Kościół ewangelicki w Pszczynie

Jubileuszowe uroczystości ewangelików

Pszczyna26.08.2017, 09:48

W sobotę i niedzielę w Pszczynie obchodzone są Dni Reformacji na Ziemi Pszczyńskiej.

Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) powstał jako konsekwencja wystąpienia w Wittenberdze (Niemcy) augustiańskiego mnicha. ks. Marcina Lutra, który 31 października 1517 r. opublikował 95 tez. Wzywały one do odnowy Kościoła Powszechnego (katolickiego) w duchu Ewangelii. Luter sprzeciwiał się w nich sprzedaży odpustów, a także szeroko występującym w kościele nadużyciom i błędom teologicznym. Swoim wystąpieniem Luter rozpoczął wielką dysputę na temat Kościoła, ale także zapoczątkował okres zwany Reformacją.

W Pszczynie początki ewangelicyzmu sięgają roku 1568, kiedy to Karol Promnitz objął rządy w Pszczyńskim Wolnym Państwie Stanowym i wprowadził oficjalnie luteranizm na swoich ziemiach (w mysl obowiązującej wówczas zasady „czyj kraj, tego religia”.) W krótkim czasie wydano Pszczyński Porządek Kościelny, który organizował życie religijne i edukację. Pierwszy kościół wzniesiono wg projektu nadwornego architekta Promnitzów – Christiana Jahne. Uroczyste poświęcenie miało miejsce 7 sierpnia 1746 r. Obok kościoła wybudowo szkołę ewangelicką. Dwa lata później kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Dzięki ofiarności Jana Erdmanna Promnitza udało się go szybko odbudować.  W styczniu 1905 r. kościół spłonął kolejny raz. Ofiarność społeczności ewangelickiej oraz pomoc materialna księcia Jana Henryka XI Hochberga  pomogły odbudować świątynię wg projektu Scheinnerta. We wnętrzu zachowano styl późnobarokowy. Uroczystego poświęcenia dokonano 3 stycznia 1907 r.`

- Pszczyńskie rody książęce - Promintzowie, Anhaltowie i Hochbergowie – byli ewangelikami. Podoba mi się to, że oni myśleli szerokotorowo, tzn. bardzo szanowali Kościół katolicki i wspierali jego działania, jak choćby budowę kościoła Wszystkich Świętych czy szkoły katolickiej. Czuli się protektorami wszystkich obywateli – podkreśla ks. Mirosław Czyż, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie.

Dziś Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie liczy 1500 osób. To największa liczebnie parafia w diecezji katowickiej.

- Tutejsza społeczność ewangelików ma swoją złożoność. Najogólniej: część stanowią parafianie z miasta, a część z okolicznych wiosek. Różnice uwidaczniają się w postrzeganiu pewnych zagadnień praktycznych, ale kiedy trzeba zaangażować się w jakieś przedsięwzięcie parafialne – działamy wspólnie. Druga ciekawa rzecz, którą zauważyłem – moi parafianie wielką wagę przykładają do tradycji, choć często mawia się, że nie ma tradycji w Kościele luterańskim (śmiech). Chodzi jednak o pewne zwyczaje, które są stałe i dlatego – w myśleniu części wiernych – nie potrzeba ich ruszać. Rzeczywiście tradycja sprawia, że w kościele można czuć się bezpiecznie. Wszędzie wokół jest pełno zmian, a jak się przychodzi do kościoła, to spotyka się zawsze podobny schemat. Szanuję takie podejście. Uważam jednak, że przynajmniej częściowo powinniśmy zmieniać formę, aby np. dać też młodym ludziom możliwość zaangażowania się w nabożeństwo, czy szerzej – w życie Kościoła. Przecież to nie forma jest decydująca, lecz treść – zauważa ks. Mirosław Czyż.

Program Dni Reformacji na Ziemi Pszczyńskiej
W sobotę, w godz. 9.00-14.00 w parku zamkowym odbędzie się impreza dla dzieci – Diecezjalne Pożegnanie Lata, potem (godz. 16.00) w Muzeum Zamkowym konferencja popularnonaukowa, a wieczorem (godz. 20.30) w kościele pokaz laserowy (historia chrześcijaństwa i ewangelicyzmu na ziemi pszczyńskiej) do muzyki Bacha i Telemanna. Na niedzielę (godz. 10.00) zaplanowano uroczyste nabożeństwo, któremu będzie przewodniczył biskup Diecezji Katowickiej, pochodzący z Kobielic ks. Marian Niemiec. Następnie (12.00-17.30) na płycie rynku będą koncerty, degustacje potraw, prezentacje działalności (rękodzielniczej, charytatywnej) ewangelików, zamek dmuchany dla dzieci. Wieczorem (godz. 18.00) w kościele ewangelickim wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem „Solus Christus”, przygotowanym z myślą o jubileuszu 500-lecia Reformacji. Całkowity dochód z koncertu zostanie przeznaczony na rzecz Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie.

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Pokaz filmu
Pokaz filmu "Luter"
Blask i majestat - koncert w kościele ewangelickim
Blask i majestat - koncert w kościele ewangelickim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę

Komentarze:

500 2017-08-28 godz. 06:07
Pokaz laserów z okazji 500 lecia reformacji https://m.youtube.com/watch?v=FrYX9Ln9xvI
treść:
autor:

SQL: 20