Jesteś ofiarą przestępstwa? Skorzystaj z pomocy!

23.02.2010, 10:30

Kraj, powiat


Od 22 do 28 lutego br. w całej Polsce trwa Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw.

O akcji organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozmawiamy z Prezesem Sądu Rejonowego w Pszczynie, Henrykiem Chrobokiem.
Po co organizowany jest Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw?
Akcja ta jest inicjatywą Ministerstwa Sprawiedliwości przy współpracy z sędziami, prokuratorami oraz organizacjami pozarządowymi. Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Kampania ta ma mieć w głównej mierze charakter edukacyjny, a jednym z jej podstawowych celów ma być uświadomienie i poinformowanie społeczeństwa o uprawnieniach jakie przysługują osobom pokrzywdzonym oraz przekonanie ich, że nie są sami w tej trudnej dla nich sytuacji. Zamiarem Ministerstwa Sprawiedliwości jest ułatwienie wszystkim ofiarom przestępstw dostępu do jak najszerszego kręgu podmiotów mogących udzielić im pomocy.

Pomoc prawną będzie też można uzyskać w Sądzie Rejonowym w Pszczynie?
Tak. Porady dla osób pokrzywdzonych przestępstwem będą udzielane od 22 do 26 lutego – w poniedziałek w godz. od 8.00 do 18.00, zaś od wtorku do piątku w godz. od 8.00 do 15.30, w pokoju 226 – II piętro budynku sądu przy ul. Bogedaina 8.

W jakiej sprawie osoba pokrzywdzona uzyska poradę?
Generalnie rzecz biorąc, ofiara przestępstwa może uzyskać poradę w każdej interesującej ją kwestii związanej z popełnionym przestępstwem oraz uzyskać informację jak dalej postępować, by nastąpiło naprawienie wyrządzonej jej krzywdy. Kuratorzy nie będą natomiast udzielać porad prawnych osobom, które nie są pokrzywdzonymi w wyniku przestępstwa. Chcę to podkreślić, bo często w czasie Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zgłaszają się do sądu osoby, które mają rożnego rodzaju problemy, w tym sprawy w sądach i oczekują, że uzyskają odpowiedź, jak ta sprawa zostanie rozstrzygnięta. Sąd takiej porady na pewno nie udzieli.

Jakich problemów najczęściej dotyczy udzielana pomoc prawna?
Rożnych. Od wypadków komunikacyjnych, poprzez pobicia, po przemoc w rodzinie czy trudności w egzekwowaniu alimentów i odszkodowań. Osoba pokrzywdzona uzyska szczegółowe informacje, w jaki sposób dochodzić swoich słusznych roszczeń. W każdej takiej sprawie, gdzie ktoś się czuje pokrzywdzony, chce dochodzić swoich praw, a nie wie jak ma to uczynić, może się zwrócić o pomoc do sądu. Porady i informacje są bezpłatne.

Ile osób skorzystało z pomocy w ubiegłych latach?

W pierwszych latach XXI wieku zgłaszało się do Sądu po poradę mniej niż 30 osób, z których zdecydowana większość prosiła o porady w sprawach dochodzenia roszczeń sądowych, nie będąc osobami pokrzywdzonymi. Przykładowo w 2003 r. zgłosiło się do sądu 29 osób, ale faktycznie tylko 4 z nich to osoby pokrzywdzone przestępstwem. W 2006 r. zgłosiło się 13 osób z tego 10 to ofiary przestępstw, zaś w 2009 r. po informacje przyszło tylko 4 pokrzywdzonych.

Z tego wynika, że akcja nie cieszy się dużym powodzeniem?

Trudno mi wytłumaczyć dlaczego tak jest. Myślę, że akcja jest potrzebna, bowiem każdego roku tysiące osób zostaje pokrzywdzonych w wyniku popełnianych przestępstw. Niewątpliwie duża część z tych osób korzysta z fachowej porady adwokatów i radców prawnych, którzy w następnej kolejności stają się ich pełnomocnikami. Zachęcam wszystkich pokrzywdzonych do skorzystania z tej bezpłatnej formy poradnictwa, tym bardziej, że świadczona pomoc odbywa się całkowicie anonimowo i nie trzeba ujawniać swoich danych personalnych. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadkach przemocy w rodzinie.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, jak każda akcja, ma swój koniec. A co później? Czy w Polsce ofiary przestępstw mają zapewnioną wystarczającą opiekę?
Są organizacje pozarządowe, które na co dzień zajmują się świadczeniem pomocy ofiarom przestępstw. Najbliżej Pszczyny położony jest Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Bielsku – Białej, który organizuje i koordynuje pomoc z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości dla osób pokrzywdzonych przestępstwem z terenu województwa śląskiego. Podobne Ośrodki funkcjonują w innych województwach, tworząc sieć pomocy ofiarom przestępstw. W trakcie spotkań osób pokrzywdzonych z kuratorami będzie można uzyskać bliższych informacji w tym przedmiocie.

Rozmawiał: Jacek Bielenin


W akcję Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw włączyła się też Prokuratura Rejonowa w Pszczynie. Porady prawne będą udzielane od 22 do 28 lutego w siedzibie prokuratury przy ul. 3-go Maja 1 - od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-13.00


Źródło Gazeta Pszczyńska” nr 4

jack

T G+ F

Zobacz także

Mieszkanka Góry ofiarą oszustwa
Mieszkanka Góry ofiarą oszustwa "na BLIK-a"
Pomoc dla ofiar przestępstwa
Pomoc dla ofiar przestępstwa
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18