Jest za co dziękować

12.09.2011, 13:00

Pszczyna, Brzeźce

Rolnicy i mieszkańcy gminy Pszczyna podziękowali za tegoroczne plony. Gminne Dożynki odbyły się wczoraj w Brzeźcach.


- Chciałbym gorąco podziękować za to, że pracujecie na roli, za to, że tyle energii i swojego życia poświęcacie, nie tylko w Brzeźcach, ale na wszystkich rolach gminy Pszczyna. W dzisiejszej ewangelii padły piękne słowa – życzę Wam, aby ziarno zawsze padało na żyzną glebę i aby te plony były postoktoć większe – zwrócił się do rolników i mieszkańców burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. Uczestnicy podkreślali, że mimo iż tegoroczne żniwa były trudne, to udało zebrać się dobry plon. - Mamy za co dziękować. Trzeba jeszcze prosić o zdrowie na dalszą pracę – mówi Danuta Tomala, która razem z Janem Paszkiem pełniła honory starosty dożynek.
Danuta Tomala prowadzi gospodarstwo, funkcjonujące od pokoleń, które otrzymała od rodziców. W jego ramach przede wszystkim hoduje bydło i krowy mleczne. Pytana o to, czy młode osoby trudno namówić dziś do prowadzenia gospodarstwa rolnego odpowiada, że nie jest to proste. - Młodzież widzi, że warunki życia na wsi są coraz trudniejsze. Dlatego też wolą iść w innym kierunku niż rolnictwo – podkreśla. Sama ma nadzieję, że będzie miała komu przekazać swoje gospodarstwo, choć jej dzieci są jeszcze za młode na konkretne deklaracje.

Na licznie przybyłych na boisko LKS Brzeźce – cieszących się także z doskonałej pogody – czekało sporo atrakcji. Na scenie zaprezentowali się zespół dziecięcy z SP nr 19 w Brzeźcach, zespoły „Happy Folk”, „Brzeźczanie” oraz „Wiślanie”, nie zabrakło także zabawy tanecznej. Przygotowano także wystawy płodów rolnych, roślin, sztuki i rękodzieła twórców ludowych, sprzętu ogrodniczego i rolniczego oraz wystawę fotograficzną „Brzeźce w starej fotografii”. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych i miłośników koni oraz tradycyjnego kołocza czy chleba ze smalcem.

Tegoroczne Dożynki były także okazją do tego, by uhonorować zasłużonych mieszkańców. Wręczono bowiem nagrodę burmistrza dla czołowych rolników w gminie oraz „Ordery Serca Matkom Wsi”.

(więcej czytaj w najbliższym wydaniu „Gazety Pszczyńskiej”, nr 18, w sklepach od 20 września br.)

pako

T G+ F

Zobacz także

Jest apelacja
Jest apelacja
Jest cieplej
Jest cieplej
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18