Jest umowa na budowę węzła obwodnicy Pszczyny

05.12.2011, 09:25

Pszczyna

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisana została umowa na budowę węzła przyszłej północnej obwodnicy Pszczyny z drogą krajową nr 1.


Uczestniczący w podpisaniu umowy Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego powiedział, że to jedna z największych inwestycji w infrastrukturę drogową podjęta przez województwo w ostatnich latach. Ważna tym bardziej, że droga łącząca Pszczynę z Raciborzem jest jedną z najruchliwszych dróg wojewódzkich w Śląskiem.
To pierwsza część obwodnicy. Od węzła droga będzie prowadzić do skrzyżowania z istniejącą DW 935 na granicy Pszczyny i Suszca. Zakończone zostały ostatnie formalności w długim procesie przygotowania i niebawem ogłoszony będzie przetarg na budowę.

Przypomnijmy, że obwodnica miały być zbudowana już w 2002 r. Były pieniądze i projekt. Niestety, z powodu protestów niektórych mieszkańców miasta obwodnica nie powstała. Dwa lata temu udało się w końcu pozyskać większość gruntów potrzebnych do budowy, projekt został zaktualizowany i można rozpocząć inwestycję.

Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich, budowa węzła spowoduje spore utrudnienia w ruchu. DK 1 nie będzie zamknięta, ale podczas budowy wiaduktu ponad nią ruch będzie odbywał się w zmienionej organizacji. Będą zwężenia jezdni, a nawet wprowadzony może być ruch wahadłowy. Ruch między Katowicami a Bielskiem-Białą dodatkowo będzie skomplikowany z powodu przebudowy DK 1 w Tychach oraz modernizacji tej drogi przez GDDKiA w Goczałkowicach.

Jednak za dwa lata, po zakończeniu wspomnianych inwestycji, można się spodziewać dużo bardziej komfortowej komunikacji między Bielskiem-Białą a Katowicami. Obwodnica Pszczyny odciąży od ruchu centrum miasta. Co najważniejsze, znacznie ograniczony zostanie ruch ciężkich pojazdów w zabytkowym śródmieściu Pszczyny.

Umowę podpisali Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach oraz Pedro Fernandes i Piotr Motyka, przedstawiciele Mota-Engil Central Europe SA. Właśnie ta firma wygrała przetarg i wybuduje bezkolizyjne skrzyżowanie obwodnicy Pszczyny z drogą krajową. Samorząd Województwa Śląskiego zapłaci za to ponad 52 mln złotych. Węzeł ma być gotowy 30 września 2013 roku.
(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)

jack

T G+ F

Zobacz także

Podpory węzła obwodnicy prawie gotowe
Podpory węzła obwodnicy prawie gotowe
Rozpoczyna się budowa węzła obwodnicy
Rozpoczyna się budowa węzła obwodnicy
O bezpieczeństwie na drodze w Osiedlowym Domu Kultury w Pawłowicach
O bezpieczeństwie na drodze w Osiedlowym Domu Kultury w Pawłowicach
Kurs fotograficzny dla początkujących. Trwają zapisy!
Kurs fotograficzny dla początkujących. Trwają zapisy!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18