Jubileusze razy trzy

22.09.2010, 12:31

Suszec

29. września będzie w Suszcu dniem jubileuszów. Świętować będą artyści zrzeszeni w miejscowych zespołach śpiewaczych.


Jubileusz 15-lecia działalności obchodzić będzie Chór Pogodna Jesień, 20-lecia Zespół Śpiewaczy Mizerowianie, a 30-lecia Regionalny Zespół Radostowinaki. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu.
Chór Pogodna Jesień został powołany 27 września 1995 r., a pierwsza próba odbyła się 3 października tego roku. Prowadził ją Marian Cieśla, były kierownik suszeckiej szkoły, nauczyciel muzyki, folklorysta i zbieracz pieśni ludowych, śpiewanych na terenie gminy Suszec i powiatu. Od 1 lipca 2008 r. chór działa w strukturach GOK, a od 5 lutego 2009 r. prowadzony jest przez Barbarę Garus. Obecnie kierownikiem chóru jest Halina Gryszko. W chórze śpiewa 31 osób, w tym 9 mężczyzn.

Zespół Spiewaczy Radostowianki powstał w 1978 r. Od początku instruktorem zespołu jest Jadwiga Masny. Radostowianki mają w swoim repertuarze ponad 200 pieśni tematycznie usystematyzowanych: miłosne, weselne, dożynkowe, myśliwskie, sieroce, pogrzebowe. Radostowianki korzystają z własnych, zebranych na wsi zapisów starych pieśni, jak również ze śpiewników m.in. A. Dygacza, J Rogera.

Zespół Śpiewaczy Mizerowianie powstał w 1990 r. Założycielką zespołu była Rozalia Kubiczek, która kierowała zespołem przez 8 lat. Później jej obowiązki przejął Marek Kukla, a następnie Barbara Garus. Obecnie rolę kierownika zespołu pełni Halina Gryszko. Program występów opiera się przede wszystkim na miejscowych, oryginalnych tekstach i melodiach. Ponadto zespół posiada ok. 150 pieśni ludowych, biesiadnych, kościelnych, a także skecze, monologi, scenki rodzajowe o charakterze ludowym.

Podczas uroczystości jubilaci skupią się na świętowaniu... i na scenie nie wystąpią. Wystąpią za to zaproszeni goście: Wiślanie z Wisły Małej - zaproszeni przez Radostowianki, Brzeźczanie - zaproszeni przez Mizerowian oraz Chór Echo z Ogrodzieńca - zaproszony przez Chór Pogodna Jesień.

jack

T G+ F

Zobacz także

Derby razy trzy
Derby razy trzy
Szajka złodziei aut? Trzy dni, trzy próby kradzieży
Szajka złodziei aut? Trzy dni, trzy próby kradzieży
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18