Jesienne Wieczory u Telemanna

Pszczyna20.10.2019, 19:34

41. Wieczory u Telemanna rozpoczną się w sobotę, 19 października o godz. 18.00. Wystąpią Łukasz Długosz – flet, Agata Kielar-Długosz – flet, Marek Toporowski – klawesyn.

Pierwszy Wieczór u Telemanna:

W programie:

Trio Sonata e-moll TWV 42:e6 na 2 flety i klawesyn
Fantazja d-moll TWV 33:2 na klawesyn solo
Sonata kanoniczna G-dur TWV 40:101 na 2 flety solo
Trio Sonata c-moll na dwa flety i klawesyn
Fantazja g-moll TWV 40:13 na flet solo
Trio Sonata C-dur "Der getreue Musikmeister" na 2 flety i klawesyn

Drugi Wieczór u Telemanna odbędzie się w niedzielę, 20 października o godz.18.00 pod nazwą "Polskie ścieżki mistrzów baroku". Wystąpią Marcin Świątkiewicz – klawesyn i Arte dei Suonatori Orchestra.

W programie:

Georg Philipp Telemann – Concerto polonais G-dur TWV 43:G7
Johann Sebastian Bach – Suita Orkiestrowa nr 3 D-dur BWV 1068
Johann Gottlieb Goldberg – Koncert klawesynowy d-moll DürG 16

Oba koncerty poprowadzi Regina Gowarzewska.

Bilet w cenie 50 zł. Rezerwacja biletów od środy, 4 września od godz. 17.00 poprzez system rezerwacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl, tel. 32 210 30 37.

Inspiracją do powstania programu są związki z Polską trzech wspaniałych kompozytorów epoki baroku. Georg Philipp Telemann był w pierwszej połowie XVIII wieku bez wątpienia kompozytorem najbardziej poważanym i popularnym. Nawet Johann Sebastian Bach nie cieszył się taką renomą i był znany głównie w kręgach koneserów i melomanów. Z kolei Johann Gottlieb Goldberg, który należy do kolejnej generacji twórców, był szczególnie ceniony jako wirtuoz klawesynu. Ścieżki tych trzech indywidualności przecięły się zarówno w życiu osobistym, jak i muzycznym.

Telemann pracując w młodości jako Kapelmistrz dworu Księcia Erdmanna II Promnitza przebywał wielokrotnie w Pszczynie i Żarach, gdzie zetknął się z lokalną muzyką ludową. W Concerto Polonoise, bez wątpienia, słychać inspiracje polską muzyką ludową, z której czerpał motywy rytmiczne i melodyczne. Bach od 1736 roku posiadał tytuł nadwornego kompozytora Elektora Saksonii i Króla Polski. Jego Suita Orkiestrowa nr 3 jest dzisiaj najczęściej wykonywana z trąbkami, obojami i fagotem, ale jej pierwsza, oryginalna wersja najprawdopodobniej przeznaczona była na orkiestrę smyczkową.

Ostatni z prezentowanych kompozytorów, Johann Gottlieb Goldberg, urodził się w Gdańsku, ale już jako dziesięciolatek udał się w podróż do Lipska, gdzie pobierał nauki u Johanna Sebastiana oraz jego najstarszego syna Wilhelma Friedmanna Bacha. Koncert klawesynowy d-moll to bezsprzecznie niezwykła kompozycja. Jego rozbudowana forma czyni go jednym z najdłuższych koncertów swojej epoki, ale nie powoduje to bynajmniej rozcieńczenia muzycznej treści. Napisany w stylu galant, trafia do dzisiejszego słuchacza pełnymi energii i wirtuozerii częściami zewnętrznymi i emocjonalnymi melodiami części środkowej.

 

(źródło: Muzeum Zamkowe)

 

 

KK

T G+ F

Zobacz także

6 Dekad Muzyki Filmowej
6 Dekad Muzyki Filmowej
Koncert Wolności z Lao Che
Koncert Wolności z Lao Che
Pszczyńskie siatkarki w półfinale Mistrzostw Śląska
Pszczyńskie siatkarki w półfinale Mistrzostw Śląska
Tylko w styczniu w Goczałkowicach przeprowadzono 44 kontrole palenisk
Tylko w styczniu w Goczałkowicach przeprowadzono 44 kontrole palenisk
Program profilaktyczny "Dopalacze - bieg do śmierci"
Program profilaktyczny "Dopalacze - bieg do śmierci"
Zimowy i rodzinny Beskid Śląski
Zimowy i rodzinny Beskid Śląski
Zgłoś zagrożenie ekologiczne dzięki platformie internetowej
Zgłoś zagrożenie ekologiczne dzięki platformie internetowej

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18