tylko na odnowienie pomieszczenia, ale również na wyposażenie klasy w nowe meble, sprzęt multimedialny i pomoce dydaktyczne.

Już wkrótce kolejni uczniowie będą mogli cieszyć się z nowoczesnych pracowni. Wszystko dzięki temu, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił V edycję konkursów „Zielona Pracownia_Projekt’2019” oraz „Zielona Pracownia’2019”. Ten pierwszy skierowany jest do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego. Jego celem jest utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Maksymalnie można pozyskać 7,5 tys. zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia.

Konkurs „Zielona Pracownia’2019” skierowany jest natomiast do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, a jego celem jest dofinansowanie w formie dotacji najlepszych wniosków dotyczących utworzenia ekopracowni. Maksymalna kwota dotacji nie może przekroczyć 30 tys. zł. Wnioski można składać w terminie 15-29 marca.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Ograniczamy emisje CO2 w gminie Pawłowice
Ograniczamy emisje CO2 w gminie Pawłowice
Złap wodę! I podaj dalej!
Złap wodę! I podaj dalej!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18