Jesteś w ciąży - nie pij!

07.11.2007, 15:03

Pszczyna, powiat


„Ciąża bez alkoholu” to hasło ogólnopolskiej akcji, która ruszyła we wrześniu tego roku. Dzięki psychologom Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, również kobiety w Pszczynie będą mogły się przekonać, że nawet niewielka ilość alkoholu negatywnie wpływa na ich nienarodzone dziecko.
- W naszym kraju panuje przesąd, że jedno piwko czy kieliszek wina wieczorem z mężem dziecku nie zaszkodzi. Bo piwo korzystnie wpływa na laktację, a czerwone wino poprawia morfologię. Te mity już dawno zostały obalone. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu w ciąży. Jego cząsteczki z łatwością przenikają przez łożysko i działają toksycznie na rozwijające się dziecko – podkreśla Bogusława Frankowska, która wspólnie z Bogusławą Żemłą-Lotawiec podjęła się realizacji w gminie Pszczyna kampanii „Ciąża bez alkoholu”, zainicjowanej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Obie panie są psychologami w pszczyńskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, specjalizującymi się w problematyce FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy). Zachodzi on w skrajnej formie u dzieci, których matki piły w czasie ciąży. To zespół trwałych uszkodzeń mózgu, rozwoju fizycznego, to ukryta niepełnosprawność. Dzieci z FAS mają problemy z koncentracją uwagi, słabą pamięć, są nadpobudliwe, nie potrafią rozwiązywać problemów. FAS to też w niektórych przypadkach zniekształcenia twarzy – cienka górna warga, nisko osadzone małżowiny uszne, płaska twarzoczaszka... Czy trzeba jeszcze przekonywać, że alkohol to dla rosnącego w łonie matki dziecka wyrok?

Pszczyńska Poradnia już od roku prowadzi działania profilaktyczne w tym zakresie. Do tej pory były to głównie warsztaty w gimnazjach, które miały uświadomić młodzieży, że alkohol w ciąży to skazanie dziecka na olbrzymie trudności. I te będą kontynuowane, a dodatkowo będą się kończyły konkursem np. na plakat. Pieniądze na nagrody już obiecała gmina. Teraz dojdą do tego jeszcze spotkania-szkolenia z lekarzami (głównie z pediatrami, ginekologami), położnymi, pielęgniarkami. Obie panie chcę też dotrzeć z informacjami do młodych ludzi, którzy zdecydowali się na małżeństwo i którzy uczęszczają na kursy dla narzeczonych. Prócz tego plakaty, ulotki, artykuły w prasie lokalnej. Akcja zakończy się w kwietniu powiatową konferencją, podczas której wypowiedzą się lekarze, psycholodzy... – Przyszłościowo myślimy też o terapii dla rodziców. Byłoby to coś na zasadzie grupy wsparcia. Mógłby powstać gabinet, w którym będzie można postawić diagnozę i porozmawiać o problemach – snuje wizję pomocy rodzicom dzieci z trudnościami Bogusława Frankowska.

Badania są przerażające, 33% kobiet pije alkohol będąc w ciąży. Na terenie naszego powiatu takich badań nie przeprowadzano, nie oznacza to jednak, że problem nas nie dotyczy. Wręcz przeciwnie. - W ostatnim okresie jakby urwał się worek z dziećmi z FAS – zauważa Bogusława Żemła-Lotawiec. – Raz na dwa tygodnie pojawia się w naszej Poradni dziecko z Płodowym Zespołem Alkoholowym. Pierwsza w tym roku szkolnym była kilkunastoletnia dziewczynka z rodziny zastępczej. Rodzice przyszli do nas zdesperowani, prosili, byśmy coś zrobili. Ale niestety to musi potrwać. Takie dzieci mają olbrzymie trudności w szkołach, w późniejszym okresie w relacjach z ludźmi. Nie potrafią korzystać z doświadczeń, nie podporządkowują się normom. Bycie rodzicem dziecka, które cierpi na FAS jest niezwykle trudne – dodaje. (źródło: Gazeta Pszczyńska)

Gdzie po pomoc?
Jeżeli jesteś rodzicem lub opiekunem dziecka, u którego podejrzewasz uszkodzenia spowodowane alkoholem, zwróć się o pomoc i poradę do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie, ul. Zamenhofa 5 (tel. 032 210 37 16) lub zapytaj lekarza.

ram

T G+ F

Zobacz także

Nie pij alkoholu niewiadomego pochodzenia
Nie pij alkoholu niewiadomego pochodzenia
Nie jesteś sam!
Nie jesteś sam!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18