Jest już spółka KWK„Krupiński”. Wznowi wydobycie?

Suszec28.11.2017, 09:48

Związkowcy powołali spółkę pracowniczą pod nazwą KWK „Krupiński”. Teraz wraz z inwestorem czekają na kluczowe spotkanie z ministrem energii, Krzysztofem Tchórzewskim.

W październiku br. informowaliśmy o zamiarze powołania przez kopalnianą „Solidarność” spółki pracowniczej. Szef NSZZ „Solidarność” w KWK „Krupiński”, Mieczysław Kościuk mówił wówczas, że gwarancją powodzenia projektu będą inwestorzy – firma brytyjska oraz firma „BZUG”, specjalizująca się w robotach przygotowawczych na kopalniach.

Powołanie spółki pracowniczej stało się już faktem. Z kolei 9 listopada związkowcy podpisali lit intencyjny z inwestorem. - Poinformowaliśmy o tym ministra energii i 14 listopada wysłaliśmy do niego pismo z prośbą o spotkanie. Po tym spotkaniu będziemy mogli powiedzieć coś więcej - informuje Mieczysław  Kościuk.

Pomysł przejęcia majątku i wznowienia wydobycia w suszeckiej kopalni przez spółkę pracowniczą wspierają władze samorządowe gminy Suszec. 26 października Rada Gminy Suszec podjęła uchwałę intencyjną w sprawie poparcia działań zmierzających do reaktywacji Kopalni Węgla Kamiennego „Krupiński” w Suszcu. „Jesteśmy przekonani, że węgiel z Kopalni „Krupiński” można dalej wydobywać i sprzedawać z zyskiem i to przy obecnie stosowanych technologiach, jak i w przyszłości w przypadku nowych technologii zgazowania, czy w przemyśle chemicznym o czym coraz częściej się mówi. Na terenie naszej gminy w obszarze działania KWK „Krupiński” zalegają duże pokłady węgla koksującego typu 35 hard, który jest surowcem strategicznym dla Unii Europejskiej będąc w istocie surowcem chemicznym w postaci koksu, niezbędnym w produkcji stali (…) Inicjatywa Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” KWK „Krupiński” powołania spółki pracowniczej, zaangażowanie ludzi o wysokich kwalifikacjach daje pewność prawidłowego prowadzenia zakładu górniczego i dobrego nim zarządzania” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

 

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

JSW ma dać 150 miejsc pracy w Suszcu
JSW ma dać 150 miejsc pracy w Suszcu
Reaktywacja Krupińskiego?
Reaktywacja Krupińskiego?
Witpol - dealer Hyundai
Policjanci rozmawiali z harcerzami o bezpieczeństwie
Policjanci rozmawiali z harcerzami o bezpieczeństwie
Pszczyńska drogówka otrzymała nowy alkomat
Pszczyńska drogówka otrzymała nowy alkomat
W gminie Miedźna świętowano Złote i Diamentowe Gody
W gminie Miedźna świętowano Złote i Diamentowe Gody

Komentarze:

absurd 2017-11-28 godz. 13:25
a czy pracownicy, również kobiety i sekretarki, które dostały kilkudziesięciotysięczne odprawy znowu tam dostaną pracę? Absurd...
treść:
autor:

SQL: 19