Jubileusz 25-lecia reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie

Pszczyna11.08.2017, 11:39

Zbliżają się Dni Pszczyny, a tym samym zbliża się czas obchodów jubileuszu 25-lecia reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.

W ramach świętowania Bracia Kurkowi zapraszają mieszkańców Pszczyny w sobotę, 19 sierpnia, na strzelnicę przy ul. Katowickiej 79 na turniej strzelecki o Puchar Burmistrza.

Zawody rozpoczynają się o godz 10.00, a zakończenie z podaniem wyników i wręczeniem pucharów nastąpi o godzinie 13.00. Zapisy uczestników bezpośrednio w trakcie zawodów na strzelnicy. Turniej strzelecki będzie się odbywał w trzech kategoriach: mężczyźni, kobiety i młodzież. Dla zainteresowanych dodatkowymi informacjami telefon do sekretarza Bractwa: 608 038 817.

W niedzielę, 20 sierpnia odbędzie się część oficjalna obchodów święta i zawody strzeleckie dla strzelców Bractw Kurkowych. Zbiórka Braci Kurkowych o godz 10.30 na parkingu przy ul. Dworcowej, a przed godz 11.00 przemarsz wraz z orkiestrą ul. Piastowską na rynek. Tam odbędzie się część oficjalna, w ramach której zostaną uhonorowane osoby, które 25 lat temu przyczyniły się do odtworzenia ruchu brackiego w Pszczynie. Nastąpi również intronizacja Króla Kurkowego i młodzieżowego Króla Kurkowego KBS Pszczyna, czyli przekazanie łańcuchów królewskich symbolizujących przejęcie władzy na okres jednego roku.

Po zakończeniu uroczystości na rynku, bracia udadzą się na mszę św., aby dziękować Bogu za ostatnie 25 lat istnienia, jak i pomyślność dla nowej Rady Królewskiej. Po mszy i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia na schodach zamku nastąpi przemarsz ulicami miasta na parking przy ulicy Dworcowej, gdzie nastąpi rozwiązanie pochodu.

Bracia Kurkowi zapraszają mieszkańców, turystów do wspólnego świętowania na rynku i ulicach miasta. Orkiestra, Bractwa Kurkowe wraz z pocztami sztandarowymi z całej Polski i zaproszeni goście stworzą barwne i głośne widowisko, bo pewnie i salwy z broni czarnoprochowej można się spodziewać.

Turniej strzelecki pod patronatem Burmistrza Pszczyny i Starosty Pszczyńskiego odbędzie się w godzinach popołudniowych i wezmą w nim udział wyłącznie członkowie bractw kurkowych. Strzelcy będą rywalizować w siedmiu konkurencjach, w tym również do „Tarczy Honorowej”, ufundowanej i własnoręcznie sygnowanej podpisami przez Burmistrza Pszczyny i księcia Bolko. Tarcza jako pamiątka turnieju z okazji 25-lecia reaktywacji zostanie w zbiorach Bractwa.

Szczególnie zacięta rywalizacja odbędzie się o dwa trofea, cenione w środowisku strzelców kurkowych, „ławeczkę z księżną Daisy”, ufundowaną przez burmistrza Pszczyny oraz „Żubra” starosty pszczyńskiego. Całość turnieju zakończy wręczenie pucharów i nagród .

Warto przypomnieć, że na pszczyńskim rynku można oglądać plenerową wystawę poświęconą historii i współczesnej działalności Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.

Piotr Furczyk, sekretarz KBS Pszczyna

jack

T G+ F

Zobacz także

Kurkowe Bractwo Strzeleckie zakończyło sezon
Kurkowe Bractwo Strzeleckie zakończyło sezon
Obchodzili 25-lecie reaktywacji Bractwa Kurkowego
Obchodzili 25-lecie reaktywacji Bractwa Kurkowego
Dwa auta zderzyły się na DK 1
Dwa auta zderzyły się na DK 1
Ruszył remont w szpitalu. Powiat czeka na rokowania
Ruszył remont w szpitalu. Powiat czeka na rokowania
Z kijami wokół Zbiornika Łąckiego
Z kijami wokół Zbiornika Łąckiego
Fryzjerskie szaleństwo w PZS nr 1
Fryzjerskie szaleństwo w PZS nr 1
Święto Teatru z POPP
Święto Teatru z POPP

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18