Jest umowa na budowę węzła obwodnicy Pszczyny

05.12.2011, 09:25

Pszczyna

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisana została umowa na budowę węzła przyszłej północnej obwodnicy Pszczyny z drogą krajową nr 1.


Uczestniczący w podpisaniu umowy Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego powiedział, że to jedna z największych inwestycji w infrastrukturę drogową podjęta przez województwo w ostatnich latach. Ważna tym bardziej, że droga łącząca Pszczynę z Raciborzem jest jedną z najruchliwszych dróg wojewódzkich w Śląskiem.
To pierwsza część obwodnicy. Od węzła droga będzie prowadzić do skrzyżowania z istniejącą DW 935 na granicy Pszczyny i Suszca. Zakończone zostały ostatnie formalności w długim procesie przygotowania i niebawem ogłoszony będzie przetarg na budowę.

Przypomnijmy, że obwodnica miały być zbudowana już w 2002 r. Były pieniądze i projekt. Niestety, z powodu protestów niektórych mieszkańców miasta obwodnica nie powstała. Dwa lata temu udało się w końcu pozyskać większość gruntów potrzebnych do budowy, projekt został zaktualizowany i można rozpocząć inwestycję.

Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich, budowa węzła spowoduje spore utrudnienia w ruchu. DK 1 nie będzie zamknięta, ale podczas budowy wiaduktu ponad nią ruch będzie odbywał się w zmienionej organizacji. Będą zwężenia jezdni, a nawet wprowadzony może być ruch wahadłowy. Ruch między Katowicami a Bielskiem-Białą dodatkowo będzie skomplikowany z powodu przebudowy DK 1 w Tychach oraz modernizacji tej drogi przez GDDKiA w Goczałkowicach.

Jednak za dwa lata, po zakończeniu wspomnianych inwestycji, można się spodziewać dużo bardziej komfortowej komunikacji między Bielskiem-Białą a Katowicami. Obwodnica Pszczyny odciąży od ruchu centrum miasta. Co najważniejsze, znacznie ograniczony zostanie ruch ciężkich pojazdów w zabytkowym śródmieściu Pszczyny.

Umowę podpisali Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach oraz Pedro Fernandes i Piotr Motyka, przedstawiciele Mota-Engil Central Europe SA. Właśnie ta firma wygrała przetarg i wybuduje bezkolizyjne skrzyżowanie obwodnicy Pszczyny z drogą krajową. Samorząd Województwa Śląskiego zapłaci za to ponad 52 mln złotych. Węzeł ma być gotowy 30 września 2013 roku.
(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)

jack

T G+ F

Zobacz także

Podpory węzła obwodnicy prawie gotowe
Podpory węzła obwodnicy prawie gotowe
Rozpoczyna się budowa węzła obwodnicy
Rozpoczyna się budowa węzła obwodnicy
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle
Bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi
Bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi
„Skrawek Nieba - Artyści Dzieciom”
„Skrawek Nieba - Artyści Dzieciom”

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18