fot. materiały prasowe

Dziś startują 5. Śląskie Targi Książki w Katowicach. Potrwają do niedzieli

Region06.12.2019, 10:18

160 znanych i nagradzanych autorów, bogata oferta książkowa przygotowana przez blisko 170 wystawców, warsztaty i spotkania literackie na trzech scenach oraz atrakcje dla dzieci i wystawy - w sumie ponad 210 wydarzeń - tak zapowiadają się 5. Śląskie Targi Książki.

Śląskie Targi Książki odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 6-8 grudnia 2019 roku. To okazja do spotkań z lubianymi autorami oraz zakupów książek z oferty blisko 170 wystawców z całej Polski. Obędą się rozmowy i warsztaty z autorami, ilustratorami i tłumaczami. Na trzech scenach jednocześnie potrwają spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy swoich ulubionych pisarzy. Na Targach będę dostępne nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich. Prawdziwa książkowa uczta czeka na miłośników powieści obyczajowych, kryminałów, reportażu, fantastyki, jak i wielbicieli poezji, poradników czy komiksów. Małe, niezależne oficyny wydawnicze pod szyldem Świadomych Wydawców, przygotowały na Targi ekspozycję wartościowych i atrakcyjnych książek z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej. Oferta antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły.

W tym roku udział w Śląskich Targach Książki zapowiedziało 160 autorów, a wśród nich m.in.: Roma Ligocka, Maria Konwicka, Jerzy Kronhold, prof. Jerzy Bralczyk i prof. Lucyna Kirwil, Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Grzegorz Kalinowski, Jakub Małecki, Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Ryszard Ćwirlej, Jakub Szamałek, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Piotr Borlik, Sławomir Koper, Janusz Szostak, Nina Majewska-Brown, Małgorzata Domagalik, Hanna Bakuła, Jerzy Illg, prof. Zbigniew Białas, Martyna Bunda, Paweł Goźliński, Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, Dariusz Zalega, Wojciech Orliński, Paweł Piotr Reszka, Cezary Łazarewicz, Szymon J. Wróbel, Marek Migalski, Magdalena Kordel, Hanna Kowalewska, Ałbena Grabowska, Ewa Wachowicz, Michał Rusinek, Dariusz Rekosz, Mikołaj Marcela, Marta Guzowska. Będą także znani nie tylko jako autorzy: Krzysztof Wielicki, Magdalena Piekorz, Maciej Pieprzyca, Stanisław Janicki, Sławomir Łosowski, Sebastian Riedel, a także Antoni Piechniczek  i Bronisław Cieślak.

Również miłośnicy gier znajdą na Targach bardzo bogatą ofertę przygotowaną m.in. przez: G3, Granna, PHALANX, POINT GAMES czy Tactic Games.

Na spotkania z literaturą czeską podczas Śląskich Targów Książki zaprasza Svět knihy – organizator Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego w Pradze. W Katowicach zagości Markéta Baňková, czeska pisarka i artystka, która w swojej twórczości artystycznej zajmuje się nowymi mediami oraz projektami internetowymi, a jej proza jest swoistą popularyzacją nauk ścisłych. W Katowicach Baňková zaprezentuje swoją aktualną prozę Drobiazg. Miłość w czasach genetyki, która została wyróżniona tytułem „Česká kniha” („Czeska książka”). Spotkanie poprowadzi oraz przeczyta fragmenty książek Pavel Peč, tłumacz polskiej prozy na język czeski. I to także Pavel Peč przeprowadzi rozmowę z Janem Stachowskim, polskim bohemistą mieszkającym w Katowicach, tegorocznym laureatem Nagrody im. Jiří‘ego Theinera, wręczanej przez Targi Książki i Festiwal Literacki „Svět knihy” w Pradze osobistościom z całego świata zasłużonym w dziedzinie promocji czeskiej literatury za granicą. Podczas spotkania spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania co Polacy najbardziej lubią w czeskiej literaturze, czy czeska literatura potrafi ich jeszcze zaskoczyć, a jeżeli tak, to czym? Kolejnym punktem programu będzie spotkanie z Czechami. Przy kieliszku świętomarcińskiego wina, można się będzie spotkać z czeskimi pisarzami i pisarkami i dowiedzieć się, co nowego słychać w czeskiej literaturze. Będzie to miły akcent w rozpoczynającym się właśnie polsko-czeskim święcie literatury związanym z przyszłoroczną obecnością Republiki Czeskiej jako gościa honorowego Warszawskich Targów Książki w Warszawie i prezentacją polskiej literatury na praskich Targach Książki „Svět knihy”. Kolejnym czeskim gościem będzie Alena Mornštajnova, jedna z najpopularniejszych pisarek czeskich. Rozmowę wokół powieści Hana, nagrodzonej m.in. tytułem Czeskiej Książki Roku 2018 – w kategorii głównej i studenckiej, poprowadzi Jarosław Czechowicz, a tłumaczył będzie autor przekładu, Tomasz Grabiński.

Nie zabraknie wydarzeń dotyczących książek i zjawisk dotyczących Śląska i Ślązaków, historii, kultury i literatury. Biblioteka Śląska przygotowała cykl interesujących spotkań m.in. o twórcach śląskiej architektury, czy „Na nowo o Śląsku” o publikacjach Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z Dariuszem Zalegą, autorem książki „Śląsk zbuntowany”, Jerzym Ilgiem, który opowie m. in. o książce „Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza”, Wojciechem Grabowskim, autorem książki „Tu. Sztuka i przestrzeń Górnego Śląska” oraz z Michałem Bulsą i Barbarą Szmatloch – autorami książek „Katowice, których nie ma” i „Sekrety Katowic”. Marek Szołtysek jak zawsze zaprosi do czytania książek o Śląsku, a Kazimierz Szymeczko przybliży dzieciom Powstanie Śląskie. Interesującym wydarzeniem będzie prezentacja albumu „Muzeum Śląskie w Katowicach” autorstwa Alicji Knast z serii Director's Choice, nowości wydawniczej Scala Arts & Heritage Publishers Ltd oraz spotkanie promujące komiks Muzeum Śląskiego „Nasze Muzeum”.

Przygotowano ciekawy program dla dzieci i młodzieży. Odbędą się wydarzenia organizowane w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej: gry językowe z Agnieszką Frączek, spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk, autorką książek: „Kroniki Archeo” i „Mazurscy w podróży” oraz z Agnieszką Taborską i Michałem Rusinkiem. Całe klasy i rodziny będą mogły wziąć udział w Ostrym Dyżurze Literackim i dowiedzieć się, jakie książki wybrać, by uniknąć czytelniczej nudy lub by wreszcie pokochać czytanie.

Na mikołajkowe warsztaty plastyczne i rodzinne czytanie bajek na Śląskich Targach Książki zaprosi Fundacja Miasta Słów. Dariusz Rekosz opowie o zakazanych książkach i przeprowadzi warsztaty detektywistyczne. Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieni się w Czytelnię pod Sówką – biblioteczną poradnię literacką dla dzieci i młodzieży, w której rodzice uzyskają informacje co czytać maluchom i co podsuwać czytelnikom w wieku szkolnym, a wszystkie książki warte poznania będzie można w Czytelni obejrzeć i poczytać. Można też będzie zdobyć autografy m.in.: Anny Markiewicz, Marty Guzowskiej, Magdaleny Kilarskiej, Asi Olejarczyk, Mariusza Wollnego, czy Wojciecha Widłaka. Na wybrane zajęcia, które odbędą się w piątek obowiązują zapisy.

Już po raz piąty Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzą na Targach wymianę książek.

W przestrzeni Targów można będzie zobaczyć ciekawe wystawy. 

- MAMA to wystawa prac belgijskiego ilustratora Quentin’a Gréban’a, znanego w Polsce przede wszystkim dzięki książce napisanej przez Hélene Delforge właśnie o tytule Mama. Na ilustracjach, które zostaną zaprezentowane widać tęsknotę, miłość, oddanie i serce wkładane przez mamy w wychowanie swoich pociech. Artysta stara się także ukazać uczucia, które towarzyszą matkom równie często, m.in. strach, obawa lub zmęczenie, pokazuje też jak dzieci bezgranicznie ufają swoim mamom. Wystawa jest znakomitym pretekstem do rozmów z dzieckiem.

- ŚWIAT INNOCENTIEGO - ILUSTRACJE Z KSIĄŻEK „Pinokio”, „Kopciuszek”, „Wyspa Skarbów" - Roberto Innocenti jest włoskim ilustratorem, artystą-samoukiem, który zasłynął jako ilustrator klasyki literackiej: „Dziadka do orzechów”, „Opowieści wigilijnej”, „Calineczki” i innych baśni. Jest laureatem wielu nagród, m.in. w 2008 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Hansa Christiana Andersena, przyznawaną przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). „New Yorker”, komentując „Pinokia” z jego ilustracjami, ocenił, że wydanie to jest z pewnością najpiękniejszą edycją, jaką kiedykolwiek widział świat. Na obie wystawy zaprasza Grupa Czas Dzieci.

- Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia - wystawa prezentuje fotografie wykonane w Palestynie w czasie drugiej wojny światowej i jest dokumentacją miejsc, zabytków oraz życia codziennego Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów. Stanisław Ligoń, znany jako malarz, człowiek teatru, działacz plebiscytowy, radiowiec (dyrektor Polskiego Radia w Katowicach w latach 1933-1939), satyryk i polityk, dzięki tej wystawie daje się poznać jako dokumentalista i fotoreporter. Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Śląską.

Wśród wystawców znajdą się m.in.: AKAPIT PRESS, Amaltea, Bellona, Buka, Bukowy Las, Claroscuro, Czwarta Strona, DEBIT, Dom Wydawniczy REBIS,  Dowody Na Istnienie, GDAŃSKIE WYDAWNICTWO PSYCHOLOGICZNE, In Rock, Karakter, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI, KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY, KURTIAK I LEY, Muchomor, MUZA S.A., Muzeum Sztuki Współczesnej  w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskie w Katowicach, Noir Sur Blanc, Non Stop Comics, Oficyna Naukowa, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Poławiacze Pereł, TIMOF I CISI WSPÓLNICY, Uroboros, VIDEOGRAF, W.A.B., Wilga, Wydawnictwo ADAMADA, Wydawnictwo AGORA, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo DWIE SIOSTRY, Wydawnictwo eSPe, Wydawnictwo EZOP, Wydawnictwo KAMELEON, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Nisza, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo TADAM, WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO, WYDAWNICTWO VECTRA, Wydawnictwo Zwierciadło, WYTWÓRNIA, Zakamarki, Znak, Zysk i S-ka.

Jak co roku działać będzie przygotowana przez Miasto Katowice strefa relaksu, w której można będzie chwilę odpocząć i złapać oddech przed kolejnymi spotkaniami z pisarzami. Dostępna będzie także kawiarnia, wszystkich głodnych i spragnionych zapraszamy do bistro EMCEK meet & eat. U większości wystawców za książki zapłacimy kartą, ale zdarzają się też wyjątki i dlatego warto mieć przy sobie gotówkę. 

W punkcie informacyjnym można będzie otrzymać bezpłatny przewodnik po Śląskich Targach Książki z mapą stoisk i scen, listą wystawców oraz programem. Wszystkie te informacje będą też zamieszczone na dużych tablicach w przestrzeni targowej. 

Współgospodarzem wydarzenia jest Miasto Katowice, organizatorem wykonawczym Murator EXPO, a partnerem merytorycznym spółka Targi Książki. Wstęp wolny!

Lista spotkań autorskich: 

www.slaskczyta.pl/program/autorzy

Program dla dzieci i młodzieży:
http://www.slaskczyta.pl/program/program-dla-dzieci-i-mlodziezy/

Pełny program wydarzeń: 

www.slaskczyta.pl/program/wszystkie-wydarzenia2

Link do katalogu:

http://www.slaskczyta.pl/gfx/serwisytargowe/userfiles/_public/2019/katalog_s
tk.pdf

Przewodnik targowy:

http://www.slaskczyta.pl/gfx/serwisytargowe/userfiles/_public/2019/przewodni
k_stk.pdf

 

ar

T G+ F

Zobacz także

Od sierpnia wejście do autobusu tylko przednimi drzwiami
Od sierpnia wejście do autobusu tylko przednimi drzwiami
Stanowisko Zarządu Powiatu: trasy kolejowe nie przez powiat
Stanowisko Zarządu Powiatu: trasy kolejowe nie przez powiat
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami
Pomaganie przez bieganie
Pomaganie przez bieganie
Kolejne seanse Samochodowego Kina Objazdowego
Kolejne seanse Samochodowego Kina Objazdowego
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Zagłosuj na Centrum Przesiadkowe w Pszczynie
Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Zagłosuj na Centrum Przesiadkowe w Pszczynie
Prywatny las z dotacją z PROW
Prywatny las z dotacją z PROW
Swoje chwalimy, cudze poznamy
Swoje chwalimy, cudze poznamy
Gmina Pawłowice w pierwszej setce najzamożniejszych gmin wiejskich
Gmina Pawłowice w pierwszej setce najzamożniejszych gmin wiejskich
Powszechny Spis Rolny
Powszechny Spis Rolny
Radość płynąca z folkloru
Radość płynąca z folkloru
W dwa lata pomoc w szpitalu otrzymało kilkadziesiąt tys. pacjentów
W dwa lata pomoc w szpitalu otrzymało kilkadziesiąt tys. pacjentów
Pożary w trakcie żniw
Pożary w trakcie żniw

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18